کد خبر:150173
پ
وزیر امور خارجه
وزیر امور خارجه:

رفع تحریم‌ها موجب حضور قوی‌تر ایران در همکاری‌های منطقه‌ای می‌شود

وزیر امور خارجه از مهم‌ترین آثار رفع تحریم‌ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران را حضور قوی‌تر و موثرتر کشورمان در ترتیبات همکاری منطقه‌ای از جمله آیورا دانست.

وزیر امور خارجه از مهم‌ترین آثار رفع تحریم‌ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران را حضور قوی‌تر و موثرتر کشورمان در ترتیبات همکاری منطقه‌ای از جمله آیورا دانست.

 

*** رفع تحریم‌های ایران نقش مؤثری در افزایش همکاری‌های منطقه‌ای دارد

 

به گزارش سروش، حسین امیرعبداللهیان در نشست شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) در سخنانی اظهار داشت:
رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی‌تردید به حضور قوی‌تر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه‌ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد.

 

متن سخنرانی وزیر امور خارجه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیزم جناب آقای ابوالکلام عبدالمومن،

وزیر محترم امور خارجه جمهوری خلق بنگلادش

افتخار دارم با جنابعالی و سایر همکاران عزیزم در شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) سخن می گویم. سپاسگزارِ دولت جمهوری خلق بنگلادش به خاطر ریاست دوره‌ای بر آیورا و میزبانی این نشست هستم و از دبیرخانه آیورا به جهت آماده سازی این اجلاس قدردانی می نمایم.

 

همکاران عزیز، عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان،

در بیش از دو دهه فعالیت و همکاری در قالب آیورا، به طور روزافزونی ظرفیت‌های بالقوه این اتحادیه در همکاری‌های اقتصادی نمایان شده است. به همان اندازه که اقیانوس هند سرشار از نعمت و موهبت برای کشورهای ساحلی است، به همان اندازه چشم انداز همکاری‌ها در آیورا روشن و گسترده می باشد. جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت عظیمِ همکاری منطقه ای واقف است و مصمم هستیم روابط خود با این اتحادیه را گسترش دهیم.

اخیرا سازوکار هماهنگی ملی آیورا را فعال‌تر کرده‌ایم و دستگاه‌های مختلف ایرانی، مرحله جدیدی از مشارکت موثر در ترتیبات همکاری هشتگانه آیورا را در دستور کار دارند. جدیدترین تحول، داوطلبی مرکز زنان جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده برنامه توانمندسازی اقتصادی زنان آیورا است. همچنین «مرکز منطقه‌ای علوم و انتقال فنآوری آیورا» مستقر در تهران نیز از حمایت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران کماکان برخوردار است.

 

*** مردم ایران در شرایط کرونا با تحریم‌های ناجوانمردانه دست و پنجه نرم کردند

 

امیرعبداللهیان در ادامه به تأثیر کرونا و پیامدهای آن اشاره و عنوان کرد:

جهان با چالش کووید-۱۹ و پیامدهای مخرب آن روبروست. مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده‌اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم کرده‌اند که توان عظیم اقتصادی و مالی کشور با محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا مواجه بوده است. رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی‌تردید به حضور قوی‌تر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه‌ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد. «ان شاالله»

 

به گزارش سروش وزیر امور خارجه در پایان گفت:

لازم می‌دانم انتخاب دبیرکل جدید آیورا را به او تبریک و از تلاش‌های کفیل محترم دبیرکل در یک سال گذشته قدردانی می‌کنم

از توجه شما متشکرم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول