کد خبر:150708
پ
غلامحسین شافعی
رئیس اتاق ایران:

سهم بخش گردشگری از اشتغال کشور/ فعالان بخش خصوصی در این حوزه بی پناه رها شده‌اند

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری بی پناه رها شده‌اند، از سهم ۶٫۵ درصدی این بخش از کل اشتغال کشور خبر داد.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری بی پناه رها شده‌اند، از سهم ۶٫۵ درصدی این بخش از کل اشتغال کشور خبر داد.

 

*** ضرورت توجه به فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری

 

به گزارش سروش، غلامحسین شافعی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اظهار کرد:

سال‌ها است که بخش گردشگری در کشور مورد بی‌مهری جدی قرار گرفته است و آنگونه که بایسته است از ظرفیت‌های موجود آن استفاده نشده و بعضا آثار تاریخی و ثبت‌شده کشور در معرض آسیب‌های جدی بوده است.

توجه نکردن به میراث فرهنگی و مفاخر تاریخی آتش زدن به ثروت ملی بوده و قابل بازیابی هم نیست.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه افزود:

مشکلات تحریم و همه‌گیری کرونا به مشکلات قبلی اضافه شده و بسیاری از فعالان بخش خصوصی را با تنگنا و حتی ورشکستگی مواجه ساخته است. فعالان بخش خصوصی در این حوزه بی پناه رها شده اند.

ایران علی رغم داشتن ظرفیت های عمده در حوزه گردشگری، اما نتوانسته از این ظرفیت ها استفاده کند. بخش گردشگری سهم ۴.۲‌ درصدی از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده است در حللیکه این رقم برای قطر ۷.۵ و عربستان ۷ است.

 

شافعی در ادامه اضافه کرد:

سهم اشتغال بخش گردشگری از کل اشتغال ایران در سال ۲۰۲۰ مقدار ۶.۵ درصد بوده در حالی که در گرجستان ۲۱ درصد و در ترکیه ۸ درصد بوده است.

در شاخص رقابت پذیری سفر در سال ۲۰۱۹، وضعیت ایران بد ارزیابی شده است، به نوعی که در بین ۱۴۰ کشور در رتبه ۸۹ هستیم در حالیکه امارات و ترکیه در رتبه های ۳۳ و ۴۳ هستند.

 

*** بخش گردشگری؛ پتانسیلی برای تحرک در اقتصاد

 

به گزارش سروش، رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان، اظهار داشت:

بخش گردشگری در حال حاصر پتانسیلی برای تحرک در اقتصاد است و چنانچه ظرفیت های موجود با برنامه عملیاتی و تغییر رویکردها مورد استفاده قرار گیرد، شاهد تحول در اقتصاد خواهیم بود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول