کد خبر:144979
پ
امیر عبدالهیان، وزیر خارجه ایران
وزیر خارجه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل:

اولویت دولت جدید ایران، تقویت و توسعه روابط با همسایگان است

وزیر امور خارجه، تقویت و توسعه روابط با همسایگان را اولویت دولت جدید ایران معرفی کرد.

وزیر امور خارجه، تقویت و توسعه روابط با همسایگان را اولویت دولت جدید ایران معرفی کرد.

 

*** تقویت و توسعه روابط با همسایگان، اولویت دولت جدید ایران است

 

به گزارش سروش، امیرعبداللهیان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در جلسه پیگیری «نشست بغداد» در نیویورک، با بیان اینکه برای برون رفت از بحران‌ها و مشکلات و رفع سوء تفاهمات و اختلافات، مسیر و راه‌حلی به جز دیپلماسی وجود ندارد، تقویت روابط با همسایگان را اولویت دولت سیزدهم ایران خواند.

 

وی در این رابطه گفت:

در نبود گفتگو و مذاکره، فرصت ها، امکانات و منابع کشورها و دولت‌های منطقه به جای توسعه و پیشرفت، هزینه نظامی‌گری می‌شود و بحران، تنش و جنگ همچنان ادامه می‌یابد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد:

جمهوری اسلامی ایران همواره بر گفتگوهای درون منطقه‌ای تاکید داشته است.

تاریخ و واقعیت ۱۰۰ سال اخیر منطقه غرب آسیا نشان می‌دهد که متغیرات خارجی مانع اصلی میل به همگرایی و در نتیجه عدم دستیابی به توسعه پایدار بوده است.

 

امیرعبداللهیان در ادامه، اظهار داشت:

ما همواره تاکید کرده ایم برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه، نیازمند ترتیبات امنیتی درون زا و بومی هستیم و حضور و مداخله خارجی در هر شکلی که باشد، مغایر با اهداف صلح و امنیت در منطقه و استقلال و حاکمیت کشورهای منطقه است.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین افزود:

جمهوری اسلامی ایران، برگزاری نشست بغداد را اقدام مهمی در حمایت از صلح و توسعه در منطقه می‌داند و امیدواریم این نشست بتواند فضای مناسبی را برای همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه در مناسبات اقتصادی فراهم کند.

مبارزه با تروریسم، مقابله با موادمخدر، همکاری در بخش انرژی، تامین امنیت دریانوردی و همکاری در حل بحران‌های زیست محیطی از جمله موارد همکاری است که کشورهای منطقه می‌توانند درباره آنها گفتگو کنند.

 

ایران

 

*** حمایت از توسعه و ثبات عراق

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

بار دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ثبات، امنیت و توسعه کشور دوست، عراق و سایر کشورهای منطقه در این نشست را مورد تاکید قرار می دهم.

ما به تازگی میزبان نخست وزیر عراق بودیم و امیدواریم در سایه توسعه مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، مناسبات با سایر همسایگان نیز از رکود و رخوت خارج شود و به روندی فعال و پویا در راستای منافع کشورهای منطقه تغییر یابد.

 

وزیر امور خارجه در پایان، گفت:

بار دیگر تاکید می کنم اولویت دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، تقویت و توسعه روابط با همسایگان و منطقه است و امیدوارم اینگونه نشست‌ها و دیدارها، فصل جدیدی از همکاری و مشارکت اهل منطقه را برای صلح به همراه داشته باشد.

 

به گزارش سروش، این نشست با حضور وزرای خارجه و نمایندگان ارشد اردن، عربستان، ترکیه، کویت، مصر، قطر، فرانسه، مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دبیرکل اتحادیه عرب، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس و به ریاست وزیر خارجه عراق در محل اقامتگاه سفیر بغداد در نیویورک برگزار شد.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول