کد خبر:151414
پ
دیدار رئیس جمهور با همتای پاکستانی
رئیس جمهور:

ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با پاکستان ندارد/ ظرفیت گسترده تجارت مرزی دو کشور به سرعت فعال خواهد شد

رئیس جمهور در دیدار با همتای پاکستانی خود با اشاره ظرفیت‌های همکاری تهران اسلام آباد در توسعه بازارچه‌های مرزی، ترانزیت، حمل و نقل، انرژی و گردشگری، عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با پاکستان ندارد.

رئیس جمهور در دیدار با همتای پاکستانی خود با اشاره ظرفیت‌های همکاری تهران اسلام آباد در توسعه بازارچه‌های مرزی، ترانزیت، حمل و نقل، انرژی و گردشگری، عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با پاکستان ندارد.

 

*** اراده جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط همه‌جانبه با پاکستان است

 

به گزارش سروش، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جریان سفر به ترکمنستان در دیدار عارف علوی رئیس جمهور پاکستان با اشاره به اشتراکات و ظرفیت‌های گسترده توسعه همکاری‌های تهران – اسلام آباد، اظهارداشت:
دو کشور نه تنها از رابطه همسایگی بلکه از ارتباط عمیق قلبی، تاریخی و فرهنگی برخوردار هستند و استفاده از این ظرفیت‌ها در مسیر توسعه روابط، به نفع دو ملت و پیشرفت و آبادانی منطقه است.

 

رئیس جمهور با بیان این‌که اراده جمهوری اسلامی ایران توسعه و تعمیق روابط همه جانبه با پاکستان است، گفت:
روابط و مناسبات دو کشور را با توجه به ظرفیت‌های گسترده موجود، ناکافی می‌دانیم و مصمم هستیم همه ظرفیت‌ها را در راستای منافع دو ملت و ملت‌های منطقه فعال کنیم.

 

وی با اشاره به زمینه‌ها و ظرفیت‌های همکاری تهران اسلام آباد در توسعه بازارچه‌های مرزی، ترانزیت، حمل و نقل، انرژی و گردشگری گفت:
جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با پاکستان ندارد.

 

*** از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کنیم

 

رئیس جمهور در ادامه بر لزوم حمایت از ملت‌های مظلوم به ویژه مردم افغانستان تاکید و بیان کرد:
بیست سال حضور بیگانگان در افغانستان نه تنها مشکلات افغانستان را برطرف نکرده است بلکه نتیجه‌ای جز ظلم، کشتار غارت و ناامنی نداشته است.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد:
جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان که همه مردم، اقوام و گروه‌های سیاسی افغان را نمایندگی کند، حمایت می‌کند و در این زمینه آماده همکاری با پاکستان هستیم.

 

حجت‌الاسلام رئیسی با تاکید بر لزوم کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان اظهار داشت:
حضور حدود ۴ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران را ثمره ظلم آمریکایی‌ها به این مردم مظلوم می‌دانیم و علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌ها همانند ایرانیان از آن‌ها پذیرایی کرده‌ایم.

 

*** باید در مقابل داعش ایستادگی کنیم

 

رئیس جمهور در ادامه گفت:
داعش دست ساخته آمریکایی‌ها است و با استفاده از آن به دنبال ایجاد ناامنی در افغانستان و منطقه هستند لذا باید در مقابل آن ایستادگی کنیم.

 

عارف علوی رئیس جمهور پاکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه پاکستان به دنبال توسعه روابط اقتصادی تجاری با ایران است گفت:
اسلام آباد برای افزایش سطح مناسبات و همکاری با جمهوری اسلامی ایران اهمیت قائل است.

 

وی در ادامه به اهمیت ٣ بازارچه مرزی در گسترش تبادلات دو کشور اشاره کرد و گفت:
وزیر تجارت دولت پاکستان برای رونق این بازارچه‌ها به این مناطق سفر کرده و اماده ایم با همکاری ایران، ارزش مبادلات بین ایران و پاکستان را چند برابر افزایش دهیم.

 

به گزارش سروش، رئیس جمهور پاکستان در پایان این دیدار گفت: پاکستان نیز همانند جمهوری اسلامی ایران خواهان تشکیل دولت فراگیر در افغانستان است و همکاری برای برقراری صلح در این کشور را ضروری می‌دانیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول