کد خبر:157851
پ
جلال‌زاده
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

سیاست ایران در مذاکرات وین مبتنی بر توافق دائم است

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، سیاست جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین را صرفاً مبتنی بر توافق دائم دانست و هرگونه توافق موقت در این زمینه را فاقد ضمانت اجرایی توصیف کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، سیاست جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین را صرفاً مبتنی بر توافق دائم دانست و هرگونه توافق موقت در این زمینه را فاقد ضمانت اجرایی توصیف کرد.

 

*** سیاست جمهوری اسلامی ایران اصلاً بر مدار توافق موقت نیست

 

به گزارش سروش، وحید جلال‌زاده در خصوص روند فعلی مذاکرات وین عنوان کرد:
آمریکایی‌ها و اروپا معتقدند که اگر ما نمی‌توانیم در یک بازه زمانی کوتاه به یک توافق دایمی و کامل برسیم، این قضیه را در یک گامی به عنوان توافق موقت تعریف کنیم.

 

وی در این خصوص تصریح کرد:
طرف‌های غربی می‌گویند یک چیز‌هایی را آن‌ها و یک چیز‌هایی را ایران بپذیرد. مثلا می‌گویند ایران غنی سازی را کاهش دهد، در تولید سانتریفیوژ فلزی توقف ایجاد کند و از آن طرف آن‌ها بخشی از منابع مالی بلوکه شده ایران را در کشور‌های دیگر آزاد کنند. 

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:
این قضیه چند تا نکته دارد یکی این که دوباره ما را چند ماه دیگر پشت میز مذاکره خواهد نشاند، همچنین ما ضمانت اجرایی برای این موضوع نداریم و دوباره در راستی‌آزمایی نیز به مشکل برمی خوریم؛ لذا سیاست جمهوری اسلامی ایران اصلاً بر مدار توافق موقت نیست و ما به دنبال توافق دائم هستیم.

 

روز گذشته وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مصاحبه‌ای با شبکه العالم گفته بود سیاست و دستورالعمل تیم اعزامی به وین در وهله اول، توافقی دائم و حداکثری برای منافع ایران است، پیشنهادات ۱+۴ برای توافق موقت ایده‌آل ما نیست، اما در دست بررسی بوده و پذیرفته یا رد نشده است.

 

به گزارش سروش، در بخشی از این گفتگو آمده بود هرچند اولویت و هدف ما رسیدن به یک توافق دائمی است، ولی باید اذعان کنیم که توافق موقت لطمه‌ای به قانون اقدام راهبردی مجلس وارد نمی‌کند. توافق موقت در قالب یک پیشنهاد ارائه شده که نه رد و نه تایید شده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول