کد خبر:147226
پ
سعید-محمد
دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

ضرورت کاهش اختلاف طبقاتی بین مردم بومی و فعالان اقتصادی/ مشکلات مناطق آزاد قابل حل است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد ضمن بیان اینکه مشکلات مناطق آزاد قابل حل است، بر ضرورت کاهش اختلاف طبقاتی بین مردم بومی و فعالان اقتصادی تاکید کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد ضمن بیان اینکه مشکلات مناطق آزاد قابل حل است، بر ضرورت کاهش اختلاف طبقاتی بین مردم بومی و فعالان اقتصادی تاکید کرد.

 

*** مشکلات مناطق آزاد کشور

 

به گزارش سروش، سعید محمد در خصوص مشکلات مناطق آزاد کشور، افزود:

مناطق آزاد کشور مشکلات بسیاری به لحاظ قوانین و مقررات در حوزه ساختار دبیرخانه شورای عالی، اشراف دبیرخانه بر مناطق و تعامل این مجموعه با دستگاه‌های اجرایی دارد.

 

وی در ادامه، اظهار کرد:

همانطور که از نام مناطق آزاد مشخص است این مناطق باید دارای قوانین و چهارچوبی خارج از سرزمین اصلی باشد.

اما برخی از مسئولان احساس می‌کنند، مناطق آزاد هم مانند سرزمین اصلی بوده و می‌توانند هر زمانی تغییرات و تصمیمات خلق الساعه داشته باشند.

این امر موجب می‌شود هیچ سرمایه گذاری انگیزه‌ای برای ورود به این مناطق نداشته باشد.

 

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه مشکلات مناطق آزاد قابل حل بوده و راه برون رفت از آن‌ها با زمان بندی مشخص کاملا احصاء و فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، افزود:

از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی درخواست داریم در این مسیر به ما کمک کنند تا بتوانیم هر چه سریع‌تر مناطق آزاد را به ریل اصلی خودش بازگردانده و ضمن جلوگیری از زمین فروشی در این مناطق اقدام به جذب سرمایه‌گذاری برای رونق تولید و صادرات کنیم.

 

*** توسعه زیرساخت‌های مناطق آزاد

 

سعید محمد در ادامه، عنوان کرد:

لازم است در بودجه ۱۴۰۱ برای توسعه زیرساخت‌های مناطق آزاد نیز اعتباراتی پیش بینی شود و در ۷ منطقه جدید آزاد تجاری ـ صنعتی نیز طرح جامع تدوین و منابع مورد نیاز بر اساس آن تخصیص پیدا کند تا پس از توسعه، آماده ورود سرمایه گذاران شود.

 

*** کاهش اختلاف طبقاتی بین مردم بومی و فعالان اقتصادی

 

به گزارش سروش، دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پایان، بیان کرد:

سال‌های قبل ضابطه‌ای در مناطق آزاد گذاشته شده بود که بر اساس آن ۱۰ درصد از بودجه مناطق آزاد باید به محرومیت زدایی مناطق اختصاص پیدا می‌کرد که در حال حاضر این مبالغ در حوزه توسعه زیرساخت‌ها هزینه می‌شود.

البته اجرای طرح‌های محرومیت زدایی نیازمند بررسی و مطالعه عمیق است تا از هزینه‌ها بیشترین استفاده را برای توانمندسازی مردم بومی داشته باشیم.

در حال حاضر اختلاف طبقاتی زیادی میان مردم بومی و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد وجود دارد که باید کاهش پیدا کند.

این موضوعات باید به درستی شناسایی شده و با استفاده از بودجه‌های تخصیص یافته نسبت به توانمندسازی مردم اقدام شود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول