کد خبر:148792
پ
بهرامن
رئیس خانه معدن ایران:

اهمیت سرمایه‌گذاری در بخش جذاب معدن/ کمترین سرمایه‌گذاری‌ در بخش معدن ۴۰ میلیارد تومان است

رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه کمترین سرمایه‌گذاری‌ در بخش معدن ۴۰ میلیارد تومان است بر ضرورت سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در بخش جذاب معدن تاکید کرد.

رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه کمترین سرمایه‌گذاری‌ در بخش معدن ۴۰ میلیارد تومان است بر ضرورت سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در بخش جذاب معدن تاکید کرد.

 

*** توسعه سرمایه‌گذاری

 

به گزارش سروش، محمدرضا بهرامن در جریان سومین روز از دهمین نمایشگاه بین‌المللی ماینکس ۲۰۲۱، اظهار داشت:

توسعه سرمایه‌گذاری نیاز به فضای باز و امن دارد و بخش معدن از جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.

در ایران با وجود ساختار زمین‌شناسی مطلوب، اما سرمایه‌گذاری‌های کوچک و بزرگ تاکنون به معنای واقعی در بخش معدن جذب نشده است، سرمایه‌گذاری‌هایی که کوچکترین آنها حدود ۴۰ میلیارد تومان است.

گرچه امروز برخلاف سال‌های گذشته، بخش معدن از حاشیه درآمده و در متن فعالیت‌های اقتصادی جامعه قرار دارد، اما تاکنون نتوانسته سهم و نقش واقعی واقعی خود را ایفا کند.

 

رییس خانه معدن ایران در ادامه تاکید کرد:

در جهان بخش معدن به‌طور دائم در حال تغییرات تکنولوژیک است و اگر این تغییرات در کشورمان به‌خوبی دیده نشود آسیب‌پذیری‌مان در موضوع جذب سرمایه زیاد خواهد شد.

در موضوع فناوری، از اکتشافات مقدماتی تا اکتشافات تکمیلی، تجهیز کارگاه‌ها تا استفاده از انرژی‌های نو در فرآوری و غیره، زنجیره‌ای است که باید به طور کامل وجود داشته باشد.

یکی از ضعف‌های ما در این بخش حضور کم‌رنگ مسوولان در همایش‌های بین‌المللی است که سبب می‌شود فضاسازی‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاران و بخش‌های سرمایه‌گذار در بخش معدن و صنایع معدنی شکل نگیرد و این مساله حتی ارتباطی به تحریم‌ها ندارد.

در حالی که جهان برای سال‌های ۲۰۳۵ تا ۲۰۵۰ دگرگونی در تکنولوژی را متصور است، اما در کشورمان نگاه به این مقوله ضعیف است.

 

*** افزایش مصرف مواد معدنی در اقتصاد

 

بهرامن در ادامه بیان اشت:

مصرف مواد معدنی در اقتصاد رو به توسعه امروز جهان روز به روز در حال افزایش است که این مساله فرصتی برای کشورهای دارنده این مواد فراهم کرده است، با این حال تاکنون نتوانسته‌ایم از این فرصت در کشورمان به خوبی استفاده کنیم.

مطابق آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، عملکرد خوبی در سال‌های گذشته در جذب سرمایه در بخش معدن نداشته‌ایم و در این راستا باید قوانین مشکل‌دار و بازدارنده اصلاح شود.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

به‌تازگی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی برای «اختصاص پنج درصد از درآمد فروش معادن واگذار شده بخش خصوصی به شهرستان محل معدن» پیشنهاد کرده‌اند؛ پیشنهادی که در ورای ظاهر زیبای خود عقب‌گرد سرمایه‌گذاران را به دنبال خواهد داشت.

این در حالی است که بیشتر معادن کشور همجوار مناطق محروم هستند و علاوه بر تامین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره صنایع وابسته، پتانسیل اشتغال‌زایی را به دنبال دارند.

 

*** رویداد اکسپوی ۲۰۲۰ دبی

 

به گزارش سروش، رئیس خانه معدن ایران در پایان با اشاره به برگزاری رویداد اکسپوی ۲۰۲۰ دبی، اظهار داشت:‌

به‌طور حتم معرفی و حضور آخرین دستاوردها و یافته‌ها در بخش معدن ایران توسط نخبگان و خبرگان این صنعت، نتایج مطلوبی را برای اقتصاد معدنی ایران به همراه خواهد داشت و صنعت معدن‌کاری ایران در اکسپو دبی خواهد درخشید.

نقش ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای باید نگاه به ساخت آینده در بخش معدن باشد و ما می‌توانیم ساخت آینده را بر مبنای ساختار زمین‌شناسی‌مان به کشورهای منطقه و همسایه معرفی کرده و در این راستا با استفاده از سرمایه ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌های سرگردان مردمی به جلب و جذب سرمایه بپردازیم.

ایرنا

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول