کد خبر:158491
پ
حداقل+مزد+کارگران
عضو شورای عالی کار:

نحوه تعیین حداقل دستمزد کارگران/ حدود ۱۴٫۹ میلیون کارگر بیمه شده در کشور داریم

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه حدود ۱۴٫۹ میلیون کارگر بیمه شده در کشور داریم، نحوه تعیین حداقل دسمزد کارگران را تشریح کرد.

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه حدود ۱۴٫۹ میلیون کارگر بیمه شده در کشور داریم، نحوه تعیین حداقل دسمزد کارگران را تشریح کرد.

 

*** فرار از پرداخت عیدی و سنوات

 

به گزارش سروش، آیت اسدی در واکنش به این که برخی از کارفرمایان در ماه‌های پایان سال برای فرار از پرداخت عیدی و سنوات، به بهانه‌های مختلف، کارگران را اخراج می‌کنند، گفت:

اخراج کارگر از سوی کارفرما در ماه‌های پایانی سال و برای فرار از عیدی و پاداش کار غیرقانونی است و این وظیفه وزارت کار است که باید بر کارگاه‌ها نظارت کند تا برخی کارفرمایان به کارگران اجحاف نکنند.

 

وی در ادامه افزود:

باید سیستم نظارت وزارت کار بر کارگاه‌ها بیشتر شود تا اجحاف به کارگران صورت نگیرد و اگر در کارگاهی تخلف صورت گرفت، کارگر باید شکایت کند، زیرا ندادن حق سنوات و عیدی کارگر از سوی کارفرما غیرقانونی است و کارگر می‌تواند در این مورد طرح دعوی کند.

 

*** در حال حاضر نیروی کار ماهر پیدا نمی‌شود

 

عضو شورای عالی کار در ادامه بیان داشت:

کارفرمایان توجه کنند که نیروی کار ماهر یکی از دارایی‌های مهم هر کارگاه تولیدی است و در حال حاضر نیروی کار ماهر پیدا نمی‌شود، به عنوان مثال برخی کارفرمایان استان البرز دربه‌در دنبال پیدا کردن نیروی کار ماهر هستند که گیر نمی‌آید، بنابراین کارفرما به بهانه فرار از پرداخت عیدی و یا سنوات نیروهای ارزشمند را از دست ندهند و آنها را حفظ کنند.

اگر کارگری دچار مشکل شد و کارفرما به بهانه‌های مختلف خواست او را اخراج کند، باید کارگر به مراجع حل اختلاف واقع در ادارات کار محل مربوطه مراجعه کند و شکایت و دعوی خود را اقامه کند.

 

وی در مورد جلسات شورای عالی کار و کمیته دستمزد گفت:‌

کمیته دستمزد هنوز سبد معیشت خانوار کارگری را تعیین نکرده، اما جلسات شورای عالی کار تا کنون در دولت فعلی دو جلسه برگزار شده و به طور مرتب ماهانه برگزار می‌شود.

 

*** تعیین حداقل دستمزد کارگران

 

به گزارش سروش، عضو شورای عالی کار در پایان، اظهار داشت:

طبق قانون کار تعیین حداقل دستمزد کارگران با حضور نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت در شورای عالی کار بر اساس گزارش مرکز آمار از نرخ تورم کشور و نیز سبد معیشت یک خانوار میانگین کارگر در اسفند ماه تعیین می‌شود.

حداقل مزد سال آینده بر مبنای دو مؤلفه نرخ تورم سال جاری و سبد معیشت خانوار کارگری تعیین می‌شود. در حال حاضر حدود ۱۴٫۹ میلیون کارگر بیمه شده اصلی در کشور وجود دارد.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول