کد خبر:158670
پ
سنگدوینی
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

هیچ سازوکاری برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در نظر گرفته نشده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تخصیص ۱۵ میلیارد تومان برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در لایحه بودجه، دولت را فاقد سازوکار و برنامه در این بخش دانست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تخصیص ۱۵ میلیارد تومان برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در لایحه بودجه، دولت را فاقد سازوکار و برنامه در این بخش دانست.

 

*** کمترین اقدام برای بهینه‌سازی مصرف سوخت و جلوگیری از هدررفت انرژی در کشور صورت گرفته است

 

به گزارش سروش، رمضانعلی سنگدوینی با انتقاد از عدم توجه به بهینه‌سازی مصرف سوخت در لایحه بودجه ۱۴۰۱، گفت:
اگرچه حدود ۱۵ میلیارد تومان برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در لایحه بودجه در نظر گرفته شده و این مبلغ قابل قبولی است اما هیچ برنامه و سازوکاری در پی آن ارائه نشده است، درواقع معلوم نیست این پول کجا خواهد رفت به همین دلیل تلاش می‌کنیم در کمیسیون تلفیق و صحن علنی برای این مهم تا حدودی ساز و کار مشخص کنیم.

 

نماینده مردم گرگان و اقلا در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد:
به‌یقین تنها بخشی از بهینه‌سازی مصرف به فرهنگسازی مربوط می‌شود چراکه اصلی‌ترین اقدام تولید وسایل گرمایشی و سرمایشی با کیفیت است البته این وسایل باید با شرایط مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد، چراکه بازدهی بخاری‌های گازی -که عموم مردم در منازل خود استفاده می‌کنند- بین ۲۵ تا ۳۰ درصد است و این یکی از اصلی‌ترین عوامل اصلی هدررفت انرژی است و صرفا با مصرف کم مردم مشکل حل نمی‌شود.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه کمترین اقدام برای بهینه‌سازی مصرف سوخت و جلوگیری از هدررفت انرژی در کشور صورت گرفته است، عنوان کرد:
یارانه‌ها باید به تولیدکنندگان تجهیزات سرمایشی و گرمایشی داده شود تا آن‌ها بتوانند وسایل استاندارد و کم‌مصرف تولید کنند بنابراین صرفا معاف کردن خانوارهای کم‌مصرف از پرداخت هزینه آن، راه به جایی نخواهد برد.

 

به گزارش سروش، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نگاه دورن سازمانی به مسئله بهینه‌سازی مصرف سوخت، گفت:
تا زمانی که نگاه‌ها به بهینه‌سازی مصرف سوخت صرفا درون سازمانی باشد و سازمان مرتبط با آن صرفا ذیل یک وزارتخانه با عنوان نفت باشد، به دستاورد مهم بهینه‌سازی نخواهیم رسید چراکه تمام دستگاه‌ها سوخت مصرف می‌کنند و مصرف سوخت مسئله‌ای فرادستگاهی است، بنابراین حداقل وزارتخانه‌های مرتبط مانند صمت، جهاد کشاورزی، نفت، نیرو و کشور باید در این زمینه هماهنگ باشند.

خانه ملت

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول