کد خبر:146189
پ
آمریکا
روسیه با استناد به اسناد پاندورا:

آمریکا بزرگترین گریزگاه مالیاتی جهان است

وزارت خارجه روسیه با استناد به «اسناد پاندورا»، ادعاهای بایدن را درباره مبارزه با فساد به چالش کشید و از آمریکا به عنوان بزرگترین بهشت برای فرار مالیاتی در جهان نام برد.

وزارت خارجه روسیه با استناد به «اسناد پاندورا»، ادعاهای بایدن را درباره مبارزه با فساد به چالش کشید و از آمریکا به عنوان بزرگترین بهشت برای فرار مالیاتی در جهان نام برد.

 

*** آمریکا بزرگترین گریزگاه مالیاتی جهان است

 

به گزارش سروش، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با توجه به «اسناد پاندورا» که به افشاگری درباره فرار مالیاتی صدها چهره مشهور از جمله سیاستمدارانی از سراسر جهان می پردازد، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا را خطاب قرار داد و ادعای او درباره مبارزه با فساد را زیر سوال برد.

 

ماریا زاخارووا در این باره گفت:

در ۴ ژوئن ۲۰۲۱، رئیس جمهور آمریکا خبر انتشار تفاهم نامه مطالعات امنیت ملی را در موضوع مبارزه با فساد اعلام کرد که به گفته بایدن، اصلی ترین رکن منافع امنیتی ایالات متحده محسوب می شود.

 

وی در ادامه، افزود:

این درحالی است که امروز، آنگونه که «گاردین» از محتوای اسناد پاندورا نقل می کند، آمریکا بزرگترین بهشت مالیاتی جهان محسوب می شود.

 

*** افشای بخش هایی از اسناد «پاندورا»

 

لازم به ذکر است، اخیرا کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی  (ICIJ)، بخش هایی از ۱۱.۹ میلیون سند را منتشر کرد که شامل اطلاعاتی درباره حساب های خارجی سیاستمداران و چهره های سرشناس بود.

آن طور که از این اسناد برمی آید، ایالت «داکوتای جنوبی» آمریکا به یکی از بزرگترین بهشت‌ها یا گریزگاه‌های مالیاتی جهان تبدیل شده است.

 

نام حدود ۳۵ رهبر فعلی و سابق و بیش از ۳۰۰ مقام دولتی در پرونده‌های شرکت‌های فراسرزمینی با عنوان «اسناد پاندورا» ثبت شده است.

این درحالی است که پیش از این، افشاگری‌های «اسناد پاناما» هم سر و صدای زیادی ایجاد کرده بود.

 

طبق گفته کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی، «اسناد پاندورا» حاصل کار بیش از ۶۰۰ روزنامه‌نگار در ۱۱۷ کشور است.

 

*** افشای فرار مالیاتی چندین مقام بلند پایه جهان

 

طبق این اسناد، چندین رهبر جهان از جمله نخست وزیر چک، پادشاه اردن، نخست وزیر پاکستان و همچنین رؤسای جمهور کنیا و اکوادور دارایی‌های خود را در شرکت‌های فراسرزمینی به دلایل مختلف از جمله برای فرار مالیاتی پنهان کرده‌اند.

در این تحقیق ۲۹ هزار شرکت فراسرزمینی بررسی شده‌اند.

 

طبق این اسناد، عبدالله دوم پادشاه اردن دست کم ۳۰ شرکت فراسرزمینی ایجاد کرده است.

او از طریق این نهادها ۱۴ ملک لوکس در ایالات متحده و انگلیس به قیمت بیش از ۱۰۶ میلیون دلار خریداری کرده است.

 

همچنین، «آندری بابیش»، نخست وزیر چک ۲۲ میلیون دلار در شرکت‌های پوششی قرار داد تا هزینه مالی خرید یک عمارت در جنوب فرانسه را تامین کند.

این ماجرا در حالی افشا شد که وی قرار است هفته آینده در انتخابات عمومی این کشور حضور داشته باشد.

بابیش با دارایی خالص ۳.۶۶ میلیارد دلاری، دومین فرد ثروتمند در جمهوری چک است اما معاملات تجاری قبلی وی اعتراض‌های عمومی را برانگیخته است.

 

*** افشای فرار مالیاتی رئیس جمهور  آذربایجان

 

به گزارش سروش، این اسناد افشاگری‌هایی را درباره فرار مالیاتی رئیس جمهوری آذربایجان و خانواده‌اش نیز منتشر کرده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که «الهام علی‌اف» به همراه همکاران و خانواده‌اش، مخفیانه در خرید و فروش و معاملات املاک در انگلیس به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون پوند دست داشته‌اند.

 

«اوهورو کنیاتا» رئیس جمهوری کنیا و شش نفر از اعضای خانواده‌اش نیز مخفیانه دارای شبکه‌ای از شرکت‌های فراسرزمینی هستند.

آن‌ها با ۱۱ بنگاه اقتصادی مرتبط بوده‌اند که دارایی یکی از آن‌ها ۳۰ میلیون دلار بوده است.

 

همچنین اعضای نزدیک خانواده عمران خان، نخست وزیر پاکستان از جمله وزرای کابینه و خانواده‌های آن‌ها به‌طور مخفیانه صاحب شرکت‌ها و صندوق‌هایی هستند که میلیون‌ها دلار پول دارند.

 

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز پیش از پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹، سهام خود را به یک شرکت مخفی فراسرزمینی منتقل کرد.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول