کد خبر:157191
پ
رئیس جمهور
رئیس جمهور در صحن علنی مجلس:

بدون فکر برای سفره مردم و نیازمندان، ارز ترجیحی حذف نمی‌شود/ رفع تحریم‌ها بصورت عزتمندانه دنبال می‌شود/ معیشت مردم، خط قرمز دولت است

رئیس جمهور با حضور در صحن علنی مجلس با بیان اینکه بدون فکر برای سفره مردم و نیازمندان، ارز ترجیحی حذف نمی‌شود، معیشت مردم را خط قرمز دولت عنوان کرد.

رئیس جمهور با حضور در صحن علنی مجلس با بیان اینکه بدون فکر برای سفره مردم و نیازمندان، ارز ترجیحی حذف نمی‌شود، معیشت مردم را خط قرمز دولت عنوان کرد.

 

*** روند نزولی تورم آغاز شده است

 

به گزارش سروش، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی که برای دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته است، با گرامیداشت یاد شهدای ۱۹ دی ماه گفت:

در ۱۹ دی ماه قیام مردم قم، علما ، طلب و فضلا به حمایت از امام (ره) و ارزش های انقلاب اسلامی که در این دوره آغاز نهضت عظیم اسلامی که منتهی به ۲۲ بهمن شد. یاد همه شهدا به ویژه حاج قاسم سلیمانی را گرامی می داریم و به ارواحشان درود می فرستیم و از ارواح بلندشان استمداد می طلبیم.

 

وی در ادامه یادآور شد:

حضور امروز من در مجلس بدلیل به احترام به قانون و آیین نامه مجلس و برای تبیین لایحه بودجه ۱۴۰۱ است. در روز تقدیم لایحه بود ابعاد این بودجه و شاخص‌های آن را بیان کردم و حضور دو بار برای بودجه مسبوق به سابقه نبوده است.

اما از باب احترام به قانون و آیین نامه مجلس و اجابت دعوت مجلس برای بار دیگر در برای تبیین بودجه ۱۴۰۱ حضور پیدا کنم. البته مشروح بودجه را ریاست سازمان برنامه و بودجه توضیح خواهد داد.

 

*** معیشت مردم خط قرمز دولت است

 

رییسی با بیان اینکه امروز همگرایی بین مجلس و دولت برای رفع مشکلات مردم ضرورتی است‌،گفت:

انتظار مردم و دلسوزان انقلاب است که این همگرایی و همپوشانی صورت بگیرد.

در جاهایی که این همکاری صورت می گیرد، آهنگ مجلس و دولت یکی است مثل آنچه که در قانون هسته ای که در مجلس تصویب شد و امروز هم دولت به دنبال آن است.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

قانون مسکن تصویب شد و دنبال هم به دنبال اجرای مسکن است که هم وعده ما بود و هم مصوب مجلس و هم خواست مردم است.

در حمایت از تولید، آنچه در مجلس تصویب بود و آنچه دولت دنبال می‌کند همه در یک سو است. این هم‌سویی و همراهی خواست مردم و هم در جهت حل مشکلات مردم است.

یکی از جلوه‌های مهمی که می تواند در جهت همگرایی و همسویی مفید واقع شود، مساله بودجه به عنوان سند مالی کشور است.

انتظار و امید مردم برای دولت که گره‌ها را بگشاید و زندگی مردم را تسهیل کند و به ویژه مشکلات معیشتی مردم را حل کند، امید و انتظار والایی است. شما هم که با حوزه های مختلف در ارتباط هستید امید مردم این است که هر روز می گذرد مشکلات کاهش پیدا کرده و معیشت مردم حل شود.

 

*** حذف ارز ترجیحی

 

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش در مورد حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه۱۴۰۱ گفت:

زمانی که کار را که در دولت سیزدهم آغاز کردیم از ۱۸ میلیارد دلاری که در بودجه پیش‌بینی کرده بودیم، چیزی باقی نمانده بود یعنی در نیمه دوم سال مبلغی برای تخصیص ارز ترجیحی باقی نمانده بود.

اگر دولت می‌خواست به قانون عمل کند باید ارز ترجیحی را بدون جبران حذف می‌کرد اما خط قرمز ما سفره و معیشت مردم بوده و هست.

 

وی در ادامه تأکید کرد:

نمی‌توانستیم به اقتصاد کشور و بازار و زندگی مردم شوک وارد کنیم، موضوع را در جلسات کارشناسی بررسی کردیم و مقرر شد در چند ماه آتی ارز ترجیحی ادامه پیدا کند و بعد برای جبرانش تمهیداتی اندیشیده شود. بحث ها و نظراتی مطرح شد و شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای این اقدام هم نظر شدند.

 

*** نظر مجلس در مورد خذف ارز ترجیحی باید اخذ شود

 

رئیسی در ادامه اظهار کرد:

خدمت مقام معظم رهبری که موضوع مطرح شد ایشان فرمودند:

نظر مجلس در این ارتباط اخذ شود.

این سخن بسیار حکیمانه بود بعد از فرمایشات ایشان این موضوع را در دولت به عنوان لایحه دو فوریتی مطرح کردیم که در دولت به تصویب رسید.

براین اساس مقرر شد اولا ارز ترجیحی برای چند ماه آتی ادامه پیدا کند تا شرایط عادی شود. دوما حذف ارز ترجیحی بدون جبران برای مردم به ویژه خانواده‌های نیازمند کار درستی نیست حتماً باید این جبران صورت گیرد لذا در این لایحه هر دو نکته رعایت شد و لایحه تقدیم مجلس شد.

مجلس محترم بعد از اینکه لایحه مطرح شد، فوریت لایحه را رد کردند و مقرر شد لایحه به صورت عادی بررسی شود به عبارت دیگر مجلس اعلام نکرد که ارز ترجیحی را چه کنیم و اعلام نکرد که چگونه جبران کنیم. نه رای به ادامه ارز ترجیحی دادید و نه رای به جبران حذف ارز ترجیحی.

 

رئیسی در ادامه افزود:

ترجمه رای به عدم فوریت لایحه دولت این بود که «طبق قانون باید ارز ترجیحی حذف شود.» لذا شرحی برای ریاست مجلس نوشتم و گفتم که در جلسه برای نمایندگان تبیین شود که عدم رای به فوریت لایحه بدین معنا است که ارز ترجیحی باید حذف شود.

این کار را به مصلحت ندانستیم معتقد بودیم که این کار شوک وارد کردن به سفره و معیشت مردم است که خط قرمز دولت است. رهبری مشکل را حل کردند و اجازه دادند وضعیت اقتصادی فعلی را تا تعیین تکلیف قطعی ارز ترجیحی ادامه دهیم.

 

*** بدون فکر برای سفره مردم و نیازمندان، ارز ترجیحی حذف نمی‌شود

 

وی در ادامه اظهار داشت:

باور داریم که اگر ارز ترجیحی قطع شود حتماً باید برای جبران آن برای زندگی مردم به ویژه نیازمندان فکر جدی کرد. امکان ندارد بدون فکر برای سفره مردم و نیازمندان ارز ترجیحی حذف شود. در این راستا سازمان برنامه و بودجه با نمایندگان و برخی صاحب نظران هم جلساتی داشت تا همفکری و همراهی در این رابطه شود و مجلس و دولت با هم بتوانند مسائل و مشکلات را حل کنند.

 

رئیس جمهور در ادامه افزود:

سازمان برنامه و بودجه به همراه برخی صاحبنظران در مجلس، جلسات متعددی برای همفکری در این زمینه برگزار کردند. مجلس و دولت امروز هم باید بتوانند مسائل را حل کنند تا تصمیمی اتخاذ شود که هم رشد اقتصادی را به همراه داشته باشد و هم بر معیشت مردم لطمه ای وارد نکند و هم بتواند نظام اقتصادی، پولی و مالی کشور را در انضباط کامل قرار دهد.

در واقع پیشنهادی که بتواند همه این مقاصد را دنبال کند حتما مورد حمایت ما است و دغدغه دوستان نسبتا به مساله ارز ترجیحی را می‌شود به عنوان تصمیمی با نگاه به ابعاد مختلف آن مورد توجه و بررسی قرار داد.

 

رییسی درباره عدالت در پرداخت‌ها، گفت:

قبلا هم در همین تریبون عرض کردم یکی از دغدغه‌های ما از ابتدا همین بود و در قوه قضاییه هم این دغدغه و تفاوت در پرداخت‌ها را نسبت به کسانی که مدارک تحصیلی یکسان و شغل‌هایی تقریبا مشابه دارند و بعضا شغل‌های سختی که وجود دارد، داشتم.

این پرداخت نامتوازن مردم، کارکنان، ما و شما را رنج می‌دهد، بنابراین هر طرح که عدالت در پرداخت در مزایا را بتواند تضمین و تامین کند، مورد تایید و حمایت ما است.

اساتید دانشگاه‌ها، معلمان، کارکنان قوه قضاییه، دادگستری، سازمان‌ها و ادارات مختلف و همه کسانی که به نام حکومت مشغول کار هستند مورد توجه هستند و نظام اسلامی یک نظام عادلانه پرداخت از نیازهای جدی کشور است که همه کارکنان احساس کنند عدالتی حکمفرما است و هر فکر و اندیشه‌ای به این منظور در مجلس مورد تایید ما است.

 

*** رفع مشکلات اساتید دانشگاه‌ها

 

وی با تاکید بر رفع مشکلات اساتید دانشگاه‌ها گفت:

اقدامی در مجلس و دولت باید انجام شود. خودم دیدم که دریافتی برخی کارکنان دادگستری زیر ۵ تومان است زمانی که در قوه قضاییه بودم این کار را پیگیری کردم و این باید دنبال شود و در بودجه ۱۴۰۱ مشکل پرداخت کسانی که به نام نظام حکومت و دولت کار می‌کنند را حل کنیم.

نظام حقوقی عادلانه‌ای امروز باید در کشور وجود داشته باشد و همه را از پرداخت عادلانه بهره‌مند کند.

 

رییسی با تاکید بر فقرزدایی، گفت:

هر طرحی در جهت ریشه‌کن کردن فقر مطلق باشد حتما مورد حمایت دولت است. نباید شاهد باشیم افرادی در گوشه کنار کشور وضع معیشتی شان طوری است که حتی روزمره خود و خانواده‌شان را نمی‌توانند اداره کنند.

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه دوستان در کمیسیون‌های مختلف روی جزییات لایحه بودجه بحث کنند و همگرایی داشته باشند، بیان داشت:

نگاه نمایندگان نسبت به رفع مشکلات معیشتی مردم مورد اهمتمام دولت هم است. نسبت به مسائل مختلف بودجه ۱۴۰۱ در کمیسیون‌های تخصصی، نمایندگان، اقتصاددانان، هیات رییسه در ابعاد مختلف بودجه بحث کنند مثلا اگر قرار است ارز ترجیحی حذف شود بگویند چه میزان و به چه کسی داده شود آیا پلکانی باشد یا نه.

پیشنهادی از دولت و بحثی در مجلس وجود دارد و طبیعتا آنچه که مجلس تصمیم می‌گیرد نظر نهایی خواهد بود و دولت هم عمل به اجرای آن می‌کند.

 

*** تصمیمات مهم نیازمند همکاری دولت و مجلس است

 

رییسی با بیان اینکه زمینه برای آنچه روزی برای نیروهای دغدغه‌مند و عدالتخواه آرزو بود، آماده شده است، اظهار کرد:

سخن بر اجرا است درباره عدالت فراوان می‌توان حرف زد، نوشت و شعر گفت اما کام مردم باید با عدالت شیرین شود و بدانند اجرای تصمیات توانسته زندگی آنان را متحول کند.

 

رییس‌جمهور در ادامه گفت:

آنچه که ما در دولت دنبال می‌کنیم دغدغه شما و بسیاری از دوستداران نظام است و دشمن هم نمی‌خواهد به این نقطه برسیم. ما این نقطه را آرمانی و دست نایافتنی نمی‌دانیم بلکه اجرای عدالت در پرداخت را دست یافتنی و کاملا اجرایی می‌دانیم. نسبت به جذب، نگهداری، پرداخت حقوق و ارتقای نیروی انسانی باید عدالت حاکم باشد که این امر شدنی و حاکم خواهد بود.

به‌رغم شرایط و وضعیتی که دشمن با تهدیدها و تحریم‌ها دنبال آن بود تا مشکلات را پیش روی ما بگذارد و ملت ما و پیشرفت در کشور را متوقف کند، شرایط و وضعیت را بهتر و آینده را بسیار روشن و امیدوارکننده و شرایط را برای تصمیم گیری‌های مهم بسیار مناسب می‌بینیم.

 

وی با بیان اینکه تصمیمات مهم نیازمند همکاری دولت و مجلس است، ادامه داد:

ناگزیر هستیم برای رفع مشکلات کشور تصمیمات مهم بگیریم که این در گرو همکار ملت و دولت است و می‌تواند ما را از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب نزدیک و نزدیک‌تر کند.

 

به گزارش صنایع، رئیس جمهور در پایان با قدردانی از مجلس و هیات رییسه، گفت:

امیدوارم آنچه در لایحه آمده در کمیسیون‌ها و دغدغه‌های به جایی که از مشکلات مردم دارید، بحث‌های خوب شود.

نسبت به حزییات و ابعاد قضیه هر چه در مجلس تصمبیم‌گیری شود مورد احترام دولت خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه