کد خبر:145508
پ
پیمان پاک
رییس کل سازمان توسعه تجارت:

هدف‌گذاری برای اعزام رایزنان بازرگانی به ۳۰ کشور/ حداقل ۶۰ پست مصوب تکمیل خواهد شد

رییس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه حداقل ۶۰ پست مصوب تکمیل خواهد شد از هدف‌گذاری برای اعزام رایزنان بازرگانی به ۳۰ کشور خبر داد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه حداقل ۶۰ پست مصوب تکمیل خواهد شد از هدف‌گذاری برای اعزام رایزنان بازرگانی به ۳۰ کشور خبر داد.

 

*** انتخاب رایزنان بازرگانی

 

به گزارش سروش، علیرضا پیمان‌پاک در خصوص برگزاری آزمون زبان انگلیسی در فرآیند انتخاب رایزنان بازرگانی، اظهار داشت:

این آزمون هرساله به صورت حضوری برگزار می‌شود اما در سال جاری به دلیل شرایط قرنطینه استانی به صورت برخط با نظارت واحد حراست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های محل خدمت داوطلبان به صورت شفاهی و کتبی انجام شد.

 

وی در ادامه افزود:

مطابق قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، داوطلبان رایزنی بازرگانی علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی باید به زبان انگلیسی یا محلی تسلط داشته باشند.

همچنین افراد واجد امتیاز لازم از آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی وارد مراحل بعدی می‌شوند و باید در آزمون تخصصی مطابق سرفصل‌های مندرج در دستورالعمل ۲۰۰۳ وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت کنند.

 

پیمان‌پاک با اشاره به کسب نمره قبولی، خاطرنشان‌ کرد:

داوطلبان لازم است ۷۰ درصد نمره قبولی در مصاحبه داخلی سازمان توسعه تجارت ایران و کمیته نهایی متشکل از رییس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت صنعت، رییس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صنعت، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و رییس اتاق تعاون ایران را نیز کسب کنند.

 

وی درباره چگونگی نظارت بر عملکرد رایزنان بازرگانی، عنوان کرد:

نهادهای نظارتی متعددی بر چگونگی انتخاب و عملکرد رایزنان بازرگانی نظارت دارند و در صورت اثبات تخلف توسط دادگاه، حقوق دریافتی توسط رایزن باید توسط فرد متخلف به خزانه دولت بازگردانده شود.

 

معاون وزیر صنعت پیرامون میزان قبولی در هر سال، گفت:

بر اساس آمار، قبولی داوطلبان رایزنی بازرگانی در سال‌های گذشته فقط سه درصد بوده است، به ‌طوری که از ۲۳۸ داوطلب در سال ۹۸ تنها هشت نفر موفق به طی کردن مراحل انتخاب شده‌اند.

 

*** اهمیت رایزن بازرگانی در چیست؟/ اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای مختلف

 

وی با تاکید بر اینکه پُست رایزنی بازرگانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ادامه‌داد:

رونق تولید نیازمند صرفه اقتصادی تولید و ایجاد صرفه اقتصادی در گرو صادرات است.

به همین دلیل، رایزنان بازرگانی به عنوان نیروهای پشتیبان صادرکنندگان برای دستیابی به بازارهای هدف، منتج به کشف و بهره‌برداری از فرصت‌ها و کاهش هزینه صادرکنندگان در شناسایی بازارهای هدف و توسعه صادرات می‌شوند که افزایش تولید، کاهش بیکاری و در نهایت رفاه اجتماعی را در پی خواهد داشت.

 

معاون وزیر صنعت با اشاره به اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای مختلف، ابراز داشت:

اعزام رایزن بازرگانی به کشورهای مختلف از طرف نهادهای مختلف درخواست می‌شود اما توان مالی اعزام آنان در سازمان توسعه تجارت ایران وجود ندارد.

بر اساس مطالعات انجام شده، سازمان‌های توسعه تجارت کشورهای توسعه‌یافته و پیشتاز در زمینه صادرات دست‌کم ۴۰ و حداکثر ۶۱ درصد از نیروهای خود را به عنوان رایزن بازرگانی یا کادر در اختیار آنان به خارج از کشور اعزام کرده‌اند.

 

پیمان‌پاک در ادامه افزود:

وزیر امور خارجه از وزارت صنعت در دفاعیه رای اعتماد خود در مجلس از رایزنان بازرگانی و لزوم افزایش بودجه برای استقرار آنان پشتبانی کرد.

بنابراین امیدوار هتسیم با پشتیبانی‌های دیگر مقام‌های مسوول به ‌ویژه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، امکان تکمیل حداقل ۶۰ پست مصوب رایزنی بازرگانی در خارج از کشور در دولت سیزدهم فراهم شود.

 

رییس کل سازمان توسعه تجارت در پایان، اظهار داشت:

استقرار رایزن بازرگانی در ۳۰ کشور هدف از جمله کشورهای همسایه دارای روابط تجاری، هند و چین و سایر کشورهای دارای ظرفیت صادراتی به‌ منظور اقدام در سال جاری مورد توجه است.

 

*** اعزام رایزنان بازرگانی کدام کشورها انجام شده‌اند؟

 

به گزارش سروش، پیش از این اعلام شده بود امور مربوط به اعزام رایزنان بازرگانی کشورهای چین، ارمنستان، عمان، جمهوری آذربایجان و روسیه انجام شده است و افراد منتخب به کشورهای مربوط اعزام می‌شوند.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول