کد خبر:147031
پ
بایدن
نیویورک تایمز:

تمرکز اصلی آمریکا در خاورمیانه، محدود کردن نفوذ ایران است/ حمایت واشنگتن از انتقال گاز مصر به لبنان از طریق سوریه

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از یک مقام بلندپایه دولت آمریکا نوشت که واشنگتن پس از ناکامی در دستیابی به اهداف مورد نظر خود در سوریه، اکنون فقط بر محدود کردن نفوذ ایران در منطقه تمرکز کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از یک مقام بلندپایه دولت آمریکا نوشت که واشنگتن پس از ناکامی در دستیابی به اهداف مورد نظر خود در سوریه، اکنون فقط بر محدود کردن نفوذ ایران در منطقه تمرکز کرده است.

 

*** تمرکز اصلی آمریکا در خاورمیانه، محدود کردن نفوذ ایران است

 

به گزارش سروش، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به قلم «بن هوبارد» با اشاره به تلاش کشورهای عربی برای احیای تدریجی روابط خود با سوریه، از طرح مورد حمایت ایالات متحده برای احداث خط لوله گاز از داخل خاک سوریه به رغم تحریم‌های سنگین علیه دمشق نوشت.

 

در گزارش روزنامه نیویورک تایمز آمده است:

خط لوله‌ای که مورد حمایت دولت آمریکاست، قرار است گاز مصر را از اردن و از طریق خاک سوریه به لبنان منتقل کند.

لبنان هم اکنون با بحران شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

در واقع، به رغم آنکه دولت سوریه تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد، واشنگتن از این طرح استقبال کرده که دلیل آن را می‌توان در راستای جلوگیری از نفوذ تهران و خنثی کردن تلاش‌های حزب الله لبنان برای واردات سوخت از ایران ارزیابی کرد.

 

این روزنامه در ادامه گزارش خود با اشاره به رویکرد کمتر تهاجمی دولت «جو بایدن» در قبال سوریه در مقام مقایسه با سلف خود، «دونالد ترامپ» تأکید کرد که دولت کنونی آمریکا همچنان شرکای عرب خود را نسبت به عادی سازی روابط با دمشق دلسرد می‌کند.

 

در همین ارتباط، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا در مصاحبه‌ای گفته بود که تحریم‌ها علیه سوریه نتایج اندکی در پی داشته، بنابراین دولت آمریکا ترجیح می‌دهد که بر موضوعات دیگری از جمله محدودسازی دامنه نفوذ ایران در منطقه تمرکز کند.

 

نیویورک تایمز به نقل از این مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، نوشت:

ایالات متحده مایل است که این قرارداد گازی که هنوز جزئیات آن در دست بررسی است، از نقض تحریم‌ها جلوگیری کرده و منافع حداقلی برای دولت بشار اسد دربرداشته باشد.

 

آمریکا فعالانه به امارات متحده عربی و عربستان سعودی می‌گوید که از ساختن مراکز خرید و رفع انسداد از دارائی‌های بشاراسد خودداری کنند و به دولت سوریه امکان دسترسی به هرگونه درآمدی برای بازسازی و نوسازی را ندهند.

 

با این حال، به گفته این مقام آمریکایی، واشنگتن بر سر موضوعاتی همچون تأمین برق لبنان و برخی از انواع کمک‌ها در داخل سوریه انعطاف از خود نشان خواهد داد.

 

آمریکا

 

*** تلاش عربستان، اردن و امارات برای احیای روابط با دمشق

 

به گزارش سروش، نیویورک تایمز در پایان گزارش خود آورده است:

اردن که درصدد احیای وضعیت نامطلوب اقتصادی خود است، مرزهایش را برای تجارت به روی سوریه گشوده است و به تازگی نیز میزبان وزیر دفاع سوریه برای گفتگوهای امنیتی بوده است.

 

ملک عبدالله دوم که زمانی (۲۰۱۱) در تماس تلفنی با بشار اسد، خواستار کناره‌گیری وی از قدرت شده بود، هفته گذشته پیرامون روابط میان دو کشور برادر و راه‌های توسعه همکاری میان دو کشور گفتگو کرد.

کشورهای ثروتمند حاشیه جنوبی خلیج فارس همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز از مخالفت‌های خود با دولت بشار اسد دست کشیده و به فرصت‌های سرمایه گذاری در خاک سوریه چشم دوخته‌اند.

هرچند که به دلیل تحریم‌های آمریکا هنوز از سرازیر شدن وجوه مالی به داخل سوریه خبری نیست.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول