کد خبر:157991
پ
کرونا
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران:

در سال‌های گذشته، اقتصاد ایران از ظرفیت استفاده از نیازهای تجاری روسیه محروم بوده است/ کسب درآمد ۱۶ میلیارد دلاری از صادرات نفت

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران معتقد است، در سال‌های گذشته اقتصاد ایران از ظرفیت استفاده از نیازهای تجاری روسیه محروم بوده است و لازم است تدابیر ویژه‌ای برای توسعه روابط تجاری با این کشور اندیشیده شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران معتقد است، در سال‌های گذشته اقتصاد ایران از ظرفیت استفاده از نیازهای تجاری روسیه محروم بوده است و لازم است تدابیر ویژه‌ای برای توسعه روابط تجاری با این کشور اندیشیده شود.

 

*** سفر رئیس جمهور به روسیه

 

به گزارش سروش، حسین سلاح ورزی در مورد سفر چند روز آینده رئیس جمهور به روسیه، گفت:

سفر رئیس جمهور به روسیه در صورتی که توافقات و مذاکرات خوبی با طرف روسی انجام شود و این توافقات منجر به فراهم آوردن ارتباطات تجاری شود، می‌تواند فرصت‌های مناسب و بی بدیلی برای اقتصاد کشور به ویژه در بخش صادرات محصولات کشاورزی، مواد غذایی و حتی مواد معدنی داشته باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه در برقراری روابط اقتصادی با روسیه باید به صورت کلان و برای بلند مدت توجه شود، افزود:

آمار و اعداد حوزه اقتصادی و درآمدهای ارزی کشور بر اساس بودجه حاکی از آن است که اگر در سال آینده حداکثر ۱٫۲ میلیون بشکه نفت در روز صادر شود، درآمد دولت از این بخش صادراتی حدود ۱۶ میلیارد دلار است.

بنابراین با توجه به اینکه بخشی از منابع ارزی یعنی حدود ۱۰ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید صرف می‌شود، دولت از محل فروش نفت عایدی چندانی نخواهد داشت تا سایر نیازهایش را تامین کند.

با این شرایط صادرات غیرنفتی اهمیت بسیاری خواهد داشت و برای توسعه صادرات غیرنفتی باید در درجه اول به کشورهای پیرامونی و به عبارتی همان کشورهای همسایه توجه ویژه داشت.

 

*** در سال‌های گذشته اقتصاد ایران از ظرفیت استفاده از نیازهای تجاری روسیه محروم بوده است

 

سلاح ورزی با بیان اینکه ایران جزء معدود کشورهایی در دنیاست که دارای تعداد زیادی همسایه است، گفت:

۱۵ کشور در اطراف ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم جز همسایگان ما محسوب می‌شوند که بین تمام این کشورها از نظر بزرگی اقتصاد و بالا بودن درآمد سرانه روسیه مطرح است.

بنابراین این کشور از یک جایگاه استراتژیک، ویژه و پراهمیتی برای ما برخوردار است و اگرچه این کشور یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز جهان محسوب می‌شود؛ اما به واسطه گستردگی اقتصاد و بالا بودن نیازهای وارداتی می‌تواند یک کشور هدف صادراتی و استراتژیک برای ایران باشد.

متاسفانه در سال‌های گذشته حجم، کیفیت و میزان روابط اقتصادی و تجاری ما با کشور روسیه تناسب چندانی با روابط سیاسی ما با این کشور نداشته است.

به عبارت دیگر با وجود اینکه رابطه سیاسی بسیار عمیقی بین ایران و روسیه برقرار است، اما روابط تجاری مناسبی بین دو کشور وجود نداشته و به عبارت بهتر اقتصاد ایران از ظرفیت استفاده از نیازهای تجاری روسیه محروم بوده است.

 

وی با اشاره به مشکل مراودات و ارتباطات بانکی به عنوان یکی از موانع جدی توسعه صادرات غیرنفتی ایران، بیان داشت:

اگر در سفر رئیس جمهور به روسیه، دو طرف درباره موضوع نقل و انتقال پول و روش‌های مبادلاتی بین سیستم‌های بانکی دو کشور به تفاهم و توافق برسند می‌تواند زمینه ساز توسعه صادرات غیرنفتی ایران به روسیه باشد.

همچنین باید در این سفر بر سر مسائل و موضوعات تعرفه‌ای و گمرکی بین دو کشور توافق شود و اگر بتوانیم به یک توافق دو جانبه با روسیه برسیم، آن وقت تصویر واضح‌تری برای صادرکنندگان فراهم می‌شود.

اگر بتوان چشم‌اندازی از سطح مراودات اقتصادی و تجاری برای دو کشور داشت آن گاه شاید بتوان امکان توافق پولی دو جانبه و یا توافق بانکی دو جانبه بین دو کشور را فراهم آورد.

 

*** تهاتر

 

به گزارش سروش، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان درباره تهاتر بین دو کشور، اظهار داشت:

اگر طرف روسی را به موضوع تهاتر علاقه مند باشد، شاید زمینه تهاتر کالا بین دو کشور وجود داشته باشد.

در هر صورت داشتن یک رابطه تجاری عمیق، پایدار و بلند مدت با روسیه برای کشور دارای اهمیت استراتژیک است و می‌تواند روی روابط منطقه‌ای ما تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول