کد خبر:154574
پ
سیمان
کارشناس بازار سیمان:

گام مثبت دولت در حذف رانت چند هزار میلیارد تومانی سیمان

کارشناس بازار سیمان معتقد است، دولت با حذف‌ قیمت‌گذاری دستوری در حوزه سیمان گام مثبتی را در جهت حذف رانت هزار میلیارد تومانی در این حوزه برداشته است.

کارشناس بازار سیمان معتقد است، دولت با حذف‌ قیمت‌گذاری دستوری در حوزه سیمان گام مثبتی را در جهت حذف رانت هزار میلیارد تومانی در این حوزه برداشته است.

 

*** کشف عادلانه قیمت

 

به گزارش سروش، علی محمد بُد با بیان اینکه سیمان سال‌ها تحت کنترل دولت به لحاظ قیمتی بود، اظهار داشت:

این صنعت با وجود آنکه به‌تدریج خصوصی شده بود اما به رسم سال‌های قبل‌تر تحت نظارت و کنترل دولت قرار داشت و تولیدکنندگان اجازه کشف عادلانه قیمت برای تولیدات خود را نداشتند.

در سال‌های گذشته به دلیل فشاری که به تولیدکنندگان سیمان وارد شده بود، رایزنی‌هایی برای حذف قیمت‌گذاری دولتی انجام و طی جلساتی سرانجام برای عرضه این کالا در بورس کالا تصمیم‌گیری شد.

 

*** اختلال برق، عامل افت تولید سیمان

 

کارشناس بازار سیمان با بیان اینکه با عرضه سیمان در بورس، قیمت‌گذاری دستوری این کالا خاتمه یافت و قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا کشف شد، گفت:
فاصله‌ای زیادی که بین قیمت در کارخانه با قیمت نهایی مصرف‌کننده وجود داشت از بین رفت و از این محل رانت چند هزار میلیارد تومانی که نصیب چند نفر محدود در حوزه سیمان می‌شد نیز حذف شد.
در ابتدای عرضه سیمان در بورس تلاطماتی در قیمت‌های بازار آزاد سیمان ایجاد شد اما این چالش، ناشی از قطع برق صنایع سیمان و توقف تولید آن‌ها بود.
با کمیاب شدن تولیدات در بازار، قیمت‌ها تا چند برابر افزایش یافت اما بعد از تأمین دوباره برق این صنعت و به دلیل تصمیم دولت مبنی بر عرضه کل سیمان کشور در بورس، قیمت‌ها به حالت تعادلی بازگشت.

 

*** افزایش ظرفیت‌های تولید در پی قیمت‌های تعادلی

 

بُد در ادامه بیان کرد:
عرضه سیمان در بورس باعث می‌شود صنعتی که سال‌ها زیان می‌دید، جانی دوباره بگیرد چراکه با کشف قیمت بر اساس سازوکار بازار، سودی که تا پیش‌ از این، نصیب دلالان می‌شد به تولیدکننده می‌رسد؛ ضمن آنکه مصرف‌کننده نیز ناگزیر نیست تابع قیمت‌های سلیقه‌ای واسطه‌ها باشد و براساس قیمت تعادلی به محصول مورد نیازش می رسد.
این رویه صحیح سبب می‌شود به‌مرور تولیدکنندگان با تأمین نقدینگی لازم، برنامه‌هایی با هدف‌گذاری توسعه صنعت و افزایش ظرفیت تولید پیش‌بینی کنند و به این صورت، برنامه‌های پیش‌بینی شده برای افزایش تولید سیمان در کشور نیز محقق خواهد شد.

 

*** ضرورت عرضه محصولات در بورس

 

به گزارش سروش، کارشناس بازار سیمان در پایان، اظهار داشت:
تا یک یا ۲ دهه قبل، همه صنایع، دولتی بودند و از محل آورده‌های دولت به مقدار مورد نیاز تولید می‌کردند اما بعد از واگذاری این صنایع، دیگر منابع دولتی وجود ندارد و تولیدکننده باید کسب سود کند تا بتواند صنعت را سرپا نگاه دارد و آن را رشد دهد که این موضوع در سایه عرضه محصولات در بورس و حذف قیمت‌گذاری‌های دستوری اتفاق خواهد افتاد.
ایرنا

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول