کد خبر:145493
پ
کوهساری
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی:

واردات ۵ میلیون تن گندم در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر از واردات حدود ۵ میلیون تن گندم در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ خبر داد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر از واردات حدود ۵ میلیون تن گندم در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** واردات ۵ میلیون تن گندم

 

به گزارش سروش، فرهاد منتصر کوهساری از واردات حدود ۵ میلیون تن گندم در ۶ ماه نخست سال خبر داد و اظهار داشت:

تجهیزات مورد نیاز تخلیه این کالا در بنادر تأمین و به صورت یکسره از کشتی به مقاصد مصرف حمل می‌شود.

 

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه کشور سالانه به ۱۱ میلیون تن گندم نیاز دارد، افزود:

به رغم خودکفایی در تولید گندم طی سال‌های گذشته به عنوان مهمترین محصول راهبردی، در سال‌های اخیر به دلیل بارش کم باران و خشکسالی‌های ایجاد شده، مجبور به واردات این کالا شده ایم.

با توجه به پیش بینی به عمل آمده در سال جاری، حدود ۶ میلیون تن گندم در داخل کشور تولید می‌شود این بدان معنی است که در سال جاری نیازمند واردات ۵ میلیون تن گندم هستیم و این نیاز عمدتا باید از طریق حمل و نقل دریایی تأمین شود.

 

وی با اشاره به تاکیدات هیات دولت و ستاد تنظیم بازار، عنوان کرد:

با هماهنگی صورت گرفته با دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط، تجهیزات لازم در تمامی بنادر شمالی و جنوبی کشور برای تخلیه این کالا آماده و فرآیند خروج گندم بدون تخلیه در انبار‌های بندری و به صورت حمل یکسره از کشتی به مقاصد مصرف و بدون توقف انجام می‌شود.

 

*** هماهنگی در خصوص تامین واگن و کامیون مورد نیاز

 

کوهساری در ادامه، افزود:

در خصوص تأمین کامیون و واگن مورد نیاز، هماهنگی خوبی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به عمل آمده و خوشبختانه از جنبه حمل و نقل کالا از بندر به مقاصد مصرف، با مشکل خاصی روبرو نیستیم.

 

به گزارش سروش، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری به میزان یک میلیون و ۹۴۵ هزار و ۴۲۱ تن گندم از طریق ۱۲۲ شناور در بنادر تخلیه شده است، تصریح کرد:

با توجه به خرید‌های انجام شده، پیش بینی می‌شود در مهرماه سال جاری حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم دیگر، در بنادر کشور تخلیه شود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول