کد خبر:152558
پ
ابراهیم نکو
نماینده ادوار مجلس :

امکان رفع تحریم‌های دوره ترامپ وجود دارد

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی معتقد است که این احتمال وجود دارد ایران با پافشاری بر خواسته‌های خود در مذاکرات وین تحریم‌های دوره ترامپ را لغو کند اما خواسته رفع تحریم‌های قبل برجام با مقاومت سرسختانه بایدن همراه خواهد شد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی معتقد است که این احتمال وجود دارد ایران با پافشاری بر خواسته‌های خود در مذاکرات وین تحریم‌های دوره ترامپ را لغو کند اما خواسته رفع تحریم‌های قبل برجام با مقاومت سرسختانه بایدن همراه خواهد شد.

 

*** تیم مذاکره کننده فعلی منتقد مذاکرات در دوره دولت قبل بودند

 

به گزارش سروش، ابراهیم نکو با بیان اینکه تیم مذاکره کننده فعلی منتقد مذاکرات در دوره دولت قبل بودند و آن مذاکرات را قبول نداشتند، اظهار کرد:
تیم ایرانی براساس قالب فکری خود در مذاکرات جدید پیشنهادات قاطع‌تر و شفاف‌تری مطرح کرده است. برداشتن کل تحریم‌ها، رفع موانع تجاری و در مرحله بعد آزادسازی اموال بلوکه شده خواسته طرف ایرانی است.

 

وی در ادامه بیان کرد:
در مراحل بعدی مذاکرات اگر تیم ایرانی بر خواسته‌های خود پافشاری کند، نشان می دهد که سبک مذاکره خود را دنبال کرده و در شیوه تفکر خود تغییری نداده است، اما در رابطه با رفع تحریم ها در بحث وجود دارد؛ اول اینکه ایران با پافشاری بر خواسته‌های خود می‌تواند تحریم‌های دوره ترامپ و خروج آمریکا از برجام را لغو کند یا کل تحریم های قبل برجام؟ رفع تحریم های دوره ترامپ محتمل است و شاید بایدن با شروطی این تحریم‌ها را لغو کند اما خواسته رفع تحریم‌های قبل برجام با مقاومت سرسختانه بایدن همراه خواهد شد که شاید حتی ادامه مذاکرات را هم سخت کند. در حال حاضر تیم ایرانی در تهران است و در روزهای آینده مشخص می‌شود که آیا ایران بر خواسته‌های خود پافشاری دارد یا تعدیل هایی در آن انجام می دهد؟

 

*** اقلیت اصلاح‌طلبان به‌دنبال اخلال در مذاکرات هستند

 

نکو همچنین با بیان این‌که آمریکا هم از ایران خواسته‌هایی دارد، تصریح کرد:
باید منتظر بمانیم که آیا ایران به کاهش غنی‌سازی تن می‌دهد؟ از سویی خواسته دیگر ایران این است که بایدن تضمین بدهد که آمریکا دیگر از برجام خارج نشود، در حالیکه بایدن فاقد این توانایی است که چنین تضمینی بدهد. در مجموع من معتقدم که اگر براساس خواسته‌های خود در دور اول مذاکرات بتوانیم امتیازاتی از طرف مقابل بگیریم، بسیار مطلوب خواهد بود.

 

به گزارش سروش، این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان درباره واکنش‌ها در داخل کشور نسبت به مذاکرات هسته‌ای، خاطرنشان کرد: عده‌ای در بدنه جامعه که در گذشته مخالف برجام بودند همچنان با این توافق مخالف هستند، اما عده ای که قبلا مخالف بودند و الان در دولت و مجلس حضور دارند و شاهد مشکلات معیشتی مردم هستند، بدشان نمی آید توافق خوبی حاصل شود. از سویی اکثر اصلاح طلبان هم موافق دستیابی به توافق هستند، ولی اقلیتی مایل نیستند این توافق حاصل شود تا بگویند تیم ما بهتر از تیم فعلی است، بنابراین دنبال اخلال در مذاکرات بوده و انتقادهای گزنده مطرح می‌کنند.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول