کد خبر:157014
پ
حسینی کیا
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

دپوی ۱۰۰ هزار خودرو داخلی در انبارها/ احضار ایران خودرو و سایپا به سازمان بازرسی کل کشور/ برای تنظیم بازار چاره‌ای جز واردات خودرو نیست

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به دپوی ۱۰۰ هزار خودرو داخلی در انبارها از احضار ایران خودرو و سایپا به سازمان بازرسی کل کشور به واسطه افزایش خودروهای ناقص و عدم تکمیل آن‌ها خبر داد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به دپوی ۱۰۰ هزار خودرو داخلی در انبارها از احضار ایران خودرو و سایپا به سازمان بازرسی کل کشور به واسطه افزایش خودروهای ناقص و عدم تکمیل آن‌ها خبر داد.

 

*** احضار ایران خودرو و سایپا به سازمان بازرسی کل کشور

 

به گزارش سروش، حجت الاسلام محمد جواد حسینی‌کیا درباره علت عقب ماندگی خودرو سازان داخلی از خودروسازهای خارجی، اظهار داشت:

در شرایط فعلی که انحصار دو خودرو ساز را داریم این شرایط قیمت‌ها اصلا قابل قبول نیست؛ اگر واردات خودرو آزاد شود شرایط فعلی بهبود پیدا می‌کند.

اشتباه دولت این است که به جای سیاست گذاری، بنگاه داری می‌کند.

در واقع دولت با تعرفه واردات خودرو باید سیاست گذاری کند.

 

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه افزود:

پس از عدم توجه به هشدار سازمان بازرسی مبنی بر پایش روند تجاری‌سازی و تکمیل خودرو‌های ناقص به وزارت صمت و خودروسازان، سازمان مذکور دو شرکت ایران خودرو و سایپا را برای ارائه توضیحاتی در خصوص عدم اعتنا به افزایش خودرو‌های ناقص و عدم تکمیل آن‌ها، فراخوانده است.

این در حالی است که آمار تولید و فروش ۹ ماهه خودروسازان نشان می‌دهد بالغ بر ۴۳ هزار دستگاه خودرو تولیدی ایران‌خودرو و سایپا در این مدت تجاری نشده و ناقص کف پارکینگ خودروسازان باقی مانده است.

تعرفه واردات بهترین عامل برای موفقیت دولت در عرصه سیاست گذاری خودرو است و در حال حاضر دولت با تعرفه واردات پائین در حق مردم اجحاف می‌کند» این نظر تخصص حسینی کیا برای تعادل ایجاد کردن در این حوزه است.

 

*** برای تنظیم بازار چاره‌ای جز واردات خودرو نیست

 

حسینی کیا در ادامه بیان داشت:

هر جا که خودروساز به مردم اجحاف می‌کند دولت با تعرفه واردات پایین واردات خودرو را آزاد می‌کند.

هرجا خودرو کیفی و ارزان قیمت و قابل رقابت با دنیا ارائه می‌شود برای حمایت از خودرو ساز خودش تعرفه واردات را بالا می‌برند که در تمام دنیا در حال اجرا است، ولی در شرایطی که ما داریم همه چیز برعکس است.

اگر دولت در عرصه تخصصی خودش کار کند تعادل برقرار می‌شود.

«یکی از دلایل گرانی خودرو برابر نبودن عرضه و تقاضا است.

برای تنظیم بازار چاره‌ای جز واردات خودرو نیست.

 

*** دپوی ۱۰۰ هزار خودرو داخلی در انبارها

 

به گزارش سروش، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن در پایان، اظهار داشت:

نگاه مجلس برای واردات خودرو زمین زدن خودروساز داخلی نیست، بلکه به دلیل برابر نبودن عرضه و تقاضا در صدد اصلاح اوضاع هستیم.

برای تنظیم بازار وقتی واردات اتفاق بیفتد خودرو ساز خودش را ملزم می‌داند که قیمت را پایین و کیفیت را بالا ببرد.

خودرو خارجی در کشور ما ۸ برابر قیمت واقعی آن در بازار ما به فروش می‌رسد، ولی اگر واردات به میزان محدودی شروع شود این قیمت هم پایین می‌آید.

بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار خودروی داخلی در انبار‌ها دپو شده و مشکل امروز ما این است که قطعه ساز خودرو ساز شده است.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول