کد خبر:147747
پ
۳۹۱۴۹۱۲
کمیساریای عالی انتخابات عراق:

بازشماری کامل آرای انتخابات نیازمند دستور دادگاه فدرال است

عضو کمیساریای عالی انتخابات عراق در سخنانی تأکید کرد که بازشماری کامل و فراگیر آرای انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور تنها پس از دستور دادگاه فدرال امکانپذیر خواهد بود.

عضو کمیساریای عالی انتخابات عراق در سخنانی تأکید کرد که بازشماری کامل و فراگیر آرای انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور تنها پس از دستور دادگاه فدرال امکانپذیر خواهد بود.

 

*** بازشماری کامل آرای انتخابات نیازمند دستور دادگاه فدرال است

 

به گزارش سروش، «مهند مصطفی» عضو کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد:

امروز سه شنبه آخرین مهلت ارائه شکایات نسبت به روند برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور است.

کمیساریای عالی انتخابات عراق تاکنون بیش از ۱۲۰۰ شکایت در خصوص انتخابات پارلمانی زودهنگام دریافت کرده است.

طبیعی است که ما شکایات واصله را با اسناد و مدارک ارائه شده را مطابقت داده و سپس گزارش آنها را به شورای عالی قضایی ارجاع می‌دهیم.

 

مصطفی در ادامه سخنان خود یادآور شد:

در حال حاضر تنها امکان بازشماری صندوق‌هایی که در مورد آنها شکایت صورت گرفته است، وجود دارد. بنابراین، بازشماری کامل و فراگیر آراء انتخابات پارلمانی زودهنگام تنها پس از دستور دادگاه فدرال امکانپذیر خواهد بود.

 

پیشتر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به سلسله اعتراضات اخیر در این کشور به نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام واکنش نشان داد. در همین ارتباط، الکاظمی یک پست توئیتری منتشر کرد.

 

مصطفی الکاظمی در واکنش به اعتراضات اخیر خطاب به مردم و سیاستمداران عراقی گفت:

باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم و اختلافات را کنار بگذاریم. در حال حاضر، مرحله جدیدی پیش روی عراق وجود دارد.

 

نخست وزیر عراق در ادامه اظهارات خود همچنین تصریح کرد:

برای رساندن عراق به ساحل امن باید دست در دست یکدیگر اختلافات حزبی یا شخصی را کنار بگذاریم و در راستای تحقق حقوق ملت عمل کنیم.

 

اخیراً هم «محمود الحیانی» عضو ائتلاف «فتح» عراق به نتایج نهایی انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور واکنش نشان داد.

 

وی گفت: نتایج این انتخابات توطئه‌ای بزرگ علیه «حشد شعبی» است.

 

این عضو ائتلاف فتح تصریح کرد:

نتایج اعلامی توسط کمیساریای عالی انتخابات عراق یک کودتا علیه ساز و کار سیاسی محسوب می‌شود. حشد شعبی در معرض یک توطئه بزرگ قرار گفته است.

 

الحیانی در ادامه اظهارات خود یادآور شد:

برخی توطئه گران به دنبال نابودی گروه حشد شعبی هستند. آنها می‌خواهند حامیان حشد شعبی را تضعیف کنند. روند انتخابات چیزی جز فریبکاری علیه ائتلاف فتح نبود.

 

پیش از این، هیأت هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «چارچوب هماهنگی» که شامل احزاب و گروه‌های شیعه است، نتایج انتخابات این کشور را رد کرد. هیأت هماهنگی شیعیان عراق با انتشار بیانیه‌ای در این ارتباط اعلام کرد که از کمیساریای انتخابات انتظار داشتیم، تخلفات بزرگی را تصحیح کند که در جریان و پس از شمارش آرا و اعلام نتایج صورت گرفت.

 

این نهاد تأکید کرد:

پس از اینکه کمیساریای انتخابات اصرار کرد که نتایج آرایی که مورد شکایت قرار گرفت، صحیح است، ما نیز مخالفت کامل خود را با نتایج این انتخابات اعلام می‌کنیم. نهاد مذکور، کمیساریای انتخابات را مسئول ناکامی و سوء مدیریت انتخاب دانست و تأکید کرد که این مسئله، تأثیر منفی بر مسیر دموکراسی و وفاق اجتماعی خواهد گذاشت.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول