کد خبر:146776
پ
سعید محمد
در فراکسیون مناطق آزاد مجلس مطرح شد

لزوم اصلاح ساختار دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برای تحقق اهداف 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ضمن انتقاد به ساختار فعلی دبیرخانه این شورا، بر لزوم اصلاح آن برای تحقق اهداف مناطق تاکید کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ضمن انتقاد به ساختار فعلی دبیرخانه این شورا، بر لزوم اصلاح آن برای تحقق اهداف مناطق تاکید کرد.

 

*** لزوم اصلاح ساختار دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برای تحقق اهداف 

 

به گزارش سروش، سعید محمد در نشست با اعضای فراکسیون مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه طی یک هفته گذشته تمامی مشکلات این دبیرخانه را احصاء و برای حل آن برنامه‌ریزی کرده‌ است، گفت:

مشکلات بزرگی در دبیرخانه شورایعالی وجود دارد که بدون حل آنها نمی‌توان به حل مشکلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کمک کرد.

 

وی با بیان اینکه مشکلات در مناطق ویژه اقتصادی باید ریشه‌یابی شود تا بتوان برای حل آنها برنامه‌ریزی کرد، افزود:

قرار بود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، محلی برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، صادرات، تولید، اشتغال باشد اما اکنون شاهدیم که از این اهداف بسیار دور مانده‌ایم و اولین مشکل در این زمینه نبود یک راهبرد و استراتژی درست در این مناطق است که باید برای منطقه به منطقه آن را تعریف کرد.

 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه تصریح کرد:

به عنوان مثال یک منطقه برای بحث کشاورزی و شیلات و منطقه دیگر به عنوان یک هاب صادراتی و یا منطقه‌ای دیگر برای هاب پزشکی درمانی در نظر گرفته شده و از مدیران آنها پیشرفت امور و دستیابی به اهداف را خواستار شدیم، بنابراین با تعریف شاخص‌ها و برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت می‌توان بسیاری از مسائل را مرتفع ساخت.

 

سعید محمد ضمن تأکید بر اینکه ساختار سازمانی غلط در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ما را تبدیل به یک هرم وارونه کرده است، گفت:

سطح این هرم واحدهای اجرایی و نوک آن باید مدیریت و دبیری شورا باشد اما اکنون این موضوع برعکس شده است.

 

*** مشکل تامین حقوق دبیرخانه شورای

 

این مقام مسئول همچنین تأکید کرد:

حتی حقوق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از مناطق آزاد می‌آید و این چه رأس هرمی است که حتی منابع تامین حقوق و مزایای خودش را از مناطق تامین می‌کند .

 

وی در همین رابطه افزود :

کارشناس ما در زمان مراجعه به مناطق آزاد در کشور برای پیگیر مسائل حتی کسی را برای پاسخگویی پیدا نمی‌کند زیرا مسئولان آنجا اعلام می‌کنند که ما خودمان مدیرعامل و هیأت مدیره داریم بنابراین این ساختار غلط ابتدا باید اصلاح شود.

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه تصریح کرد:

مدیریت غلط در مناطق آزاد موجب شده تا کیش مشکل برق، قشم مشکل آب و چابهار دارای بسیاری از مشکلات باشد، در برخی مناطق آزاد برای اداره امور خود به زمین‌فروشی افتاده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند برای تولید و توسعه اقدام شایانی انجام دهند.

 

سعید محمد ضمن انتقاد از نبود ثبات قوانین در کشور گفت:

شاهدیم که قوانین متنوع از محل‌های مختلف برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ارسال می‌شود و این مسائل موجب نگرانی سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد شده است.

 

وی در ادامه،  تأکید کرد:

متأسفانه مقررات خلق‌الساعه از دولت هم تراوش می‌کند و ما باید برای مدیریت این مناطق جلوی این اقدامات را بگیریم.

مناطق آزاد ظرفیت بسیار مناسبی برای دور زدن تحریم‌ها و کمک به رشد اقتصادی است، ما می‌توانیم تالار بین‌المللی بورس را راه‌اندازی و رونق دهیم و از ظرفیت عضویت‌ها در سازمان همکاری‌های شانگهای استفاده لازم را ببریم.

 

*** لزوم اصلاح ساختار غلط در شورای عالی مناطق آزاد

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی همچنین با اشاره به اینکه ساختار و روابط غلط در شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید اصلاح شود، اظهار کرد:

یکی از انتقادات مربوط به حذف معاونت فرهنگی در مناطق آزاد است و من می‌خواهم موضوع فرهنگ و اجتماعی مناطق مختلف آزاد را به صورت جدی مورد بررسی قرار دهم و مناطق باید بار دیگر معاونت فرهنگی خود را به کار بگیرند.

 

سعید محمد همچنین اظهار کرد:

۱۰ درصد از بودجه به محرومیت‌زدایی اختصاص داده شده است اما به دلیل نبود یک برنامه مشخص حتی جاده سازی را به حساب محرومیت‌زدایی زده‌اند بنابراین یکی دیگر از اهداف ما در مناطق آزاد، تجاری و ویژه اقتصادی محرومیت زدایی و توانمندسازی مناطق است.

 

نمایندگان باید نسبت به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یک نگاه ملی داشته باشند و نه منطقه‌ای، زیرا اینگونه مناطق آزاد تبدیل به محلی برای توسعه و پیشرفت کشور خواهد شد، قانون باید ملاک همه برای حرکت باشد.

 

این مقام مسئول در ادامه، تصریح کرد:

طرح حذف یک بند از بودجه ۱۴۰۰ در مجلس در حال بررسی است که ما از شما می‌خواهیم با وجود زحماتی که کشیده‌اید این طرح را از دستور خارج کرده تا ما بتوانیم با استفاده از ظرفیت فراکسیون مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی لایحه‌ای را به صورت جامع  و کامل تدوین کنیم.

ظرف ۲۰ روز آینده چارچوب اصلی لایحه در شورایعالی مناطق آزاد تصویب و به دولت و مجلس ارائه خواهد شد.

 

سعید محمد همچنین گفت:

مصوبه مربوط به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بسیاری از فعالان اقتصادی را در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دچار مشکل کرده، سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های اقتصادی در حال تعطیلی است و حکم جلب برخی فعالان هم گرفته شده و افراد قانونگذار در این خصوص باید پاسخگو باشند.

 

وی همچنین تصریح کرد:

موضوع بعدی اصلاح ماده ۱۳ قانون مالیات‌های مستقیم است، ما اکنون در حال رقابت با کشورهای همسایه هستیم، برخی کشورها معافیت‌های مالیاتی ۵۰ ساله را برای جذب سرمایه‌گذار در نظر گرفته‌اند در صورتی که در کشور ما معافیت مالیاتی ۲۰ ساله قرار داده شده و اکنون این معافیت برای برخی سرمایه‌گذاران به پایان رسیده لذا حداقل می‌توان پرداخت مالیات را به صورت پلکانی قرار داد.

 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه ضمن انتقاد از تعداد اعضای زیاد شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان کرد:

اکنون ۱۲ وزیر عضو این شورا هستند و ما خواسته‌ایم که تنها اعضای موثر عضو این شورا باشند و اختیارات مدیران و هیأت مدیره نیز به دبیر شورایعالی مناطق آزاد تفویض شود.

 

سعید محمد در ادامه از نمایندگان خواست تا در تدوین و تصویب برنامه هفتم توسعه جایگاه خاصی برای مناطق آزاد، تجاری  و ویژه اقتصادی در نظر بگیرند.

 

*** تعیین ۷ منطقه آزاد فعال برای توسعه

 

وی در ادامه گفت:

اکنون هفت منطقه جدید تصویب شده و از ما خواسته شده است که ۷ منطقه فعال به عنوان مناطق معین برای برنامه‌ریزی و توسعه تعیین شود در صورتی که ما از لحاظ مالی توانایی چنین کاری را نداریم زیرا ابتدا باید مشاورانی را برای این مناطق استخدام کنیم تا با تدوین یک طرح جامع، اشتباهات گذشته دیگر تکرار نشود.

 

 دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری _صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه برای دستیابی به اهداف تعیین شده نیاز به نقدینگی داریم، اظهار کرد:

اکنون مناطق هفت‌گانه ما قادر به اداره خود نیستند و زمین‌فروشی می‌کنند و دولت نیز درآمدی برای پرداخت منابع مالی به مناطق آزاد ندارد بنابراین از مجلس می‌خواهیم که در بودجه ۱۴۰۱ عددی را از محل نفت و فراورده‌های نفتی برای مناطق آزاد در نظر بگیرد.

 

***  طرح مجلس برای اصلاح قوانین مناطق آزاد

 

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست یاد شده گفت:

مجلس طرحی را برای اصلاح قوانین مناطق آزاد در دست دارد اما بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دولت بدنه کارشناسی قوی دارد و باید لایحه دهد، شما نیز می‌توانید در این خصوص لایحه خود را به مجلس ارائه کنید.

 

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد:

لایحه دولت باید برای ساماندهی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید و همچنین مناطقی باشد که با وجود داشتن استعداد لازم اما هنوز تبدیل به منطقه آزاد نشده‌اند، تدوین شود.

 

پاشایی بهرام در ادامه، تأکید کرد:

مناطق آزاد در بسیاری از کشورهای همسایه ما یک فرصت بسیار مهم هستند و ما نیز باید در کشورمان از این فرصت برای رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال، توسعه صادرات استفاده بهینه کنیم.

طرح حذف یک بند از بودجه ۱۴۰۰ در سامانه مجلس بارگزاری شده و می خواهیم با ریاست مجلس صحبت کنیم تا برای در دستور قرار دادن طرح، تسریع شود.

 

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان از دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خواست تا برای اصلاح روند فعالیت و اقدامات مناطق آزاد و دستیابی به اهداف تعیین شده برای آنها با کمک مجلس و این فراکسیون لایحه ساماندهی مناطق را تدوین و هر چه سریعتر به مجلس ارسال کند.

 

به گزارش سروش، این نشست با حضور «سعید محمد» دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری _صنعتی و ویژه اقتصادی و معاونان وی و همچنین تعدادی از اعضای فراکسیون مناطق آزاد تجاری _ صنعتی  و ویژه اقتصادی در مجلس شورای اسلامی برای بررسی اهداف و برنامه‌های سعید محمد برگزار شد.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه