کد خبر:146658
پ
ایرا و اذربایجان
کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان:

رسانه‌های معاند، درصدد ایجاد تنش میان باکو – تهران هستند

یک کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان در تحلیلی به تلاش برخی رسانه‌های معاند برای ایجاد تنش میان تهران و باکو از طریق انحراف افکار عمومی خبر داد.

یک کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان در تحلیلی به تلاش برخی رسانه‌های معاند برای ایجاد تنش میان تهران و باکو از طریق انحراف افکار عمومی خبر داد.

*** رسانه‌های مغرض، درصدد ایجاد تنش میان باکو – تهران هستند

 

به گزارش سروش، «فرهاد ابراهیم اف» در تحلیلی که در سایت «وستی قفقاز» منتشر شده، نوشته است:

رسانه های دشمن تلاش می کنند نشان دهند که ایران، جمهوری آذربایجان را تهدید می کند.

 

در ادامه این تحلیل آمده است:

« امروز، نیروهای مسلح ایران با استفاده از یگان های زرهی، توپخانه، هلیکوپتر و پهپاد، رزمایش وسیع “فاتحان خیبر” را در نزدیک مرز آذربایجان آغاز کردند».

این مطلب فوق، در ابتدا نگرانی هایی را در باکو ایجاد کرد، اما احمد وحیدی، وزیر کشور ایران گفت که سوء تفاهم ها از طریق دیپلماتیک حل خواهد شد و تاکید کرد که برخی از کشورها برنامه و توطئه برای خراب کردن روابط بین آذربایجان و ایران دارند.

 

ابراهیم اف، به سایت وستی قفقاز گفت:

ایران به هیچ وجه قصد درگیری با آذربایجان را ندارد، با این حال  نیروهای ثالثی به وضوح علاقه مند به تخریب روابط ایران  با جمهوری آذربایجان هستند و با  ایجاد تحریکات و ارائه اطلاعات نادرست تحریک آمیزدر رسانه ها به این موضوع دامن می‌زنند.

 

*** تهران و باکو توان حل دیپلماتیک اختلافات را دارند

 

این کارشناس در ادامه آورده است:

در تهران و باکو سیاستمداران بسیار عاقلی وجود دارند  که کاملاً می دانند نباید شرایط را به درگیری کشاند، بلکه همه چیز باید از طریق دیپلماسی حل شود به خصوص که این موضوع کاملاً قابل حل است.

ایران به صورت دوره ای تمرینات نظامی خود را در نزدیک مرزهای کشورهای همسایه انجام می دهد، اما این بدان معنا نیست که تهران آنها را تهدید می کند.

ایران می تواند در سرزمین خود هر کجا که مناسب می داند، تمرینات نظامی انجام دهد و من فکر می کنم اقدامات ایران فقط یک مانور معمولی است.

 

این کارشناس مطمئن است که رسانه های مغرض تلاش می کنند نشان دهند که  ایران، جمهوری آذربایجان را تهدید می کند، یا برعکس، ایران به آذربایجان سیگنالی ارسال می کند که  آماده شروع جنگ است.

وی چنین اظهاراتی را “حماقت” و “مزخرف” خواند و اطمینان داد که ، جنگی در نخواهد گرفت!

 

فرهاد ابراهیم اف در این رابطه یادآور شد:

در تاریخ روابط ایران و آذربایجان نقاط تار و تیره وجود دارد اما هر بار پس از دیدار رهبران دو کشور ، آنها پاک می شوند.

من فکر می کنم دیدار روسای جمهور ایران و آذربایجان ممکن است به زودی انجام شود و در دیدار با الهام علی اف، ابهامات برطرف خواهد شد!

 

*** تهران خواستار روابط دوستانه با باکو است

 

به گزارش سروش، این کارشناس آذربایجانی در پایان آورده است:

تهران خواهان روابط برابر و دوستانه با باکو است. خواهان برقراری اعتماد بین دو کشور است به طوری که با کشور آذربایجان همکاری اقتصادی را بیشتر کند.

ایران به خوبی می داند که هیچگونه رویارویی به ویژه با همسایگان انجام نخواهد شد بخصوص برای رئیس جمهور ایران که بارها گفته است اولویت او برقراری روابط خوب با همسایگان و همچنین با کشورهای آسیای میانه و با روسیه است!

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول