کد خبر:157844
پ
فاطمه محمدبیگی
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

دو درصد از فروش بلیط ناوگان حمل و نقل عمومی برای توسعه پایگاه‌های اورژانس تخصیص یابد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از پیشنهاد اصلاح بودجه به‌منظور تخصیص ۲ درصد از فروش بلیط ناوگان حمل و نقل عمومی برای توسعه پایگاه‌های اورژانس کشور خبر داد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از پیشنهاد اصلاح بودجه به‌منظور تخصیص ۲ درصد از فروش بلیط ناوگان حمل و نقل عمومی برای توسعه پایگاه‌های اورژانس کشور خبر داد.

 

*** با وجود محدودیت‌های رفت و آمد در ایام کرونا مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی روند کاهشی نداشته

 

به گزارش سروش، فاطمه محمدبیگی تحقق بند الف ۱۰۸ قانون برنامه ششم توسعه در مورد تکمیل شبکه‌های امدادرسانی و فوریت‌های پزشکی را امری ضروری دانست و گفت:
متاسفانه علیرغم تمامی تلاش‌های انجام شده در زمینه کنترل و حوادث ترافیکی در شهرها و جاده های کشور سالانه شاهد تعداد زیادی مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی هستیم به گونه‌ای که به طور متوسط سالانه ۱۷ هزار نفر جان خود را در اثر آسیب های متعدد در سوانح ترافیکی از دست می‌دهند و همچنین حدود ۵۰۰ هزار نفر نیز دچار مصدومیت و یا معلولیت می‌شوند که تبعات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بسیاری را در پی دارد.

 

وی در ادامه بیان کرد:
طی یک الی دو سال گذشته با وجود بحران کرونا و محدودیت‌های رفت و آمد، نه تنها مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی روند کاهشی نداشته بلکه شاهد افزایش آن نیز در برخی از محورها هستیم که یکی از عوامل اصلی آن خودرو است.

 

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس یازدهم همچنین بیان کرد:
در این رابطه توسعه زیرساخت‌ها، افزایش توان عملیاتی سازمان اورژانس کشور از طریق افزایش سرعت عمل و ارتقاء کیفیت خدمات فوریت‌های پزشکی می‌تواند زمینه کاهش مرگ و میر و معلولیت‌های ناشی از آن را فراهم کند.

 

***  یک درصد از مبلغ فروش خودرو و موتورسیکلت در کشور به توسعه اورژانس تخصیص یابد

 

محمدبیگی یادآور شد:
سالانه به طور متوسط یک میلیون دستگاه خودرو و ۲۵۰ هزار موتورسیکلت وارد چرخه ترافیکی کشور شده که در این رابطه پیشنهاد ‌می‌شود به منظور ارائه به موقع و با کیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در کشور تمامی شرکت‌های تولیدکننده خودرو و موتورسیکلت موظف شوند به ازای فروش هر دستگاه خودرو و موتورسیکلت یک درصد از مبلغ فروش آن را برای خرید آمبولانس، موتورآمبولانس، تجهیزات و توسعه پایگاه های اورژانس به حساب سازمان اورژانس کشور واریز کنند.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین عنوان کرد:
بی شک در صورت دریافت هزار دستگاه آمبولانس هر یک به مبلغ حدود ۱۵ میلیارد ریال و ۲۵۰ دستگاه موتورلانس هر یک به مبلغ حدود ۱۵۰۰ میلیون ریال، درآمدی بالغ بر ۱۵ میلیارد و ۳۷۵ میلیون ریال برای سازمان اورژانس ایجاد خواهد شد.

 

وی همچنین گفت:
با توجه به اینکه در سال تعداد بالایی سفرهای بین شهری با ناوگان عمومی، ریلی، هوایی، دریایی، قطار درون شهری (مترو) و اتوبوس درون شهری انجام می‌شود، از این رو به منظور توسعه پایگاه‌های شهری و جاده‌ای و زیرساخت‌های ارتباطی اورژانس پیش بیمارستانی می‌توان ۲ درصد از فروش بلیط ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله ناوگان زمینی، ریلی، هوایی، دریایی، داخل شهری مترو و اتوبوسی را در اختیار مرکز فوریت های پیش بیمارستانی اورژانس قرار داد که این موضوع را در قالب پیشنهاد اصلاح بودجه ثبت کرده‌ام.

 

به گزارش سروش، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان خاطرنشان کرد:
در صورت تصویب این دو پیشنهاد در لایحه بودجه ۱۴۰۱ زمینه تسریع در روند امدادرسانی در سوانح ترافیکی و کاهش میزان فوت و مصدومیت فراهم و بخش مهمی از نیازها و مطالبات حوزه اورژانس و فوریت‌های پزشکی مرتفع می‌شود.

خانه ملت

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول