کد خبر:152442
پ
قادری
سروش به نقل از عضو کمیسیون جهش تولید مجلس گزارش می‌دهد:

چالش بزرگ دولت برای تامین ارز ترجیحی/ لزوم بازنگری در تخصیص ارز به برخی کالاها

عضو کمیسیون جهش تولید مجلس، درباره چالش پیش روی دولت مبنی بر تامین ارز ترجیحی لازم تا پایان سال توضیح داد.

عضو کمیسیون جهش تولید مجلس، درباره چالش پیش روی دولت مبنی بر تامین ارز ترجیحی لازم تا پایان سال توضیح داد.

 

*** تامین ارز

 

به گزارش سروش، جعفر قادری با اشاره به اینکه در شرایط موجود، امکان تأمین ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال وجود ندارد، گفت:

اگر بخواهیم روال گذشته را ادامه دهیم، احتمالاً با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

زیرا اگر دولت با تأمین ارز از بازار آزاد، بخواهد کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را وارد و توزیع کند، به منابع بسیار زیادی و استقراض از بانک مرکزی نیاز دارد که ممکن است در توان دولت نباشد و مشکلاتی را نیز برای اقتصاد ایجاد کند.

بنابراین باید در بخشی از کالاها که مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی شده‌اند، بازنگری و آنها را به چند قلم محدود کنیم، تا ۱۲ میلیارد دلار تخصیص داده شده، تأمین شود.

 

وی در خصوص واردات گندم، اظهار کرد:

کاهش تولید گندم در نتیجه خشکسالی‌های اخیر موجب نیاز کشور به واردات بیشتر این محصول شده است.

از طرف دیگر نبود تعادل بین نهادهای مربوطه مثل کود، سم و بذر، با قیمت تضمینی گندم، صرفه اقتصادی کاشت این محصول را برای کشاورز کاهش داده است.

جدای از این بحث، گندم یارانه ای برای صادرکننده هم مقرون به صرفه‌تر است. چون گندم یارانه‌ای وارداتی به محصول قابل صادرات مثل بیسکوییت تبدیل و در بازار آزاد با قیمت ریالی مبادله می‌شود.

 

*** حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

قادری حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و آزاد کردن قیمت آن را راه حل توقف اثرات زیانبار این سیاست دانست و اضافه کرد:

حذف این ارز اگرچه ممکن است سبب تورم و افزایش قیمت نهاده‌های دامی و اساسی مثل گوشت شود، اما موجب استفاده از تولیدات داخلی در حوزه مصرف گوشت قرمز، مرغ، ماهی، میگو و همینطور افزایش تنوع در تأمین اقلامی مثل دانه‌های روغنی خواهد شد.

بنابراین جهش قیمت ناشی از حذف این ارز می‌تواند سبب تولید بیشتر و کاهش وابستگی به واردات شود. ضمن اینکه این افزایش قیمت دائمی نخواهد بود و به تدریج به حالت باثباتی منجر خواهد شد.

 

وی در ادامه، بر حذف تدریجی ارز ۴۲۰۰ تومانی تأکید کرد و گفت:

آغاز حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید از دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی باشد، چرا که در صورت اینکه به طور کلی آن را کنار بگذاریم، در زمینه گندم و دارو دچار مشکل خواهیم شد. بنابراین در واردات این دو محصول، همچنان باید از روش فعلی استفاده و در کنار آن به نظارت برای جلوگیری از فساد، توجه کنیم. این در حالی است که حتی با وجود این تغییر نیز، تنها هشت میلیارد دلار از ۱۲ میلیارد تخصیص داده شده، باقی مانده و برای تأمین مازاد بر آن، باید ارز نیمایی خریداری شود.

 

*** حجم واردات

 

به گزارش سروش، عضو کمیسیون جهش تولید مجلس در پایان درباره حجم واردات شش میلیارد دلاری کالاهای اساسی، در شش ماهه نخست ۱۴۰۰، درباره اینکه در صورت حذف این ارز یارانه پرداختی به مردم چقدر می‌شود، گفت:

در جهت رفاه حال اقشار کم درآمد و مستضعف، راه چاره، حذف یارانه افراد ثروتمند سه دهک اول و اختصاص این رقم به یارانه اقشار کم درآمد است تا در اثر این تورم، کمترین آسیب ممکن متوجه آن‌ها شود.

مهر

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول