کد خبر:145498
پ
رزمایش
سروش گزارش می‌دهد:

بررسی تحولات اخیر در روابط تهران – باکو/ از توقف کامیون‌های ایرانی تا برگزاری رزمایش‌ها

رویدادها و تحولات اخیر در منطقه قفقاز جنوبی که پس افزایش اختلافات میان ارمنستان و آذربایجان به وجود آمده، پای ایران را نیز به میان کشانده و به انجام اقداماتی تنش زا علیه تهران از سوی باکو منجر شده است که  تداوم آنها، منافع کشورمان را تهدید می‌کند.

رویدادها و تحولات اخیر در منطقه قفقاز جنوبی که پس افزایش اختلافات میان ارمنستان و آذربایجان به وجود آمده، پای ایران را نیز به میان کشانده و به انجام اقداماتی تنش زا علیه تهران از سوی باکو منجر شده است که  تداوم آنها، منافع کشورمان را تهدید می‌کند.

  

*** اقدامات ضد ایرانی باکو/ از توقف کامیون‌ها تا انجام رزمایش‌های مشترک

 

به گزارش سروش، اتخاذ برخی تصمیمات تنش‌زا از سوی باکو از جمله مانع تراشی برای عبور کامیون‌های ایرانی در این کشور و همزمان برگزاری رزمایش‌های تهدید آمیز نظامی مشترک در نزدیک مرزهای شمالی ایران، علاوه بر اینکه فضای حاکم بر مناسبات و روابط  آذربایجان با تهران متشنج کرده است، منافع ایران را نیز کاملا تهدید می‌کند.

 

در این راستا، یک کارشناسان سیاسی جمهوری آذربایجان اخیرا در مصاحبه ای به توصیف شرایط کنونی منطقه پرداخته است.

 

امیل مصطفایف در پاسخ به سوالی درباره برخی اختلافات موجود باکو با تهران مدعی شد که ایران بر خلاف مواضع اعلامی خود، در بحران قره باغ، از آذربایجان و تمامیت ارضی این کشور حمایت نکرده است !

 

وی در ادامه، ایران را کشوری بسیار پیچیده و غیرقابل پیش بینی خواند و گفت:

باکو برخلاف تضمین ایران در حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان در مقابل ارمنستان، در عمل شاهد این حمایت نبوده است و از طرفی، کامیون‌های ایرانی بدون اجازه باکو به منطقه قره باغ کالا حمل می‌کنند.

 

باکو

 

*** پیام رزمایش‌ مشترک اخیر جمهوری آذربایجان 

 

این کارشناس آذربایجانی مدعی شد که باکو به دلیل درک این امر و عدم حمایت قاطع ایران از تمامیت ارضی آذربایجان، دیپلماسی را کنار گذاشته و به استفاده از قدرت نرم (نشان دادن قدرت نظامی در رزمایش‌های مشترک با ترکیه و پاکستان و بستن جاده گوریس قاپان بر روی کامیون‌های ایرانی) روی آورده است !

 

امیل مصطفایف در ادامه ادعاهای خود گفت:

تهران در پاسخ به اقدام باکو در جلوگیری از عبور کامیون‌های ایرانی، از طریق سفیر سابق خود در باکو تاکید کرده است که از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت و با حمل و نقل غیرقانونی کالا به  خانکندی (استپانکرت)، پایتخت ناگورنو قره باغ مخالفت می کند، اما از سوی دیگر توسط برخی مقامات رسمی و غیر رسمی، تهدیداتی علیه باکو صورت می‌دهد.

 

وی همچنین افزود:

ایران همزمان، اقدام به برگزاری رزمایش‌هایی نیز در نزدیکی مرزهای جمهوری آذربایجان می‌کند.

علاوه بر این، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توییتر اعلام کرده است که اگر کرانه های رود ارس به محلی برای پرورش دشمنان ایران بزرگ تبدیل شود، امواج ارس تاج و تخت متجاوزان را فرو خواهد ریخت.

 

باکو

 

*** مانع تراشی برای عبور  کامیون‌های ایرانی

 

کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان در پاسخ به این سوال که علت اختلافات اخیر میان تهران و باکو چیست، گفت:

باکو و تهران هر دو ادعاهایی علیه یکدیگر دارند.

آذربایجان اعلام می‌کند که ایران به صورت غیر قانونی کالاها و اقلامی را با کامیون به منطقه قره باغ ارسال می کند و از سوی دیگر، تهران نیز به نوبه خود از تمرینات نظامی مشترک باکو در خاک آذربایجان و همچنین در دریای خزر ناراضی است.

 

مصطفایف در ادامه مدعی شد که تنش ها و اختلافات اخیر میان تهران – باکو مربوط به تحویل غیرقانونی کالا و بار  توسط کامیون‌های ایرانی است زیرا دو کشور علاقه‌ای به تشدید اختلافات و تداوم شرایط فعلی به ویژه در بلند‌ مدت ندارند.

 

به گفته وی، باکو در ابتدا سعی کرد این مسئله را به صورت دیپلماتیک حل کند و در این رابطه یادداشت اعتراضی به ایران ارسال کرد.

اما تهران اقدام مناسبی انجام نداد و ما شاهد پاسخی غیرمنتظره از باکو بودیم  که اقدام به سد معبر، توقف و بازرسی از کامیون های ایرانی به مقصد قره باغ کرد.

 

باکو

 

*** تهدید به ایجاد پایگاه ترکیه در آذربایجان 

 

این کارشناس سیاسی همچنین مدعی شد که هرگونه فشار روانی (رزمایش یا تهدید تهران) بر باکو، به ایجاد پایگاه نظامی ترکیه در جمهوری آذربایجان و همچنین حمایت از واگرایی آذری‌ زبان‌های ایران منجر می‌شود!

 

وی همچنین گفت:

جمهوری آذربایجان مستقل است و حق دارد در قلمرو خود با هر کشوری که مایل است، تمرینات  نظامی انجام دهد.

رزمایش در دریای خزر و … برای دفاع در صورت حمله و خرابکاری علیه زیرساخت های نفت و گاز نجام شد.

باکو فقط اقدامات و تمرینات را برای دفع حملات به زیرساخت های خود انجام می دهد و ظاهرا دلایلی هم برای این تمرینات وجود دارد.

من معتقدم که تشدید اوضاع به زودی کاهش می یابد.

 

مصطفایف در ادامه،تصریح کرد:

سفیر ایران در ایروان اعلام کرده است که از مواضع باکو و درخواست‌های جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند و گفته است که ادامه اختلافات در میان کشورها، مورد علاقه ایران نیست.

ایران همزمان با اتخاذ مواضع سیاسی، اقدام به برگزاری رزمایش و قدرت نمایی نظامی می‌کند و این در حالی است که جمهوری آذربایجان نیز نسبت به سه دهه پیش توانمندتر شده است.

 

باکو

 

***  میانجیگری روسیه در بحران قره باغ

 

امیل مصطفایف در پاسخ به سوالی درباره تنش‌ها میان ارمنستان  و آذربایجان و میانجیگری روسیه نیز گفت:

رویدادهای اخیر نشان می دهد که نباید به گزارشات وزارت دفاع روسیه اعتماد کنید زیرا آنها همه غیرواقعی هستند.

وزارت دفاع روسیه گزارش های مربوط به تخلفات ثبت شده توسط طرف آذربایجان را در بولتن خود ذکر نمی کند.

مسکو در ماه‌های اخیر آشکارا نشان داده که یک طرف درگیری است و داور خوبی در بین طرفین نیست.

علاوه بر این، روسیه از جدایی طلبان قره باغ  هم حمایت می‌کند.

 

*** دیدگاه مسکو درباره باکو باید تغییر کند

 

کارشناس سیاسی آذربایجان همچنین مدعی شد:

روسیه تقریباً با همه کشورهای پسا شوروی درگیر است و اکنون هم ممکن است آذربایجان را از دست بدهد.

این هیچ علائم خوبی برای مسکو به همراه ندارد، بنابراین روسیه در مورد آذربایجان باید جاه طلبی‌های امپراتوری تزاری خود را  کنار گذارد .

روسیه باید بداند که  جمهوری آذربایجان، مانند گرجستان، مولداوی یا اوکراین نیست زیرا ارتش آذربایجان امروز قوی تر از همیشه است و باکو هرگز اجازه نمی دهد سناریوهایی که (روسیه) قبلاً در دیگر جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق اجرا  کرده است، را در این کشور ( آذربایجان ) تکرار کند.

بنابراین در حال حاضر این کشور با صبر و حوصله عمل و تا کنون اقدامات خود را به ارسال پیام محدود کرده است اما در شرایط در آینده می تواند هر لحظه ( با تهدید ایران یا روسیه) از کنترل خارج شود.

 

باکو

 

*** شرط باکو برای هرگونه توافق با ایروان

 

به گزارش سروش، امیل مصطفایف در پاسخ به سوالی در مورد احتمال امضای توافق صلح میان باکو – ایروان نیز گفت:

اقدامات و فرایندهای خاصی در پشت صحنه در حال انجام است و باکو قبلاً تأکید کرده است که توافق باید جامع و شامل به رسمیت شناختن  تمامیت ارضی کشورها باشد.

مذاکراتی که اخیرا در مسکو انجام شد، پیشرفت‌هایی داشته است و طرف ارمنستانی هم ظاهراً راضی بوده است .

آذربایجان توافقی را امضا نخواهد کرد که در آن ارمنستان، منطقه قره باغ را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت نشناسد.

 

این کارشناس آذربایجانی در پایان تصریح کرد:

باکو در حال حاضر در جنگ با ارمنستان پیروز نشده، چون هنوز کاملا کنترل منطقه قره باغ را به دست نگرفته است.

توافقات حاصل شده  میان باکو – ایروان با میانجیگری مسکو، به ضرر آذربایجان رقم خورد و اکنون روس ها کنترل منطقه قره باغ را در دست دارند.

 از سوی دیگر، به نظر من طرفین باید مذاکرات را نه در مسکو، بلکه در یکی دیگر از کشورهای بی طرف مانند گرجستان انجام دهند.

آذربایجان و ارمنستان باید سعی کنند بدون میانجیگری روسیه با یکدیگر گفتگو کنند زیرا در این صورت احتمالاً اوضاع بهتر می شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول