کد خبر:147921
پ
گلرو
رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس:

ما باید متن مذاکرات بعدی را بنویسیم/ غربی‌ها نمی‌توانند شرط بگذارند

رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس تاکید کرد، ما باید متن مذاکرات بعدی را بنویسیم و غربی‌ها نمی‌توانند شرط بگذارند.

رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس تاکید کرد، ما باید متن مذاکرات بعدی را بنویسیم و غربی‌ها نمی‌توانند شرط بگذارند.

 

*** مذاکره غربی‌ها با ایران

 

به گزارش سروش، عباس گلرو درباره اظهارات برخی از مقامات غربی مبنی بر اینکه باید درباره مسائل موشکی ایران هم مذاکره انجام شود، اظهار کرد:

هم از محتوای برجام و هم از خروج آمریکایی‌ها از برجام و عدم التزام اروپایی‌ها به این توافقنامه، می‌توان دریافت که از ابتدا برای غربی‌ها فقط بحث فنی و هسته‌ای در مذاکرات مطرح نبوده است.

بسیاری از کشورهای غربی به ویژه انگلیس، آلمان و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل بارها درباره ضرورت مذاکره پیرامون مسائل موشکی ایران نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

 

*** غربی‌ها دنبال مذاکره درباره مسائل موشکی ما بودند

 

رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:

در واقع، کشورهای اروپایی عضو برجام در عین حال که خروج آمریکا از برجام را مذمت می‌کردند، اما بیشتر تمرکزشان روی سیاست منطقه‌ای ایران و مسائل موشکی کشورمان بود.

این مسائل نشان می‌دهد که غربی‌ها اساساً در برجام و مذاکرات فقط به دنبال این نبودند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف شود، بلکه یکی از اهداف اصلی آنان مذاکره درباره سیاست‌های منطقه‌ای و مسائل موشکی ایران بود.

البته اسرائیلی‌ها در این زمینه اعمال نفوذ می‌کنند و برخی از قدرت‌های منطقه چون عربستان سعودی هم که با کشور ما مشکل موجودیتی دارند، دنبال این مسائل و مذاکره درباره سیاست‌های منطقه‌ای و مسائل موشکی ایران هستند.

 

*** نباید درباره توانمندی‌های مشروع نظامی مذاکره کرد

 

وی در ادامه تأکید کرد:

ما الان از مذاکره درباره مسائل منطقه‌ای و موشکی عبور کردیم و به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که درباره توانمندی‌های مشروع نظامی یک کشور مذاکره شود و کشورهایی که به دنبال این مسائل هستند، وقاحت خودشان را نشان می‌دهند.

جمهوری اسلامی ایران در هوشیاری و یکپارچگی کامل است و چنین شرط و شروطی را در مذاکرات نخواهد پذیرفت.

از سوی دیگر اگر ایران تصمیم بگیرد و درباره برجام مذاکره جدیدی انجام دهد، در حق اروپایی‌ها که عهدشکنی کرده‌اند، خیلی لطف کرده است.

 

*** غربی‌ها حق ندارند برای ما شرط و شروط بگذارند

 

گلرو در ادامه بیان داشت:

کشورهای غربی به دنبال آن بودند که جمهوری اسلامی ایران را در زمینه توانمندی‌های هسته‌ای از درون تهی کنند اما نتوانستند به این هدف شوم خود دست یابند.

در شرایطی که آنان تعهدات خود در برجام را انجام ندادند، حق ندارند برای ما شرط و شروط بگذارند.

دولت رئیسی باید با یک چارچوب و چیدمان جدیدی مذاکرات هسته‌ای را دنبال کند و در مذاکرات آتی هم نباید وقت‌کشی شود.

 

رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:

غربی‌ها نباید هیچ شرط و شروطی برای ما بگذارند و دولت، مجلس و مردم این موضوع را نمی‌پذیرند. شرط و شروط زمانی منطقی است که متقابل باشد اما در شرایطی که غربی‌ها بدعهدی کردند، غیرمنطقی و غیر قابل قبول است.

 

به گزارش سروش، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس در پایان با تأکید بر اینکه این بار ما باید متن مذاکرات را بنویسیم، گفت:

متن اروپایی‌ها مورد قبول ما نیست و متن مذاکرات را باید این بار مسئولان و کارشناسان ما به دقت بنویسند، تحویل غربی‌ها دهند و اگر آنان با متن ما موافقت کردند، آن وقت مذاکرات می‌تواند ادامه یابد.

مهر

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول