کد خبر:146426
پ
انرژی
کارشناس حوزه انرژی پاسخ داد

ایران چگونه می‌تواند به حل بحران انرژی در اروپا کمک کند؟

کارشناس حوزه انرژی، درباره نقش ایران برای حل بحران انرژی در اروپا توضیح داد.

کارشناس حوزه انرژی، درباره نقش ایران برای حل بحران انرژی در اروپا توضیح داد.

 

*** نقش ایران برای حل مشکل انرژی اروپا

 

به گزارش سروش، مرتضی بهروزی‌فر با اشاره به نقش ایران برای حل مشکل انرژی اروپا، اظهار کرد:

اگر تحریم ها برداشته شود، ایران می تواند به سرعت و کمتر از شش ماه ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش صادرات نفت داشته باشد که می تواند در بازار اوپا تاثیر گذار باشد، اما در مورد گاز مساله کمی متفاوت تر است و نیاز به یک برنامه بلند مدت دارد.

اگر تحریم ها برداشته شود و اروپا نیز در صنعت گاز ایران سرمایه گذاری کند و برای انتقال آن چه به صورت خط لوله یا ال ان جی مشارکت داشته باشد می توان شاهد اتفاقات مثبتی برای اروپا و ایران طی دو تا سه سال آینده بود؛ چراکه در آن صورت هم ایران می تواند یک بازار مطمئن داشته باشد و هم اروپا انحصار روسیه را می شکند.

 

کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر اینکه این کار چندان ساده نخواهد بود و مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت، گفت:

قطعا روسیه در این زمینه کارشکنی خواهد کرد. تا کنون نیز این کشور تمام تلاش خود را برای توقف توسعه صنعت گاز ایران کرده است و تمام پازل ها را بر این اساس چیده که ایران نتواند وارد بازار گاز اروپا شود.

با این حال اگر اروپا بخواهد و ایران نیز تمایل به انجام این کار داشته باشد امکان ایجاد این تعامل وجود دارد. ایران می تواند بازار بزرگی بدست آورد و برای اروپا نیز این تعامل شکسته شدن انحصار روسیه را به دنبال خواهد داشت.

 

*** ایران می تواند تاثیر بیشتری را در بازار های جهانی داشته باشد

 

وی با بیان اینکه در حوزه نفت سرعت انجام این کار بیشتر است و ایران می تواند تاثیر بیشتری را در بازار های جهانی داشته باشد، گفت:

اگر بخواهیم گاز را از طریق کشتی منتقل کنیم باید آن را به ال ان جی تبدیل کنیم که این کار به شرط رفع تحریم ها و ورود شرکت های بزرگ به ایران برای سرمایه گذاری و توسعه تکنولوژی امکان پذیر است اما خودمان به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم.

 

به گزارش سروش، کارشناس حوزه انرژی در پایان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بارها با حسن نیت آمادگی خود را برای افزایش تولید نفت و تثبیت بازار اعلام کرده و در شرایط کنونی نیز آماده است درکوتاه‌ترین زمان ممکن بحران انرژی ایجادشده در دنیا را حل و این کمبود را جبران کند، گفت:

توصیه من به تصمیم‌گیرندگان این کشورها این است که از شرایط کنونی درس عبرت بگیرند و برای کمک به فروکش‌ کردن این بحران تحریم‌های ایران را لغو کنند تا همه مردم از انرژی ارزان و قابل دسترس در کل مناطق بهره‌مند شوند.

ایسنا

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول