کد خبر:146344
پ
نیروگاه برق
اما و اگرهای قطعی برق در فصل سرما:

راهکارهای جلوگیری از تکرار خاموشی‌ها در زمستان

همه ساله در فصل زمستان مصرف انرژی بیشتر می‌شود و در سال جاری نیز وزیر نفت هشدار کمبود حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز را اعلام کرده است که اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد به معنای تکرار قطعی برق در فصل زمستان می‌باشد.

همه ساله در فصل زمستان مصرف انرژی بیشتر می‌شود و در سال جاری نیز از هم اکنون وزیر نفت هشدار کمبود حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز را اعلام کرده است، که اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد به معنای تکرار قطعی برق در فصل زمستان می‌باشد.

 

*** زنگ خطر قطعی برق در زمستان

 

به گزارش سروش، زمستان سال گذشته بود که کمبود سوخت گاز به علت افزایش مصرف خانگی، موجب از مدار خارج شدن برخی واحدهای نیروگاهی و کاهش تولید برق در زمستان شد، که زمستان ۱۳۹۹ در اتفاقی کم‌سابقه شاهد جداول خاموشی‌های برنامه‌ریزی‌شده بودیم.

به نظر می‌رسد اوضاع در زمستان سال جاری به مراتب بدتر از سال گذشته باشد. وزیر سابق نفت در دوره مسئولیت خود اذعان کرده بود که “به تولیدات گاز کشور اضافه نمی‌شود”، اما رشد مصرف گاز خانگی در زمستان سال جاری حتمی بوده و این به معنای محدود شدن گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع در فصل سرد سال خواهد بود.

از هم اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد زمستان ۱۴۰۰ در بخش صنایع و نیروگاه‌ها مجبور به استفاده از سوخت مایع خواهیم بود و هر جا که امکان مصرف سوخت مایع به جای گاز وجود نداشته باشد، واحد صنعتی یا نیروگاهی از مدار خارج خواهد شد.

با توجه به اینکه نیروگاه‌ها حداقل به ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی یا سوخت مایع نیاز دارند، که برابر است با میزان کمبود پیش‌بینی شده گاز در زمستان و در صورت تأمین نیمی از آن حداقل ۲۵ درصد نیاز نیروگاه‌ها به سوخت نأمین نخواهد شد و در عمل، یک‌چهارم ظرفیت تولید برق زمستانی نیروگاه‌ها از مدار خارج می‌شود.

اگر برای مدیریت مصرف، پر کردن مخازن سوخت نیروگاه‌ها و هماهنگی وزارتخانه‌های نفت و نیرو در تأمین سوخت زمستانی اقدام مؤثری صورت نگیرد، زمستان ۱۴۰۰ نیز همانند تابستان، خاموشی‌های گسترده‌ای پیش رو خواهیم داشت.

 

*** جلوگیری از خاموشی‌های زمستانی/ لزوم برنامه‎‌ریزی و اقدام فوری

 

برای جلوگیری از خاموشی‌ها در زمستان و یا حداقل کاستن از حجم آن، برنامه و زمان تعمیرات دوره‌ای نیروگاه‌ها باید به شکل مناسبی هماهنگ شود و تجربه ناموفق زمستان سال گذشته تکرار نگردد.

هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و نفت برای تأمین کسری سوخت مایع نیروگاه‌ها و نیز میزان سوخت گاز قابل تحویل به نیروگاه‌ها از الان باید مشخص باشد تا این مسئله به ناهماهنگی دقیقه ۹۰ منجر نشود.

تعیین نشدن معاون وزیر نیرو در امور برق و نیز بلاتکلیفی مدیران عامل شرکت‌های مهمی همچون توانیر و تولید نیروی برق حرارتی، می‌تواند پاشنه آشیل خاموشی‌ها در فصل سرد سال باشد که لازم است وزیر نیرو هر چه سریع‌تر پرونده انتصابات خود را تکمیل نماید.

تعامل و هماهنگی بیشتر وزارتخانه‌های نفت و نیرو و پرهیز از فرافکنی و انداختن کاستی‌ها به گردن یکدیگر، موضوع به شدت حائز اهمیتی است که پایبندی به آن می‌تواند به هم‌افزایی بیشتر این دو وزارتخانه و رفع مشکلات ناشی از ناهماهنگی‌های سنوات گذشته در تأمین سوخت زمستانی منجر شود.

افزایش ظرفیت تولید گاز در کوتاه مدت دست‌یافتنی نیست و بهتر است برای آغاز واردات گاز در زمستان از هم اکنون اقدام شود.

 

*** لزوم عملیاتی شدن اصلاح الگوی مصرف

 

به گزارش سروش، بدون شک راهکار اساسی رفع خاموشی‌ها توجه به مدیریت مصرف است. موضوع مهمی که با عدم اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف و بی‌توجهی چندین ساله به آن به فراموشی سپرده شد. اما با اجرای دقیق آن، می‌توان بخش تأمین انرژی کشور را در شرایط بحرانی و ماه‌های پرمصرف سال، یاری نمود.

به گزارش صنایع، برای عبور از پیک مصرف، نمی‌توان و نباید به این امید ماند که هوا سرد نشود، بلکه لازم است با اصلاح الگوی مصرف، افزایش ظرفیت‌های تولید و تأمین گاز و سوخت‌رسانی به موقع به نیروگاه‌ها در سایه هماهنگی صد در صدی وزارتخانه‌های نفت و نیرو، از شکل‌گیری خاموشی‌هایی همانند تابستان ۱۴۰۰ جلوگیرری گردد.

تسنیم

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول