کد خبر:159333
پ
فداحسین مالکی
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

توسعه روابط ایران با شرق و غرب براساس منافع ملی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس توسعه روابط دولت با شرق و غرب را تنها با هدف تأمین منافع ملی عنوان کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس توسعه روابط دولت با شرق و غرب را تنها با هدف تأمین منافع ملی عنوان کرد.

 

*** در گذشته کشور‌های همسایه و منطقه در سایه برجام و غربگرایی به فراموشی سپرده شده بود

 

به گزارش سروش، فداحسین مالکی با بیان این‌که از عمر دولت سیزدهم بیش از چهار، پنج ماه نگذشته است، نشانه‌ای از تحولات جدید با توجه به شرایط منطقه در سیاست خارجی مشاهده می‌شود، گفت:
اولویت دادن به کشور‌های همسایه و همچنین کشور‌های منطقه نشان‌دهنده این است که دولت سیزدهم به دنبال تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی خود با کشور‌های همسایه و منطقه است که این به نظر من عاقلانه‌ترین تصمیم محسوب می‌شود که توسط دستگاه دیپلماسی کشور اتخاذ شده است.

 

وی در ادامه بیان کرد:
در گذشته کشور‌های همسایه و منطقه در سایه برجام و غربگرایی به فراموشی سپرده شده بودند اما امروز این اراده در دولت سیزدهم به وجود آمده که رویکرد اشتباه دولت قبل را اصلاح کند و فصل نوینی را در سیاست خارجی کشور بگشاید.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارج مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد:
توسعه دیپلماسی با کشور‌های همسایه به صورت یک حوزه مستقل در وزارت امور خارجه به وجود آمده و می‌بنیم که اقدامات خوبی هم شکل می‌گیرد. سفر آقای رئیسی به روسیه در همین راستا قابل بررسی و تحلیل است و سایر مراودات تجاری و اقتصادی که با کشور‌های همسایه رقم بخورد می‌تواند در همین راستا تعریف می‌شود.

 

مالکی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی کاملاً مستقلانه تصمیم می‌گیرد، گفت:
جمهوری اسلامی ایران براساس تحلیل منافع ملی با کشور‌های جهان رابطه برقرار می‌کند؛ لذا توسعه روابط ما با روسیه و چین و یا حتی غرب براساس منافع ملی است. اینکه برخی می‌گویند نظام به سمت توسعه روابط با شرق تمایل دارد کاملاً ادعای غلط و انحرافی است زیرا ما در سیاست خارجی مستقل هستیم و تنها منافع ملی تعیین‌کننده سیاست خارجی است.

 

به گزارش سروش، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان گفت:
متأسفانه غربگرایی بیش از حد دولت قبل، فرصت‌های تجاری با شرق را از بین برد و امروز تلاش دولت این است تا با توازن میان غرب و شرق به سیاست خارجی تعادل بخشد. غرب کاملاً از اینکه ایران از لحاظ تجاری به چین و روسیه نزدیک شود نگران است و غربگرایان داخلی هم هم‌صدا با غربی‌ها تلاش می‌کنند موفقیت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم را به حاشیه ببرند.

دفاع‌پرس

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول