کد خبر:158895
پ
فیروزی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد

بایدها و نبایدهای خرید باشگاه تراکتورسازی تبریز توسط شرکت ملی مس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بایدها و نبایدهای خرید باشگاه تراکتورسازی تبریز توسط شرکت ملی مس را تشریح کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بایدها و نبایدهای خرید باشگاه تراکتورسازی تبریز توسط شرکت ملی مس را تشریح کرد.

 

*** تحولی عظیم در صنعت مس با نیازهای جهانی و داخلی

 

به گزارش سروش، به نقل از صنایع، حجت الله فیروزی در گفتگو با خبرنگار صنایع، پیرامون خریداری باشگاه تراکتوری سازی توسط شرکت مس، اظهارداشت:

بر طبق شنیده ها، شرکت مس، شرکت توانمند و قدتمندی است و از طرفی صنعت مس جزو آن دسته از صنایعی است که روز به روز توسعه پیدا کرده و نیاز جهانی و نیاز داخلی هم به آن رو به افزایش است و به نظر می رسد در آینده تحولی در صنعت مس خواهیم داشت.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه، تصریح کرد:

چندین طرح در کشور در حوزه مس در حال اجرا است که در آینده شرکت مس اثرات گسترده ای خواهد داشت.

گفتنی است، هم نیازهای جهانی و هم نیازهای داخلی به صنعت مس، رو به افزایش خواهد رفت و همه این موارد، تحولی عظیم در این صنعت به وجود خواهد آورد.

 

وی در ادامه، بیان داشت:

لذا حتما صنعت مس صنعتی خوب خواهد بود، کما اینکه این نکته هم باید در نظر قراربگیرد که حتما مدیریت ها در این روند موثر خواهند بود، اگر مدیریت ها مدیریت خوب و قابلی باشند، حتما اثر گذار است، اگر نه حتما آسیب خواهیم دید .

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه، تصریح کرد:

طبیعی است که خود شرکت مس در بین صنایع دیگر پیشگام است و جزو صنایع پیشرفته به حساب می‌آید و درهر حوزه ای ورود کند؛ حتما می تواند آن حوزه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

*** موانع قانونی رفع شود

 

فیروزی در ادامه، اذعان داشت:

حال اینکه خود باشگاه تراکتور سازی مشکلاتی به لحاظ مالی و اقتصادی دارد، به طور قطع اگر الان مس بتواند آن را خریداری و نگهداری کند در واقع کمک بزرگی به این باشگاه کرده و تحولی عظیم درآن ایجاد کرده است.

لازم به ذکر است که جای نگرانی نیست، ولی اینکه آیا با توجه به اینکه خود باشگاه ورشکسته است؛ امکان انتقال وجود دارد یا خیر؟ باید دید موانع قانونی چیست؟ همزمان باید موانع را رفع کرد.

 

وی در پاسخ به اینکه که باشگاه هزینه سنگینی دارد، اظهار کرد:

۲ بحث در اینجا مطرح است بحث اول توان مالی شرکت مس است که به جرات می توان گفت این شرکت یک شرکت بزرگ و قوی است.

دوم، از لحاظ اساسنامه‌ای بررسی شود آیا شرکت مس اجازه خرید باشگاه جدید را دارد یا خیر؟

سوم، آیا سهامداران و مجمع شرکت مس اجازه خرید باشگاه جدید را می‌دهند یا خیر؟

چرا که در بحث‌های سرمایه‌گذاری کلان، باید مجمع به آنها اجازه دهد و مجمع نیز بدون چارچوب‌های قانونی امکان اجازه دادن ندارد، یعنی اگر مجمع تصمیم بگیرد این اجازه را بدهد، می توانند باشگاه را بخرند که آن هم وابسته به اساسنامه و مجوزهای قانونی است .

با توجه به اینکه بحث صرفه و صلاح مطرح است؛ بالاخره باید سهامداران شرکت مس که تصمیم‌گیران این حوزه هستند صرفه و صلاح اقتصادی شرکت مس را هم لحاظ کنند.

 

*** شرکت مس هزینه و دیون باشگاه تراکتور سازی را می پردازد؟

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه، بیان کرد:

صرف نظر از اینکه قانون اجازه را می دهد یا خیر باید ببینند می توانند هزینه بالا و دیون باشگاه تراکتورسازی را پرداخت کنند.

لذا هم باید مبلغی را برای احیای این باشگاه کنار بگذارد هم دیون را بپردازند؛ ولی مسئله‌ای که بسیار مهم است، باشگاه تراکتور سازی جزو باشگاههای بزرگ کشور است و علاقمندان زیادی دارد خصوصا در منطقه آذربایجان، لذا احیای چنین مجموعه ای که سالها برایش زحمت کشیده شده و جزو مجموعه های خوب کشور است، صرف نظر از مسائل مالی و اقتصادی، باید مجموعه طرفدارانی که دارد اعم از مربیان و بازیکنان فعال را حتما در این خرید لحاظ کنند و حتما احیای چنین مجموعه‌ای لازم است.

 

وی در ادامه، افزود:

به طور طبیعی اشخاص حقیقی توان خرید مجموعه‌ای اینچنین بزرگ را نخواهند داشت.

لذا این مجموعه باید تحت حمایت شخصی حقوقی باشد، که این شخص حقوقی می تواند شرکت مس با لحاظ موضوعات گفته شده باشد که باید مجوز خرید داشته باشد و هم مجمع مجوز خرید را بدهد و هم صلاح سهامداران شرکت لحاظ شود و مانعی جهت خرید باشگاه تراکتور برای شرکت مس وجود نداشته باشد.

 

*** ثبت باشگاه مس به نام شرکت مس

 

به گزارش سروش، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان، در رابطه با این موضوع که باشگاه تراکتور سازی تیمی نامدار است و طبق قوانین شرکت مس هر تیمی که خریداری می شود، را باید به نام شرکت مس ثبت کند و غیر از این نیز امکان دیگری وجود ندارد، اظهار داشت:

در این شرایط شرکت مس نمی تواند در جایی هزینه کند که مربوط به خودش نباشد.

فرض بر این است که شرکت مس قرار است در ساختمان سازی هزینه کند وقتی اجازه نداشته باشد و کانون اجازه ندهد، اصلا اجازه ندارد، لذا زمانی خرید باشگاه تراکتور امکان پذیر خواهد بود که اجازه سرمایه گذاری وجود داشته باشد.

مجوز سرمایه گذاری زمانی است که ابتدا خود شرکت مس مالک باشد، دوم اینکه بتواند مالکیت باشگاه را برعهده داشته باشد یا اگر بخواهد تسهیلات و وامی به باشگاه بدهد، سهامداران و مجمع باید این اجازه را به شرکت بدهند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول