کد خبر:150694
پ
مالیات مسکن
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

۷۰ درصد ارز ترجیحی، رانت است/ لزوم تغییر در نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیا اینکه ۷۰ درصد ارز ترجیحی، رانت است بر لزوم تغییر در نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیا اینکه ۷۰ درصد ارز ترجیحی، رانت است بر لزوم تغییر در نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرد.

 

*** حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

به گزارش سروش، محمدرضا پور ابراهیمی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت:

موضوع ما حذف ارز ۴۲۰۰ نیست و نباید جامعه را با این مباحث ملتهب کنیم، بلکه هدف ما این است که روش اختصاص یارانه را تغییر و این یارانه را به مصرف کنندگان تحویل بدهیم.

این لایحه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به صورت عادی اعلام وصول شده و باید در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شود، نظرات بیاید و کمیسیون‌های فرعی هم نظرات خود را اعلام کنند تا به جمع بندی نهایی برسیم ولی در مجموع ایده، نظر و نگاه به این کار که رابطه بین ارز ۴۲۰۰ و نحوه تخصیص آن باید اصلاح شود به صلاح کشور است.

 

وی در ادامه افزود:

الان ۷۰ درصد منابعی که برای واردات با ارز ۴۲۰۰ تخصیص داده می‌شود به هدف اصابت نمی‌کند و فقط ۳۰ درصد دست مردم را می‌گیرد.

این ۷۰ درصد به رانت تبدیل می‌شود و به دست مردم نمی‌رسد. ما در تخصیص ارز ترجیحی ۷۰ درصد پِرتی منابع داریم و اگر روشی داشته باشیم که میزان هدر رفت کم تر شود به نفع کشور است.

بحث ما این است که هم اکنون که ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات داده می‌شود به مصرف تخصیص داده شود، یعنی کاملا برعکس باشد و حلقه آخر را به اول بیاوریم.

 

*** طرح ساماندهی وضعیت استخراج رمز ارزها

 

پور ابراهیمی درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی وضعیت استخراج رمز ارزها هم اظهار کرد:

جلسات در کمیسیون اقتصادی برای رسیدگی به وضعیت رمز ارزها شروع شده و متن پیشنهادی کمیته تخصصی کمیسیون اقتصادی با لحاظ اصلاحاتی به بانک مرکزی ارسال شده است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه منتظریم که اظهارنظر مدیریت جدید بانک مرکزی درباره طرح مجلس را داشته باشیم اضافه کرد:

وقتی نظر بانک مرکزی را بدانیم و چارچوب طرح مشخص شود در کمیسیون بر سر مواردی که اتفاق نظر وجود ندارد تشکیل جلسه خواهیم داد و نظرات تیم اقتصادی کمیسیون اقتصادی، مرکز پژوهش ها، بانک مرکزی و مجلس را جمع آوری خواهیم کرد.

ظرف یکی دو ماه آینده متن نهایی طرح ساماندهی رمزارزها به صحن خواهد آمد. وقتی مجلس خودش در این رابطه طرح دارد دیگر لزومی ندارد دولت لایحه بدهد و از طرف دیگر اگر دولت بخواهد لایحه بدهد زمان بر است و چندین ماه طول خواهد کشید.

 

*** اعمال نفوذ نهادهای امنیتی بر طرح ساماندهی رمز ارزها

 

به گزارش سروش، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان درباره اعمال نفوذ نهادهای امنیتی بر طرح ساماندهی رمز ارزها، اظهار داشت:

نهادهای امنیتی و نظارتی در زمان بررسی این طرح در کمیسیون حضور دارند، ولی تصمیم گیرنده نهایی کمیسیون اقتصادی و صحن علنی و نمایندگان مجلس هستند، ولی با این وجود نظرات آن‌ها بررسی می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول