کد خبر:152585
پ
امیر عبداللهیان.jpg
وزیر امور خارجه:

رفع نگرانی هسته‌ای با رفع کامل تحریم‌های برجامی ارتباط مستقیم دارد

وزیر امور خارجه ضمن تأکید مجدد بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران، رفع نگرانی هسته‌ای را دارای ارتباط مستقیم با رفع کامل تحریم‌های برجامی دانست.

وزیر امور خارجه ضمن تأکید مجدد بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران، رفع نگرانی هسته‌ای را دارای ارتباط مستقیم با رفع کامل تحریم‌های برجامی دانست.

 

*** مواضع و نظرات روسیه و چین واقع‌بینانه و سازنده است

 

به گزارش سروش، حسین امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین بار دیگر بر حسن نیت و جدی بودن جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب تاکید کرد.

 

وی در ادامه عنوان کرد:
ما همواره با آژانس همکاری نزدیک داریم و در همین راستا یک هیئت از سازمان انرژی اتمی ایران برای دیدار و گفتگو با مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی راهی وین است.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه از مواضع و بیانیه سه کشور اروپایی و رفتار آنها از طریق موضع گیری منفی سیاسی و رسانه‌ای انتقاد کرد و با غیرسازنده خواندن این چنین کارزارهای رسانه‌ای، آن را عاملی در پیچیده‌تر کردن اوضاع و کند کننده روند توافق توصیف کرد.

امیر عبداللهیان با اشاره به رایزنی‌های موجود، مواضع و نظرات روسیه و چین را واقع بینانه و سازنده دانست.

 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین خاطرنشان کرد:
اگر همکاران اروپایی، بدون پیش‌فرض‌های اشتباه و با دقت متون پیشنهادی ایران را مطالعه کنند، متوجه خواهند شد که پیشنهادها در چارچوب برجام و متمرکز بر مباحث ناتمام در گفت‌وگوهای ژوئن ۲۰۲۱ است. البته بدیهی است که نقطه نظرات ایران در ابعادی با نگاه و رویکرد طرف غربی تفاوت داشته باشد.

 

امیرعبداللهیان در ادامه بیان کرد:
ما همه در وین هستیم که مذاکره کنیم تا به یک توافق خوب برسیم.

 

*** تاکنون هیچ پیشنهاد سازنده و رو به جلویی را از طرف مقابل دریافت نکرده‌ایم

 

وزیر امور خارجه با انتقاد از تداوم بی‌عملی غرب حتی در میز مذاکرات وین گفت:
تاکنون ما هیچ پیشنهاد سازنده و روبه جلویی را از طرف مقابل دریافت نکرده‌ایم و این در تعارض با اعلام حضور جدی آنان در مذاکرات است.

 

امیر عبداللهیان همچنین اضافه کرد:
در هشت سال گذشته به اندازه کافی حرف زده شده و وعده بی‌عمل داده‌اند، اما امروز وقت عمل است و ما برای رسیدن به توافقی جدی و خوب تلاش می‌کنیم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تأکید کرد:
برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز است، اما رفع نگرانی هسته‌ای با رفع کامل تحریم‌های برجامی ارتباط مستقیم دارد.

 

امیرعبداللهیان در ادامه گفت:
تردید داریم که آیا طرف غربی اصولا آماده رفع تحریم‌ها است یا اینکه صرفاً به‌دنبال رفع یکطرفه نگرانی‌های خود است.

 

وی ابراز امیدواری کرد که طرف غربی مذاکرات با حسن نیت، ابتکار عمل و ایده های سازنده در ادامه مذاکرات حضور یابد تا شاهد پیشرفت سریع مذاکرات باشیم.

 

به گزارش سروش، وزیر امور خارجه همچنین نقش جوزب بورل به عنوان مسئول هماهنگ کننده مذاکرات و انریکه مورا معاون ایشان را سازنده ارزیابی کرد و از تلاش‌های آنها قدردانی و اضافه کرد که دکتر باقری مذاکره کننده ارشد ایران و تیم همراه وی برای رسیدن به توافق و رایزنی با ١+۴ تا هر زمان که لازم باشد در وین خواهند ماند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول