کد خبر:147838
پ
آزادی خواه
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:

درخواست نمایندگان برای برخورد جدی با توزیع کنندگان سموم کشاورزی تقلبی /۳۶ فروشگاه غیر مجاز پلمپ شد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اعلام درخواست نمایندگان برای برخورد جدی با توزیع کنندگان سموم کشاورزی تقلبی از پلمپ ۳۶ فروشگاه غیر مجاز خبر داد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اعلام درخواست نمایندگان برای برخورد جدی با توزیع کنندگان سموم کشاورزی تقلبی از پلمپ ۳۶ فروشگاه غیر مجاز خبر داد.

 

*** تهیه دامدار کارت

 

به گزارش سروش، احد آزادی خواه در تشریح نشست کمیسیون کشاورزی مجلس، اظهار داشت:

وزیر جهاد کشاورزی در نشست ابتدایی کمیسیون کشاورزی حاضر شد و اعلام کرد که تا پایان مهرماه تمامی ثبت سفارش نهاده‌های دامداران و مرغداران در سامانه بازارگاه تامین شده و به دست آنها رسیده است.

 

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دامدار کارت با همکاری بانک کشاورزی تهیه شده است، ادامه داد:

در قالب دامدار کارت ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد در اختیار دامداران به منظور تامین خوراک دام قرار می‌گیرد.

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه توزیع دامدار کارت از ۵ ماهه پایانی سال آغاز می‌شود، عنوان کرد:

در جریان توزیع دامدار کارت به ازای هر دام ۱۳۰ هزار تومان تسهیلات یک ساله در اختیار دامداران قرار می‌گیرد که ۶درصد از سود آن مشمول یارانه دولتی شده است.

 

*** کشاورز کارت

 

وی با بیان اینکه کشاورز کارت نیز به منظور تهیه کود شیمیایی فعال می‌شود، گفت:

برای تامین نهاده دامی مورد نیاز کشور ماهانه به یک میلیارد دلار نیازداریم که با توافق وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کل بانک مرکزی روند تخصیص ارز شرایط بهتری در مقایسه با گذشته است.

خرید تضمینی محصولاتی مانند سیب و خرما انجام شده و خرید تضمینی زعفران نیز با همکاری تعاون روستایی آغاز می‌شود.

 

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رسولی رئیس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با حضور در کمیسیون کشاورزی اعلام کرد:

تولید کود شیمیایی فسفاته کشور از یکصد هزار تن به ۳۰۰هزارت تن در سال افزایش یافته است.

 

وی با تاکید بر اینکه سالانه به ۴ میلیون ۵۵۰ هزار تن کود شیمیایی نیاز داریم که بخشی از آن را در داخل کشور تولید می‌شود، عنوان کرد:

بر اساس اعلام رئیس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی شرایط توزیع کودهای شیمیایی ازته، فسفاته و اوره در داخل کشور علی رغم حذف ارز ترجیحی آن فراهم شده و ۵۰درصد تخفیف برای کشاورزان اعمال می‌شود.

 

*** نیاز سالانه کل کشور به سموم

 

آزادی خواه با بیان اینکه رئیس سازمان حفظ نباتات در نشست امروز میزان نیاز سالانه کل کشور به سموم را ۳۵ میلیون لیتر اعلام کرد، تصریح کرد:

نظارت دقیق بر توزیع سموم صورت می‌گیرد تا سم تقلبی در اختیار کشاورزان قرار نگیرد، متاسفانه در برخی از موارد سموم قاچاق و تقلبی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد که در راستای مقابله با سودجویان تاکنون ۳۶ فروشگاه غیرمجاز پلمپ شده است و نمایندگان عضو کمیسیون نیز خواستار تشدید برخوردها با متخلفین این حوزه شدند.

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رئیس سازمان پشتیبانی اعلام کرد که درحال حاضر ۲ میلیون ۷۸۲ هزار تن کالای اساسی در بنادر وجود دارد که باید بارگیری و در سطح کشور توزیع شود، ادامه داد:

سازمان پشتیبانی امور دام باید ۷۰۰ هزار تن جو را سالانه خریداری و به عنوان ذخیره استراتژیک نگهداری کند اما از ابتدای سال تا کنون ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن جو را خریداری و بخشی از آن را توزیع کرده است.

هزار راس دام از ابتدای شهریورماه تا کنون توسط سازمان پشتیبانی امور دام از دامداران با قیمت هر کیلوگرم ۱۳۰ خریداری و گوشت آن را با قیمت حدود ۵۰ هزار تومان در اختیار تحت پوششین نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمویته امداد قرار می‌دهند.

مشوقی از سوی سازمان پشتیبانی امور دام برای دامداران دارای دام آبستن درنظر گرفته شده تا در صورت نگهداری دام‌های خود نهاده دریافت کنند، در همین راستا ۲۳۰ هزار راس دام ثبت شده است.

 

*** واردات محصول کشاورزی

 

وی با تاکید بر اینکه ۴۰ شرکت کشت فراسرزمینی در ۱۸ کشور دنیا که ۹ کشور آن مطرح هستند فعالیت می‌کنند، عنوان کرد:

یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول به کشور وارد کرده اند که عمدتا ذرت و جو است.

یک صد و ۳۴ میلیون تن محصول کشاورزی در داخل کشور تولید شده که ۸ میلیون تن آن صادر شده است.

به دلیل خشکسالی باید بخشی از گندم، جو و ذرت مورد نیاز کشور را از طریق کشت فراسزمینی تامین کنیم.

 

به گزارش سروش، سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در پایان، اظهار داشت:

طرح ساماندهی محصولات کشاورزی با رای نمایندگان عضو کمیسیون به دلیل اینکه مواد آن در قالب طرح امنیت غذایی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است تصویب نشد و طرح احیاء تبصره ۴ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگها و مراتع برای بررسی بیشتر به کمیته‌ محیط زیست کمیسیون با حضور مسئولین سازمان منابع طبیعی، سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان جنگل‌ها و مراتع، معاونت تنقیح قوانین مجلس و مرکز پژوهش‌ها ارجاع داده شد.

خانه ملت

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول