کد خبر:158448
پ
علی جدی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

ممنوعیت واردات منسوجات؛ مشکل اصلی صنعت نساجی/ ۱.۸ میلیارد دلار منسوجات قاچاق وارد کشور می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ۱.۸ میلیارد دلار منسوجات قاچاق وارد کشور می‌شود، مشکل اصلی صنعت نساجی را ممنوعیت واردات منسوجات عنوان کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ۱.۸ میلیارد دلار منسوجات قاچاق وارد کشور می‌شود، مشکل اصلی صنعت نساجی را ممنوعیت واردات منسوجات عنوان کرد.

 

*** مشکلات صنعت نساجی

 

به گزارش سروش، علی جدی درباره مشکلات پیش روی صنعت نساجی، گفت:

بخشی از مواد اولیه موردنیاز صنعت نساجی که از مواد پتروشیمی به دست می‌آید، داخلی است و بخشی دیگر وارداتی؛ هرچند به دلیل وجود تحریم‌ها تامین مواد وارداتی موردنیاز صنعت نساجی با مشکلاتی روبه‌رو است اما امکان واردات آن وجود دارد.

برخی تولیدکنندگان این حوزه مطرح می‌کنند که از آنجا که برخی از مواد اولیه و پارچه‌های خاص موردنیاز این صنعت در داخل تولید نمی‌شود و واردات آن نیز ممنوع است، در نتیجه با مشکل روبه رو هستیم که این موضوع به صورت محدود قابل قبول است.

 

*** بخشی از ماشین الات صنعت نساجی فرسوده است

 

وی با اشاره به ضرورت توجه به نوسازی ماشین‌آلات صنعت نساجی، اضافه کرد:
ماشین آلات موردنیاز صنعت نساجی به ویژه ریسندگی‌ها و بافندگی‌ها وارداتی بوده و از اروپا، چین، کره و… باید وارد شود.
هرچند بخشی از صنعت نساجی نوسازی شده اما بخشی از ماشین آلات نیز فرسوده هستند که باید برای نوسازی آن‌ها برنامه ریزی کرد.
در حال حاضر بسیاری از واحدهای تولیدی، ماشین آلات موردنیاز خود را وارد می‌کنند اما برخی از خطوط همچنان فرسوده هستند و نوسازی نشده‌اند بنابراین دچار اشکال و ایراد هستند.

 

*** ممنوعیت واردات منسوجات؛ مشکل اصلی صنعت نساجی

 

جدی مشکل اصلی صنعت نساجی را ممنوعیت واردات منسوجات دانست و تصریح کرد:
این ممنوعیت منجر به قاچاق شده است و براساس برآوردهای صورت گرفته حدود ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار منسوجات قاچاق وارد کشور می‌شود.

 

وی در ادامه افزود:
از آنجا که منسوجات وارداتی قاچاق تعرفه گمرکی نمی‌پردازند، هزینه تمام شده آن برای واردکننده کاهش می‌یابد در نتیجه کالاهای داخلی امکان رقابت با کالاهای قاچاق را ندارند.

 

*** مزیت آزادسازی واردات منسوجات

 

به گزارش سروش، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با بیان اینکه برخی معتقدند که ممنوعیت واردات منسوجات به نفع تولیدکننده است اما از آنجا که برای منسوجات قاچاق تعرفه گمرکی پرداخت نمی‌شود، رقابت با این کالاها به دلیل کاهش قیمت تمام شده دشوار است، افزود:

اگر واردات منسوجات ممنوع نباشد، واردکننده ناچار است، مبالغی مانند ۲۰ یا ۳۰ یا ۴۰ درصد تعرفه واردات پرداخت کند بنابراین کالای داخلی بهتر می‌تواند با منسوجات وارداتی رقابت کند.

در صورتی که امکان رقابت منسوجات داخلی با کالاهای وارداتی فراهم شود، تولیدکنندکان می‌توانند نقدینگی موردنیاز واردات ماشین آلات و مواد اولیه خود را به راحتی تامین کنند.

خانه ملت

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه