کد خبر:145453
پ
دادفر
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو:

طرح واردات خودرو؛ آب گل‌آلود برای افراد سودجو/ ‌بررسی تاثیر تصویب طرح بر قیمت خودرو

دبیر انجمن وادکنندگان خودرو با تشریح پیامدهای تصویب طرح واردات خودرو بر قیمت، طرح مذکور را فرصتی برای سواستفاده افراد سودجو ارزیابی کرد

دبیر انجمن وادکنندگان خودرو با تشریح پیامدهای تصویب طرح واردات خودرو بر قیمت، طرح مذکور را فرصتی برای سواستفاده افراد سودجو ارزیابی کرد

 

*** افراد سودجو از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند/ مردم مراقب کلاهبرداران باشند

 

به گزارش سروش، مهدی دادفر با اشاره به طرح اخیر مجلس برای واردات خودرو، اظهار داشت:

طرح مجلس، طرحی بسیار پیشرو و در راستای توزیع عادلانه فرصت برای همه ایرانیان در بهره‌مندی از خودرو بهینه و متناسب با درآمدشان است.

توصیه می‌کنم مردم تا زمانی که طرح مجلس تبدیل به قانون و ابلاغ نشود، هیچ گونه وجهی و به هیچ شکلی به هیچ کس از بابت پیش خرید خودرو‌های وارداتی پرداخت نکنند.

 

وی درباره افراد سودجو از این طرح، مطرح کرد:

با به جریان افتادن طرح مجلس، افراد سودجو به پیش فروش خودرو‌های مدل سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ اقدام کردند توجیه‌شان هم این است که پیش ثبت سفارش یا ثبت سفارش دارند.

از مردم ۵۰ تا ۷۰ درصد قیمت خودرو‌ها بر اساس قیمت سایت در مبدا مطالبه می‌کنند تا اگر این قانون اجرا شد، آن‌ها را در فهرست نخستین کسانی قرار خواهند داد که از این قانون استفاده می‌کنند.

 

دادفر در ادامه افزود:

اینکه افرادی هم اکنون مقابل وزارت صمت و دیگر نهادها، تجمع اعتراضی بابت کلاهبرداری دارند بابت پیش فروش و فروش خودرو‌های مختلف تحت همین عناوین بوده است که اگر توجه نشود این اتفاق دوباره تکرار خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه اصناف دارای مجوز رسمی و اعضای انجمن به علت سابقه و پیشینه مثبتی که دارند هیچ وقت اقدام به این فعالیت نخواهند کرد، گفت:

افرادی که اقدام به این کار می‌کنند کلاهبردار هستند و کار آن‌ها سوءاستفاده از فرصت‌هایی است که به وجود می‌آید.

مردم نیز با ناآگاهی در دام آن‌ها می‌افتند بنابراین عموم مردم متوجه باشند در دام موارد پیش خرید خودرو‌های روز از بابت موضوع قانون در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی نیافتند.

 

*** بررسی قیمت خودرو با توجه به تصویب طرح در مجلس/ مزایای طرح واردات خودرو چیست؟

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بررسی قیمت خودر با توجه به تصویب طرح در مجلس، ابراز داشت:

در دو هفته گذشته که طرح مجلس در واردات خودرو آغاز شد و ادامه مسیر را در شورای نگهبان می‌گذراند، قیمت خودرو‌ها روند نزولی یافته است.

اگر این طرح، قانون شود و وزارت صمت نیز در اجرای آن اهتمام ورزد و با دقت و سرعت آن را اجرا کند، مردم بهره زیادی از ابلاغ این قانون خواهند برد.

 

دادفر با اشاره به مزایای اجرای طرح واردات خودرو، عنوان کرد:

با قانون شدن طرح مجلس و ابلاغ آن، همه دهک‌ها هم در حوزه خودرو‌های داخلی و هم در حوزه خودرو‌های وارداتی از آن منتفع خواهند شد.

امیدوار هستیم این طرح نوعی تعادل در بازار ایجاد کند و حباب کاذب بازار را کاهش دهد.

با کاهش قیمت خودرو‌های وارداتی از افزایش بی‌رویه قیمت خودرو‌های داخلی نیز جلوگیری کند و حتی قیمت‌های خودرو‌های داخلی نیز کاهش یابد.

 

وی در ادامه افزود:

در همین دو هفته اخیر، خودرو‌های خارجی که سه میلیارد تومان قیمت داشته‌اند، کاهش ۵۰۰ میلیون تومانی را تجره کرده‌اند.

همچنین خودرویی که قیمت آن ۱۸۰ میلیون تومان بوده، ۱۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشته است.

یعنی به تناسب هر چه قیمت بالاتر بوده، اثرگذاری بیشتری در کاهش قیمت از طرح مجلس داشته است.

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره میزان افت قیمت خودروها، گفت:

بعضی افراد فکر می‌کنند با آزادسازی واردات خودرو، خودرو‌های داخلی با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان به قیمت ۲۰ میلیون تومان یا ۵۰ میلیون تومان خواهند رسید که این شدنی نیست بلکه بر اساس یک منطق و تناسب و در رقابت با نمونه خارجی قیمت‌ها مشخص می‌شود.

ضمن اینکه در صورت واردات خودرو‌های همگن و هم شکل و شکل‌گیری بازار رقابتی، خودروساز داخلی باید به فکر کاهش هزینه‌های سربار و بهینه‌سازی مصرف در مواد اولیه باشد و به نوعی باید تقاضای بازار را به خوبی پاسخ دهد و و انتظار مشتری را برآورده کند.

 

وی با اشاره به حذف قیمت‌گذاری دستوری، عنوان کرد:

اگر واقعاً وزارت صنعت بخواهد به سمت بازار رقابتی پیش برود با آزادسازی واردات خودرو، فرصت مناسب و عادلانه برای همه آحاد جامعه به منظور واردات خودرو مهیا می‌شود.

در این صورت است که خودروسازان هم می‌توانند حذف قیمت‌گذاری دستوری پرتیراژ را از شورای رقابت تقاضا کنند.

 

*** تداوم مشکلات خودروسازان؛ نابودی صنعت خودرو

 

به گزارش سروش، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان، اظهار داشت:

خودروسازان مشکلات فراوانی دارند که اگر تا پایان سال جاری فکری به حال آن‌ها نشود و آزادسازی قیمت در خودروسازی داخلی صورت نگیرد، سال اینده شاید با فاجعه صنعتی در خودروسازی روبرو شویم.

صدا و سیما

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول