کد خبر:158333
پ
ایرج+رهبر
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران:

بانک‌ها، تسهیلات جهش تولید مسکن را پرداخت نکنند، جریمه مالیاتی می‌شوند/ بانک‌ها، راه‌های دور زدن پرداخت نکردن تسهیلات را بلد هستند

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه بانک‌ها، راه‌های دور زدن پرداخت نکردن تسهیلات را بلد هستند از اعمال جریمه مالیاتی برای بانک‌های متخلف در پرداخت تسهیلات جهش تولید مسکن خبر داد.

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه بانک‌ها، راه‌های دور زدن پرداخت نکردن تسهیلات را بلد هستند از اعمال جریمه مالیاتی برای بانک‌های متخلف در پرداخت تسهیلات جهش تولید مسکن خبر داد.

 

*** پرداخت تسهیلات بانکی

 

به گزارش سروش، ایرج رهبر با بیان اینکه هدایت تسهیلات بانکی به بخش مسکن گره گشایی رکود اقتصادی در کشور است گفت:

پرداخت تسهیلات در حوزه مسکن باید توسط دولت به صورت جدی پیگیری شود چراکه هدایت تسهیلات به این بخش خود می‌تواند زمینه ساز ایجاد رونق اقتصادی و افزایش اشتغال در این حوزه شود.

 

وی در خصوص تأثیر رونق بخش مسکن بر اقتصاد کشور، بیان کرد:
قطعاً رونق بخش مسکن می‌تواند رشد اقتصادی در بخش‌های مولد ایجاد کند چرا که این بخش با صدها شغل سر و کار دارد و در این راستا با رونق تولید و اشتغال اقتصاد نیز به چرخه در می‌آید.
بازار مسکن طی چند سال اخیر با توجه به افزایش چشمگیر قیمت‌ها، کاهش توانایی مردم برای خرید و عدم فروش واحدها از سوی مالکان به رکود فرو رفت و با انباشت تقاضا در این بخش روبه رو شده است؛ البته این روند طی یک ماه اخیر کمی تحرک داشته و شاهد رونق معاملات در بازار مسکن هستیم.

 

*** سهم بخش مسکن از تسهیلان 

 

رهبر با بیان اینکه بانک مرکزی مکلف است که ۲۰ درصد از میزان تسهیلات کل کشور را به بخش مسکن تخصیص دهد، ادامه داد:
میزان بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ ساله و بلند مدت است و نرخ سود آن هم ۱۸ درصد است که با این وجود بانک‌ها باز هم تمایلی به پرداخت تسهیلات ندارند و اگر مصوبه قانونی در این بخش وجود نداشت، این تسهیلات پرداخت نمی‌شد.

 

وی در ادامه بیان کرد:
با این وجود بررسی‌ها نشان داده که بانک‌ها به ویژه بانک مرکزی راه‌های دور زدن پرداخت نکردن تسهیلات را بلد هستند و باید در این زمینه دستگاه‌های نظارتی مجلس از جمله کمیسیون‌های اصل ۹۰ و کمیسیون‌های نظارتی بررسی‌های مداوم خود را انجام دهند، چراکه مدت بازپرداخت این وام‌ها ۲۰ ساله است و بنابراین ممکن است در این زمینه مشکلاتی ایجاد شود.

 

رهبر با بیان اینکه ارائه تسهیلات قطعاً در رونق بازار مسکن مؤثر خواهد بود گفت:
ارائه تسهیلات در بخش مسکن باید به گونه‌ای انجام شود که متقاضیان توانایی دریافت وام را داشته باشند چرا که با بالا بودن مبلغ بازپرداخت و تسهیل نشدن شرایط ارائه تسهیلات به متقاضیان، امکان رشد و رونق در این بخش وجود نخواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن توسط بانک‌ها امسال یک مصوبه قانونی دارد گفت:
در قانون جهش تولید مسکن که مصوبه مجلس است تاکید شده که بانک‌ها باید ۲۰ درصد از اعتبارات خود را به تولید مسکن تخصیص دهند.

 

*** بانک‌ها وام جهش تولید مسکن ندهند، جریمه مالیاتی می‌شوند

 

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در ادامه اظهار داشت:
پرداخت این تسهیلات یک تکلیف قانونی برای دولت است و بانک‌ها مکلف شده‌اند که این میزان از اعتبارات را به بخش مسکن اختصاص دهند و در صورتی که این تسهیلات توسط بانک‌ها پرداخت نشود، مسأله ترک فعل مطرح می‌شود و بانک‌ها در صورتی که این میزان اعتبارات را پرداخت نکنند، مورد مؤاخذه قرار می‌گیرند.

 

وی در ادامه افزود:
دولت باید ابزارهای نظارتی خود را در این حوزه تقویت کند چراکه در این شرایطی که بانک‌ها باید بین ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت کنند بنابراین باید نظارت‌ها توسط دولت دو چندان شود تا شاهد ایجاد مشکلات در این بخش نباشیم.

 

*** افزایش قیمت مسکن

 

به گزارش سروش، عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور در پایان با بیان اینکه بازار مسکن با توجه به نزدیکی به ایام نوروز و ترس از افزایش مجدد قیمت‌ها در سال آینده حرکت رو به جلو داشته، تصریح کرد:
متقاضی برای خرید و فروش طی چند هفته اخیر افزایش داشته و موضوع قابل اهمیت اینجاست است که ما بتوانیم جو روانی ایجاد شده از شرایط تورمی بخش مسکن را از بین ببریم و در صورت عملیاتی شدن برنامه دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و ساخت ۴ میلیون واحد طی ۴ سال می‌توان انتظار بهبود وضعیت بخش مسکن را داشت.
در چنین شرایطی محتکران بخش مسکن احساس خطر کرده و برای اینکه واحدهایشان روی دستشان نماند، نسبت به فروش واحدها با قیمت‌های مقبول به متقاضیان واقعی اقدام می‌کنند.
مهر

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه