کد خبر:145273
پ
خط لوله گاز تاپی
در ادامه سیاست های ضد ایرانی رژیم سعودی

عربستان نیز به جمع حامیان خط لوله انتقال گاز تاپی پیوست

عربستان در ادامه سیاست های ضد ایرانی خود، این بار به حمایت از احداث خط لوله انتقال گاز ترکمنستان (تاپی) که با هدف عقیم گذاشتن طرح انتقال گاز ایران به پاکستان ( صلح) ایجاد شده، روی آورده است.

عربستان سعودی در ادامه سیاست های ضد ایرانی خود در منطقه، این بار به حمایت از احداث خط لوله انتقال گاز ترکمنستان (تاپی) که با هدف عقیم گذاشتن طرح انتقال گاز ایران به پاکستان ( صلح) ایجاد شده، روی آورده است.

 

*** ادامه تلاش‌های ضد ایرانی رژیم سعودی با حمایت از خط لوله گاز تاپی

 

به گزارش سروش، پروژه احداث خط لوله انتقال گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند (تاپی) که در واقع برای ناکام گذاشتن طرح انتقال گاز ایران به پاکستان و هند (خط لوله صلح) و با حمایت آمریکا و برخی رقبای تهران در منطقه ایجاد شده، به تازگی مورد حمایت سعودی ها نیز قرار گرفته است.

 

این در حالی است که به لحاظ امنیتی و اقتصادی، ایجاد خط لوله تاپی در عمل با مشکلات عدیده ای به ویژه در مسیر عبور از کشور ناامن افغانستان رو به رو است ولی به لحاظ وجود رقابت‌های شدید منطقه ای، اختلافات عدیده سیاسی و در پاره ای موارد، تنش های امنیتی برخی کشورها با ایران، این طرح همچنان با سماجت در حال پیگیری است.

 

عربستان حامی جدید این طرح (تاپی) است که در کنار آمریکا، تلاش‌هایش را در راستای عقیم گذاشتن طرح احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان و هند ( خط لوله صلح) دو چندان کرده است.

 

لازم به ذکر است، تهران طبق توافقنامه خود، بخش ایرانی این طرح را در داخل کشور و تا مرزهای پاکستان ساخته است اما اسلام آباد به بهانه های مختلف از جمله فشارهای عربستان و آمریکا، همچنان از عمل به توافق امتناع می‌کند.

 

 آگاهان سیاسی بر این باور هستند که طرح تاپی فقط  با هدف در فشار گذاردن تهران و ضعیف کردن اقتصاد ایران از جانب دشمنان ایجاد و حمایت می‌شود.

 

به گزارش سروش، راضی کردن مقامات ترکمنستان به انتقال گاز خود به ایران و اتصال خط لوله (تاپی) به شبکه خط انتقال گاز ایران به پاکستان و هند( خط لوله صلح)، می‌تواند طرح دشمنان را عقیم بگذارد.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول