کد خبر:153130
پ
بیگلو-دبیر-انجمن-قطعه-سازان
دبیر انجمن قطعه‌سازان در نشست خبری و خطاب به مسئولان:

اگر از قطعه‌سازان حمایت نمی‌کنید، حداقل اجازه بدید آزادانه کار کنیم/ صنعت خودرو آیینه تمام‌نمای شکست قیمت‌گذاری دستوری است، اما ان را می‌شکنند که فسادهای پشت پرده مشخص نشود/ اگر خودروسازان مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت نکنند، امکان ادامه همکاری وجود ندارد

دبیر انجمن قطعه‌سازان در نشست خبری با اصحاب رسانه و خطاب به مسئولان با بیان اینکه اگر از قطعه‌سازان حمایت نمی‌کنید، حداقل اجازه بدید آزادانه کار کنیم، صنعت خودرو را آیینه تمام‌نمای شکست قیمت‌گذاری دستوری معرفی کرد که برخی با شکاندن آن می‌خواهند فسادهای پشت پرده مشخص نشود.

دبیر انجمن قطعه‌سازان در نشست خبری با اصحاب رسانه و خطاب به مسئولان با بیان اینکه اگر از قطعه‌سازان حمایت نمی‌کنید، حداقل اجازه بدید آزادانه کار کنیم، صنعت خودرو را آیینه تمام‌نمای شکست قیمت‌گذاری دستوری معرفی کرد که برخی با شکاندن آن می‌خواهند فسادهای پشت پرده مشخص نشود.

 

*** شرط قطعه‌سازان برای قبول قیمت‌گذاری دستوری

 

به گزارش سروش، مازیار بیگلو در نشست خبری انجمن قطعه‌سازان با اصحاب رسانه، اظهار داشت:

در طول ۴۳ سال گذشته یک مورد را پیدا کنید که قیمت‌گذاری دستوری در مورد یک کالا موفق بوده است.

روی دلار قیمت گذاری می کنند، فساد ایجاد می شود.

در مورد ویزیت پزشکان قیمت گذرای می کنند، شکست می خورند.

همه مواردی که قیمت گذرای می کنند به ضرر مصرف کننده و مردم تمام شده است اما باز نیز این موضوع را مشاهده می کنیم.

اگر قیمت گذاری دستوری در یک مورد موفق باشد ما هم قیمت گذاری در مورد خودرو را قبول می کنیم.

 

*** سیاست‌گذاری اشتباه اقتصادی، بلای جان صنعت خودرو

 

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در ادامه بیان داشت:

تا موقعی که تکلیف حاکمیت با نوع اقتصاد معلوم نشود این اتفاق ها خواهد افتاد.

ما در بعضی جاها کمونیست تر از اتحاد جماهیر شوروی عمل می کنیم و در بعضی جاها آزادتر از اقتصاد لیبرالی عمل می کنیم.

یکی از مشکلات که الان وجود دار همین موضوع است که از همه طرف طرح ارائه شده است از جمله وزارت صمت و شورای امنیت ملی گرفته تا ما بقی جاها که طرح داده اند.

حقیقت این است که این بازار به کدام سمت حرکت را کسانی تعیین می کنند که منافع مالی دارند.

این که میبینید فشار میاورند که قیمت گذاری دستوری اعمال شود یک عده نادانسته این کار می کنند و یک عده هستند که از رانت ۵۰ هزار میلیارد تومانی حاشیه بازار استفاده می کنند.

تا موقعی که روی هر کالایی قیمت گذاری دستوری اتفاق بیافتد همین وضعیتی پیش می آید که الان بر بازار خودرو حاکم است و این روش اقتصاد روش اشتباهی است.

خودروسازی و قطعه سازی آیینه تمام نمای ۶۰ بخش صنعتی کشور است و متاسفانه این آیینه را می شکنند و دلیل این اتفاق این است که فسادهایی که پشت این صحنه انجام می شود، معلوم نشود.

اگر حمایتی از ما نمی شود حداقل بگذارند که بتوانیم آزاد کار کنید.

 

*** همکاری قطعه‌سازان با خودروسازان

 

وی درباره مطالبات قطعه سازان، اظهار داشت:

در مورد اختلاف قیمت ۱۰ هزار میلیارد تومانی که خودروسازان مطرح می‌کنند، صحبتی ندارم و می توانند هر چیزی که نظرشون است را بگویند.

عدد واقعی عددی است که ۳۶ هزار میلیارد تومان است که یک تلورانسی دارد.

این که خودروسازان قیمت های مختلفی می گویند برای این است که تعدیلات قطعه سازا برای سال ۱۴۰۰ هنوز اعلام نشده و در حال اعمال است و عدد ۳۶ هزار میلیارد تومان با احتساب تعدیلاتی است که تا الان انجام شده است.

بر آورد ما این است که شرکت ایران خودرو تا پایان سال ۶ هزار میلیارد تومان در شرکت ایران خودرو و در سایپا حدود ۴ هزار میلیارد تومان آورده نقدی داشته باشد.

امیدوار هستیم که پایان سال وضع خودروساز ها بهتر شود و این موضوع نیز حل شود.

 

*** وعده‌ه‌های خودروسازان هنوز عملی نشده است

 

وی درباره اینکه اگر مطالبات پرداخت نشود شما با خودروساز همکاری نخواهید کرد، بیان داشت:

ما دوست داریم همکاری کنیم ، اما نمی توانیم همکاری کنیم و تعمدی در کار نخواهد بود.

متاسفانه خودروسازان وعده هایی داده اند که همچنان آن وعده ها محقق نشده است و باید یک تزریق مالی ابتدایی انجام شود که قطعه سازان مواد مورد نیاز را تهیه کنند و پس از آن وارد افزایش تیراژ تولید شویم.

 

*** دستور رئیس جمهور برای اعمال نگاه کارشناسی بوده است

 

بیگلو درباره دستور رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت و مذاکرات قطعه سازان برای اعمال افزایس قیمت، اظهار داشت:

مذاکرات ما با خودروسازان بوده است و لابی نداریم که بخواهیم از آن استفاده کنیم و خودروسازان به نیابت از قطعه سازان این کار را انجام دادند.

وزیر صنعت گفته بودند که دستور رئیس جمهور صرفا برای این بوده است که نگاه کارشناسی و دقیقتری از سوی تنظیم بازار انجام شود و دستور رئیس جمهور مبنی بر لغو افزایش قیمت نبوده است.

 

*** صادرات قطعه

 

به گزارش سروش، دبیر انجمن قطعه سازان در پایان درباره صادرات قطعه، اظهار داشت:

در دهه ۸۰ و ابتدای دهه ۹۰ صادرات بسیار خوبی داشتیم و در جمعی هم که هستیم چنتا صادرکننده وجود دارد که صادرات را انجام می دهند که در یکسال هم صادرات قطعه به ۱و نیم میلیارد دلار هم رسید.

صادرات قطعه به ۲ دلیل از بین رفت، یکی اینکه مواد اولیه را گرانتر از قیمت جهانی میخریم و قیمتئ تمام شده افزایش پیدا می کند و نمیتوانیم در بازار صادراتی قیمت خوب ارائه داد.

دوم اینکه خودروها از زمانی که تنوعشان در ایران کم شد و به دنبال همان پلتفرم های قدیمی رفتیم ، قطعات قابل صادرات نبود، مثلا زمانی که رنو به ایران آمده بود ما حتی به برزیل قطعه صادر می کردیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه