کد خبر:158873
پ
بانک مرکزی
سروش گزارش می‌دهد:

گزارش بانک مرکزی از پرداخت تسهیلات به بخش‌های اقتصادی

روابط عمومی بانک مرکزی درباره پرداخت تسهیلات به بخش‌های اقتصادی در ۹ ماهه سال جاری گزارشی را منتشر کرد.

روابط عمومی بانک مرکزی درباره پرداخت تسهیلات به بخش‌های اقتصادی در ۹ ماهه سال جاری گزارشی را منتشر کرد.

 

*** گزارش بانک مرکزی از پرداخت تسهیلات به بخش‌های اقتصادی

 

به گزارش سروش، روابط عمومی بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد:

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در ۹ امسال مبلغ ۱۳ هزار و ۴۲۴ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶.۵ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۹ ماهه ابتدای امسال معادل چهار هزار و ۸۳۴ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی است.

از ۶ هزار و ۱۰۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، معادل ۷۹.۲ درصد آن (چهار هزار و ۸۳۴ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

برای ادامه مسیر کنونی باید همواره ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. همچنین باید به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر درست اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه
همراه اول