کد خبر:146960
پ
اس ۴۰۰
تداوم حمایت‌های آنکارا از باکو در اختلافات با تهران

ارسال سامانه دفاع هوایی «اس ۴۰۰» ترکیه به جمهوری آذربایجان پس از تشدید تنش‌ها با ایران/ نقض توافقنامه با مسکو

برخی منابع از اقدام  آنکارا در انتقال سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ ترکیه به جمهوری آذربایجان برای استفاده احتمالی علیه ایران، پس از تشدید تنش‌ها میان باکو – تهران خبر دادند.

برخی منابع از اقدام آنکارا در انتقال سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ ترکیه به جمهوری آذربایجان برای استفاده احتمالی علیه ایران، پس از تشدید تنش‌ها میان باکو – تهران خبر دادند.

 

اس 400

 

*** ترکیه بدون اطلاع روسیه در حال انتقال سامانه‌های اس ۴۰۰ به باکو است!

 

به گزارش سروش، مقامات آنکارا در ادامه سیاست‌ها و اقدامات تنش‌زای منطقه‌ای خود و بر خلاف توافق با مسکو، در حال انتقال سامانه پیشرفته پدافند هوایی اس ۴۰۰ خریداری شده از روسیه به جمهوری آذربایجان برای استفاده احتمالی علیه ایران، پس از تشدید تنش‌ها میان باکو – تهران هستند.

 

 بر اساس گزارش برخی منابع، روسیه با انتقال سامانه‌های خریداری شده ترکیه به کشوری دیگر مخالف است و در توافقنامه فروش اس ۴۰۰ به آنکارا نیز به آن اشاره شده است.

این موضوع ممکن است مسکو را از فروش جدید اس ۴۰۰ به ترکیه منصرف کند.

 

این منابع در ادامه آورده‌اند:

آنکارا علاوه بر سامانه پیشرفته پدافند هوایی اس ۴۰۰ روسی، جنگنده های اف ۱۶سی آمریکایی خود را نیز در اختیار باکو می‌گذارد.

 

لازم به ذکر است که ترکیه برای خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه هزینه‌های سیاسی، اقتصادی و دفاعی فراوانی متحمل شد.

در ماههای اخیر، بارها مقامات کاخ سفید، سران ناتو و کشورهای اروپایی، گاه به شکل مستقیم و شفاف و گاهی در لفافه و پشت پرده، از آنکارا انتقاد کرده و خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را به عنوان یک خطای جدی ارزیابی کردند که می‌تواند سرآغازی برای باز شدن یک فاصله و شکاف جدی بین ترکیه و غرب باشد.

 

به گزارش سروش، کار به جایی رسید که هم آمریکایی‌ها و هم سران ناتو، خیلی دوستانه و مودبانه، گزینه «انبار کردن موشک‌ها» را برای ترکیه بر روی میز گذاشتند اما تیم اردوغان اعلام کرد که این سامانه را برای استفاده در سیسم دفاع هوایی خود خریده و آن را به چشم اسباب بازی و سلاح تشریفاتی نگاه نمی‌کند.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول