کد خبر:157676
پ
امیرعبداللهیان
وزیر امور خارجه:

برخی طرف‌های مذاکره‌کننده برای همسایگانمان نگرانی ایجاد می‌کنند

 وزیر امور خارجه از تلاش برخی از طرف‌ها در مذاکرات وین برای انتقال نادرست مطالب به برخی همسایگان و ایجاد نگرانی برای آنها خبر داد.

 وزیر امور خارجه از تلاش برخی از طرف‌ها در مذاکرات وین برای انتقال نادرست مطالب به برخی همسایگان و ایجاد نگرانی برای آنها خبر داد.

 

*** دعوت دولت قطر از گروهی از وزرای ایرانی در چند روز آینده 

 

به گزارش سروش، حسین امیرعبداللهیان که در رأس یک هیئت سیاسی، به عمان و قطر سفر کرده بود، وارد کشور شد.

 

وی در سفر به عمان با معاون پادشاه و وزیر خارجه این کشور دیدار کرد و در سفر به قطر نیز با امیر قطر و وزیر خارجه این کشور دیدار داشت.

 

وزیر امور خارجه در خصوص دستاورد دومین مقصد سفر منطقه‌ای خود به دوحه گفت:
گفتگو‌های دو جانبه در خصوص موضوعات مختلف روابط ایران و قطر یکی از محور‌های گفتگو با مسئولان سیاسی قطر بود.

 

به گفته امیرعبداللهیان، بر مبنای دعوت دولت قطر، قرار است طی روز‌های آینده گروهی از وزرای جمهوری اسلامی ایران، به دوحه سفر کنند. موضوعات تجاری، اقتصادی و همکاری در حوزه‌های فناوری و حوزه‌های متنوع مورد علاقه دو طرف از جمله بهداشت و مهار کرونا در قطر، با توجه به تجارب ایران و کشور قطر از مهمترین محور‌های این سفر است.

 

وزیر خارجه در ادامه بیان کرد:
با توجه به شکل گرفتن یک موج قوی کرونا در قطر، طی روز‌های اخیر، ایران آمادگی خود را برای مساعدت در این زمینه اعلام کرده است.

 

*** نباید از مسیر زور، نظامی‌گری و هژمونیک، مشکلات منطقه را حل و فصل کنیم

 

وی همچنین تصریح کرد:
گفتگو و همکاری در زمینه مسائل مهم منطقه‌ای یکی دیگر از محور‌های گفتگو در این سفر بود و جمهوری اسلامی ایران بار‌ها ایده‌هایی را برای تقویت روند همکاری و گفتگو‌های منجر به همکاری در منطقه خلیج فارس ارائه کرده است و امیر قطر از جمله رؤسای منطقه است که همواره از ایده‌های مطرح شده از سوی ایران استقبال کرده است.

 

امیرعبداللهیان در ادامه گفت:
ایران معتقد است که راه حل برخی از بحران‌ها در منطقه، صرفاً تمرکز بر راه حل سیاسی است و ما نباید از مسیر زور، نظامی‌گری و هژمونیک، مشکلات منطقه را حل و فصل کنیم و تجربه سال‌های اخیر نشان داده این به نفع منطقه نیست.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت:
ایران به عنوان یک کشور بزرگ در منطقه همواره در هرگونه راه حل، نقشی مهم و اساسی دارد و چه در موضوع مبارزه با داعش و چه در هر گفتگوی منطقه‌ای در طرف خوب تحولات بوده و نقش سازنده ایفا می‌کند.

 

وی با اشاره به حمایت ایران از هر ابتکار عملی که به ثبات، امنیت و توسعه منطقه کمک کند، گفت:
امروز صحبت‌های خوبی از امیر قطر در این رابطه شنیدیم و ایشان نیز دیدگاه‌های خوبی برای توسعه همکاری همه جانبه منطقه‌ای دارند و ما نیز از این ایده‌ها حمایت می‌کنیم.

 

*** ایران دوستان خود را در منطقه در جریان مذاکرات وین قرار می‌دهد

 

وزیر خارجه ابراز امیدواری کرد:
منطقه بیش از گذشته در مسیر رشد و توسعه و همکاری قرار بگیرد.

 

امیر عبداللهیان در ادامه در خصوص طرح موضوعات مرتبط با مذاکرات وین در پایتخت‌های دو کشور عمان و قطر گفت:
ایران دوستان خود را در منطقه در جریان مذاکرات وین قرار می‌دهد و آن‌ها به عنوان همسایه ما از این حق برخوردار هستند که در جریان آنچه بین ایران و ۴+۱ در وین در حال انجام است قرار بگیرند.

 

وی در ادامه تصریح کرد:
ما معتقد هستیم دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه توسعه دانش صلح آمیز هسته‌ای، می‌تواند در اختیار همه کشور‌های منطقه، همسایگان و کشور‌های مسلمان قرار گیرد.

 

به گزارش سروش، وزیر امور خارجه در پایان گفت:
برخی از طرف‌های ما در مذاکرات وین تلاش دارند با انتقال نادرست مطالب به برخی از همسایگان، موجبات نگرانی آن‌ها را فراهم کنند، اما یکی از اهداف ما در این گفتگو‌ها و سفر‌ها این است که آن‌ها را در جریان روایت خودمان از مذاکرات وین قرار دهیم و دوستان ما در منطقه نیز مشورت‌هایی را به ما می‌دهند که در روند مذاکرات کمک کننده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول