کد خبر:145416
پ
تشکیلات دائمی شانگهای
سروش گزارش می‌دهد:

بررسی تشکیلات دائمی سازمان همکاری‌ شانگهای

سازمان همکاری شانگهای دارای سه تشکیلات دائمی و مهم  است که در ادامه، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

سازمان همکاری شانگهای دارای سه تشکیلات دائمی و مهم  است که در ادامه، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

*** بررسی ۳ تشکیلات دائمی سازمان همکاری‌ شانگهای

 

به گزارش سروش، سازمان همکاری شانگهای، سازمانی میان دولتی است که برای همکاری‌های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.

این سازمان در سال ۱۹۹۶ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد.

اندکی بعد اما ازبکستان نیز به این سازمان پیوست و رسماً به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر نام داد.

 

اکنون پس از گذشت سال ها، سه تشکیلات مهم و دائم سازمان همکاری شانگهای تقویت شده اند و نقش مهمی در کارکرد این نهاد ایفا می‌کنند.

با توجه به عضویت دائم ایران در این سازمان طی برگزاری اجلاس اخیر تاجیکستان، ضرورت شناخت این تشکیلات برای استفاده از آنها در جهت توسعه اقتصادی کشور، بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد.

 

شانگهای

 

*** ساختار منطقه ای ضدتروریسم

 

یکی از مهمترین تشکیلات سازمان همکاری شانگهای، نهاد منطقه ای ضد تروریسم  Regional Anti-Terrorist Structure  یا به اختصار، ( (RATS) است .

ساختار منطقه ای ضد تروریسم SCO (RATS) یک نهاد دائمی است و مقر آن در شهر تاشکند، پایتخت جمهوری ازبکستان واقع شده است.

 

کمیته اجرایی SCO RATS در فعالیت‌های خود با مفاد منشور سازمان همکاری شانگهای و کنوانسیون این سازمان در مبارزه با تروریسم، تجزیه طلبی و افراط گرایی و همچنین توافق بین کشورهای عضو SCO در مورد ساختار منطقه ای ضد تروریسم و ​​سایر موارد مرتبط است.

 

در این نهاد، اسناد و تصمیمات مربوط به مبارزه با تروریسم و ناامنی و افراط گرایی در چارچوب سازمان همکاری شانگهای اتخاذ می‌گردد.

 

*** شورای تجاری سازمان شانگهای

 

شورای تجاری سازمان همکاری شانگهای  BC Business Council یا (SCO BC) در ۱۴ ژوئن ۲۰۰۶ در شهر شانگهای (چین) تأسیس شد، اما دبیرخانه آن در مسکو است.

 

این شورا یک ساختار غیردولتی است که معتبرترین نمایندگان جامعه تجاری کشورهای عضو SCO با هدف گسترش همکاری های اقتصادی، ایجاد روابط مستقیم و گفتگو بین محافل تجاری و مالی، تسهیل ترویج عملی پروژه های چندجانبه در آن حضور دارند.

 

همچنین اولویت‌های سازمان را برای همکاری‌های بین ایالتی، انرژی، حمل و نقل، مخابرات، اعتبار و بانک، تعامل کشورهای SCO در آموزش، علم و فناوری های نوآورانه، مراقبت های بهداشتی و کشاورزی را تعیین می کند.

 

این نهاد، یک ساختار مستقل است که می تواند تصمیمات توصیه‌ای و ارزیابی های تخصصی در زمینه های امیدوار کننده برای ارتباط نمایندگان جامعه تجاری کشورهای عضو شانگهای در مورد تجارت، همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری درون سازمان داشته باشد.

 

همچنین بالاترین نهاد شورای تجاری شانگهای است که اولویت ها را تعیین می کند و مسیرهای اصلی فعالیت‌های خود را توسعه می دهد.

شورای تجاری سازمان همکاری شانگهای، مهمترین مسائل روابط با انجمن های تجاری سایر کشورها را نیز تعیین می کند.

 

لازم به ذکر است که دبیرخانه دائمی شورای تجاری سازمان همکاری شانگهای، در مسکو واقع شده است.

 

*** کنسرسیوم بین بانکی SCO

 

انجمن بین بانکی SCO (SCO IBO) با تصمیم شورای روسای دولت در ۲۶ اکتبر ۲۰۰۵ با هدف سازماندهی مکانیزمی برای تأمین مالی و خدمات بانکی برای پروژه های سرمایه گذاری مورد حمایت دولت‌های کشورهای عضو شانگهای ایجاد شد.

 

این انجمن در صورت نیاز به جلسات کنسرسیوم و شورای بانکی، با رضایت عمومی طرفین برگزار می شود و ریاست شورا به صورت چرخشی تغییر می‌کند.

 

اعضای کنسرسیوم بین بانکی عبارتند از:

بانک توسعه جمهوری قزاقستان، بانک توسعه دولتی جمهوری خلق چین، شرکت تسویه حساب و پس انداز جمهوری قرقیزستان، بانک توسعه خارجی فدراسیون روسیه، بانک پس انداز دولتی جمهوری تاجیکستان، امانت بانک و بانک ملی جمهوری ازبکستان.

 

لازم به ذکر است که پس از پیوستن تهران به سازمان همکاری شانگهای، از جانب ایران نیز حتما در روزهای آتی، یک بانک به این کنسرسیوم معرفی خواهد شد.

 

* زمینه های همکاری کنسرسیوم بین بانکی

 

به گزارش سروش، تأمین بودجه برای اجرای پروژه ها با تأکید بر ساخت زیرساخت ها، صنایع اساسی، صنایع با تکنولوژی بالا، بخش های صادرات اقتصاد محور، پروژه های مهم اجتماعی و ارائه و جذب وام با در نظر گرفتن روش‌های بانکی بین المللی پذیرفته شده، از مهمترین زمینه های همکاری این کنسرسیوم با کشورهای عضو است.

 

همچنین سازماندهی تامین مالی قبل از صادرات به منظور تحریک روابط تجاری و اقتصادی بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و سایر زمینه‌های مورد علاقه نیز در این کنسرسیوم صورت می‌پذیرد.

 

لازم به ذکر است، با استفاده حداکثری از پتانسیل های این دو بخش شورای تجاری و کنسرسیوم بین بانکی، می‌توان از تحریم‌های ظالمانه آمریکا خلاص شده و در چارچوب‌های تعریف شده و در فضای خارج از تحریم های غرب، به فعالیت اقتصادی، توسعه‌ای و تجاری مورد نظر دست پیدا کرد!

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول