کد خبر:146588
پ
عنابستانی
عضو کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس:

رعایت تمام ملاحظات کارآمدسازی در طرح شفافیت/ شفافیت نباید محدود به اقدامات در مجلس شود

عضو کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس معتقد است، شفافیت نباید محدود به اقدامات در مجلس شود.

عضو کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس معتقد است، شفافیت نباید محدود به اقدامات در مجلس شود.

 

*** طرح شفافیت آرای نمایندگان

 

به گزارش سروش، علی اصغر عنابستانی در خصوص طرح شفافیت آرای نمایندگان، گفت:

قاعدتا حرکت به سمت شفافیت در همه عرصه‌ها به کارآمدسازی و بهبود ساختار حکمرانی کمک می‌کند.

بخشی کوچکی از شفافیت، شفافیت در مجلس است البته به نظر می‌رسد شفافیت نباید محدود به شفافیت در مجلس شود و باید گسترش پیدا کند.

شفافیت در مجلس هم نباید محدود به شفافیت آراء نمایندگان باشد، در واقع شفافیت آرای نمایندگان باید آخرین مرحله از شفافیت باشد.

مراحل مختلف شفافیت قطعا به کارآمد سازی مجلس کمک بیشتر خواهد کرد اما با توجه به اینکه شفافیت رای به مطالبه مردم تبدیل شده و می‌تواند سد ایجاد شده برای شفافیت را بشکند، مقدمات شفافیت آرای نمایندگان را در کمیسیون آیین نامه داخلی فراهم کردیم و در صحن هم مطرح خواهد شد.

اگر در مسئله شفافیت مانند عنوان آن با مردم شفاف باشیم و صادقانه به مردم بگوییم که کجای شفافیت می‌تواند به کارآمد سازی مجلس کمک کند و کجا می‌تواند ضربه بزند.

در حقیقت وقتی ساختارهای حکمرانی دیگر هنوز شفاف نیستند، شفافیت رای در برخی موارد به کارآمدی مجلس ضربه می‌زند به عنوان مثال چون هنوز در دولت و ساختار تخصیص اعتبارات، پروژه‌ها و صدور مجوزها شفافیت رخ نداده و وزیر می‌تواند هر کاری کند، اگر نماینده‌ای در رأی اعتماد به وزیری، رأی مثبت ندهد، ممکن است وزیری که شفاف می‌داند نماینده‌ای به او رأی نداده، در تخصیص اعتبار و پروژه‌های حوزه انتخابیه او مانع ایجاد کند. در این شرایط نماینده محافظه کار می‌شود و محافظه کاری به کارآمدی مجلس ضرر می‌رساند.

 

*** چکش‌کاری طرح در کمیسیون

 

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس یازدهم در ادامه تصریح کرد:

جاهایی شفافیت باید عملیاتی شود که به کارآمدی مجلس کمک کند، به همین جهت طرح شفافیت را در کمیسیون آیین نامه داخلی چکش کاری کردیم و هر جا شفافیت به کارآمدسازی مجلس کمک می‌کند را در طرح قید کردیم.

 

عنابستانی با تاکید بر اینکه ما باید در شفافیت با مردم شفاف باشیم، بیان کرد:

جو و فضای سنگینی مبنی بر شفافیت مجلس در کشور ایجاد شده اما شفافیت وقتی ممکن است که تمام عناصر حاکم بر حاکمیت شفاف باشند، وقتی در دولت و بخش خصوصی، حساب‌های بانکی و مالیاتی و نظام صدور مجوزها و تخصیص اعتبارات شفافیت باشد، می‌توانیم تمام آرای نمایندگان را شفاف کنیم. در شرایط فعلی اگر تمام آراء شفاف باشد، می‌تواند به مسائل حوزه انتخابیه آسیب بزند.

 

به گزارش سروش، عضو کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در پایان، اظهار داشت:

ما در طرح شفافیت آرای نمایندگان همه ملاحظات را لحاظ کردیم و این گام نخست شفافیت خواهد بود.

خانه ملت

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول