کد خبر:147933
پ
مسکن
کارشناس مسکن:

بازار مسکن؛ مقصدی برای افزایش سرمایه/ بازار پرتلاطم اجاره‌ و کشتی شکسته مستاجران

کارشناس مسکن معتقد است، مستأجران در حال حاضر شرایط سختی را سپری می‌کنند و در عین حال بازار مسکن در طول ۸ سال اخیر به مقصدی برای افزایش سرمایه تبدیل شده است.

کارشناس مسکن معتقد است، مستأجران در حال حاضر شرایط سختی را سپری می‌کنند و در عین حال بازار مسکن در طول ۸ سال اخیر به مقصدی برای افزایش سرمایه تبدیل شده است.

 

*** بازار مسکن؛ مقصدی برای افزایش سرمایه

 

به گزارش سروش، محمد حمیدزاده ضمن اشاره به اینکه مستاجران در سال‌های گذشته شرایط بسیار دشواری را تجربه‌ کرده‌اند، گفت:

بازار مسکن در طول ۸ سال گذشته به مقصدی برای افزایش سرمایه تبدیل شده و همین مسئله در کنار کاهش قابل توجه عرضه واحدهای مسکونی زمینه رشد نجومی قیمت را به وجود آورده است.

 

کارشناس مسکن با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد تقاضای جدید بازار مسکن از طریق اجاره‌نشینی این نیاز خود را برطرف می‌کنند، افزود:

این آمار به این معنا نیست که خانوارهای تازه تشکیل شده علاقه به اجاره نشینی دارند، بلکه در حقیقت چاره‌ای جز اجاره‌نشینی برای تامین مسکن باقی نمانده است.

 

*** سیاست‌های دولت برای بازار اجاره ساز و کار مشخص نداشت

 

وی در تشریح اینکه ۲ اقدام دولت در قالب پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن و همچنین تعیین سقف اجاره‌بها، افزود:

همان ابتدا که این ۲ ساسیت مطرح شده، مشخص بود که این رویکرد مُسکن برای بازار است و درمان قطعی نیست اما در اجرای این سیاست هم هیچ سازوکار مشخصی از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط دیده نمی‌شد.

در مسئله تسهیلات ودیعه مسکن بانک‌های مجری خود به نهاد قانون‌گذاری تبدیل شده بودند و برخی متقاضیان واجد شرایط از نظر وزارت راه و شهرسازی در نهایت نمی‌توانستند، وام را دریافت کنند.

 

*** افزایش ۴۵ درصدی شاخص کرایه در یک سال گذشته

 

ان کارشناس مسکن با اشاره به قانون تعیین سقف اجاره‌بها، گفت:

قانون توسط ستاد کرونا تصویب شد و اجرای آن به شوراهای حل اختلاف واگذار گردید اما در عمل انتخاب وکیل و سلیقه قاضی تعیین کننده بود، بر همین اساس برخی از مستاجران که بر اساس مفاد قانون حق داشتند، اجاره نامه خود را تمدید کنند، موفق به این کار نشدند.

 

حمید زاده در بیان وضعیت بازار مسکن استیجاری، افزود:

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، شاخص اجاره مسکن در شهریورماه سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته ۴۵٫۷ درصد افزایش داشته است و این مسئله بیانگر وضعیت نامناسب بازار مسکن اجاره‌ای است.

مستاجران سال به سال مجبور هستند، واحد مسکونی خود را به مناطق ارزان قیمت تر ببرند و این مسئله فشار زیادی را برای آن‌ها به همراه دارد.

 

*** ساخت ۴ میلیون مسکن، بهترین راهکار ساماندهی بازار

 

به گزارش سروش، کارشناس مسکن در پایان با اشاره به اینکه طرح ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال می‌تواند بهترین راهکار ساماندهی بازار باشد، اظهار داشت:

دارا بودن مسکن ملکی خانوار را از تکانه‌ اقتصادی در امان نگه می‌دارد و عرضه مسکن با شرایط زمین اجاره ۹۹ ساله و پوشش دهی کامل هزینه ساخت با تسهیلات می‌تواند بهترین راهکار بهبود شرایط معیشتی مردم تلقی شود.

فارس

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول