کد خبر:160054
پ
محسنی اژه‌ای
رئیس قو قضائیه:

قضات از جمع‌آوری ادله ناظر بر اتهام انتسابی فرد پس از مرحله احضار خودداری کنند

رئیس قوه قضائیه جمع‌آوری ادلّه و اسناد ناظر بر اتهام انتسابی فرد پس از مرحله احضار و بازداشت او را دارای اشکال و غلط دانست.

رئیس قوه قضائیه جمع‌آوری ادلّه و اسناد ناظر بر اتهام انتسابی فرد پس از مرحله احضار و بازداشت او را دارای اشکال و غلط دانست.

 

*** نیروهای مسلح در اوج اقتدار، عزت و قدرت بازدارندگی قرار دارند

 

به گزارش سروش، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای با حضور در سازمان قضائی نیروهای مسلح، بر سر مزار مطهر شهید گمنامی که در محوطه این سازمان به خاک سپرده شده حاضر شد و ضمن قرائت فاتحه، به روح بلند این شهید و همه شهدای والامقام دوران دفاع مقدس ادای احترام کرد.

 

این شهید بی‌نشان که در زمان شهادت ۱۷ سال سن داشته و در سال ۱۳۶۱ در منطقه شرق دجله به فیض شهادت نائل آمده، در اسفند ۱۳۹۴ با حضور خیل کثیری از مردم شهیدپرور تهران و تنی چند از مسئولان از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به خاک سپرده شد.

 

رئیس قوه قضائیه سپس ساختمان اداری سازمان قضائی نیروهای مسلح را که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است، افتتاح کرد.

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای همچنین در سخنانی که در جمع قضات و کارکنان سازمان قضائی نیروهای مسلح داشت، شاغلان در این سازمان را مجاهدان در سنگری حساس دانست و اظهار کرد:
در طول بیش از ۴ دهه، دشمنان ایران اسلامی توطئه‌های بسیاری را برای ضربه زدن به انقلاب ما طراحی و اجرا کردند اما ما در سایه توجهات و عنایات امام عصر (عج) و هوشیاری و بصیرت ولی فقیه، بر این توطئه‌ها غلبه پیدا کردیم.

 

وی با اشاره به اهمیت نیروهای مسلح و رجحان مقوله امنیت و استقلال کشور نسبت به سایر شئون و امور، گفت:
امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار و عزت و قدرت بازدارندگی قرار دارند و این امر مرهون ولایت‌پذیری آنها و تدابیر حکیمانه فرماندهی معظم کل قواست.

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به لاف‌ها و تهدیدهای توخالی که سالهاست از جانب دشمنان با جمله «همه گزینه‌ها زیر یا روی میز است» بیان می‌شود، بیان کرد:
امروز نیروهای مسلح ما به واسطه تدابیر مقام معظم رهبری و پشتوانه و حمایت مردمی و تجهیزات سخت‌افزاری بومی که در اختیار دارند در اوج صلابت و اقتدار و بازدارندگی هستند و به همین سبب، ایادی نظام سلطه جرأت انجام هیچ‌گونه حماقت و شیطنتی علیه کشور ما را ندارند.

 

رئیس عدلیه فعالیت در سازمان قضائی نیروهای مسلح را حساس و مهم دانست و عنوان کرد:
شاغلان در سازمان قضائی نیروهای مسلح مسئولیت خطیر صیانت از حافظان امنیت و استقلال کشور را بر عهده دارند، از همین حیث فعالیت قضات و کارکنان این سازمان دارای اهمیت و حساسیت است.

 

*** مسئولیت صیانت از نیروهای مسلح تکلیفی سرنوشت‌ساز است

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه با تبیین و تشریح ابعاد و زوایای مختلف حساسیت و اهمیت کار در سازمان قضائی نیروهای مسلح اظهار داشت:
چنانچه دشمن کوچک‌ترین رخنه‌ای را در بخشی از نیروهای مسلح پیدا کند یا آنکه کوچک‌ترین لکه کدری در قسمتی از این نیروها ایجاد گردد، خطرات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر کشور و مردم وارد می‌شود؛ بر همین اساس مسئولیت صیانت از نیروهای مسلح، تکلیفی سرنوشت‌ساز و خطیر است.

 

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه قضات و کارکنان سازمان قضائی نیروهای مسلح به سبب حساسیت و اهمیت کار در این سازمان باید از تدابیر ویژه‌ای در امر رسیدگی به پرونده‌ها بهره بگیرند، گفت:
رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان قضائی نیروهای مسلح به سبب اهمیت و حساسیت موضوعات، اقتضائات خاص خود را دارد و بر همین اساس قضات و سایر دست‌اندرکاران قضائی این سازمان باید به تدابیر و ملزومات بعضاً منحصر به فردی مجهز باشند و مراحل مختلف دادرسی در قبال پرونده‌ها را مورد به مورد با نهایت دقت‌نظر واکاوی کنند.

 

وی در همین راستا بیان کرد:
بدون تردید باید به سازمان قضائی نیروهای مسلح هم‌ردیف با اهمیت و حساسیت کار در این سازمان، به لحاظ تجهیز نیرو و امکانات در ابعاد مختلف کمی و کیفی و همچنین اداری و قضائی، توجه و عنایت داشت.

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به شاخص‌ها، صلاحیت‌ها و تخصص قضات شاغل در سازمان قضائی نیروهای مسلح، عنوان کرد:
قضات سازمان قضائی نیروهای مسلح در راستای بهبود اجرای عدالت، ارتقای وضعیت رسیدگی‌های قضائی، بهبود وضعیت پیشگیری از وقوع جرم و توسعه اقدامات قضائی در کشف جرم و نظارت بر ضابطین، دارای مسئولیت‌های خطیری هستند که باید هرچه بیشتر در اجرای این تکالیف و مسئولیت‌ها اهتمام داشته باشند و در تبیین جایگاه و مأموریت حساس خود برای آحاد جامعه تلاش ساعی مصروف دارند.

 

*** قضات و بازپرس‌هایی که اقدام به صدور قرارهای بازداشت موقت می‌کنند مسئولیت شرعی و قانونی دارند

 

رئیس عدلیه در ادامه به بیان توصیه‌هایی خطاب به قضات در راستای ارتقای کارایی و اثربخشی نظارت‌ها و بهبود وضعیت رسیدگی‌های قضائی پرداخت و آنها را به مقوله مهم تکمیل تحقیقات قبل از احضار متهم یا متهمین توجه داد و بر همین اساس، گفت:
چنانچه قاضی یا بازپرس قبل از احضار متهمین و در حین تشکیل پرونده به تکمیل تحقیقات و جمع‌آوری ادلّه اهتمام ورزد، این مهم، اثر مطلوب خود را در مراحل بعدی دادرسی نشان خواهد داد و مانع از اطاله دادرسی‌ها می‌شود.

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه قضات و سایر مسئولان قضائی را به پرهیز از صدور قرارهای منتهی به بازداشت موقت در موارد غیرضرور توصیه کرد و اظهار داشت:
چنانچه برای متهمی بنا به ضرورت قرار بازداشت موقت صادر می‌شود، باید نهایت دقت و احتیاط و سنجش جوانب امر از سوی قاضی صادرکننده قرار لحاظ شود.

 

رئیس دستگاه قضا در این خصوص تصریح کرد:
همچنین شیوه بازرسی‌ها، بازجویی‌ها و سایر تمهیدات و ملزومات ناظر بر امر تحقیقات و تکمیل پرونده باید به گونه‌ای باشد که فرد احضار یا بازداشت‌شده، نسبت به برخورد صورت‌گرفته با خود و لحاظ جنبه‌های مختلف عدالت و دقت در قبال پرونده‌اش، آرامش خاطر داشته باشد.

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه، جمع‌آوری ادلّه و اسناد ناظر بر اتهام انتسابی فرد پس از مرحله احضار و بازداشت او را اشکال و غلط دانست و همه قضات و مسئولان قضائی را از اتخاذ این روش بر حذر داشت.

 

وی همچنین عنوان کرد:
من نمی‌خواهم بگویم که اقدامات ضابطین قضائی دارای اشکال و ایراد است بلکه تاکیدم بر آن است قضات و بازپرس‌هایی که اقدام به صدور قرارهای بازداشت موقت می‌کنند دارای مسئولیت شرعی و قانونی هستند و باید در مدتی که فرد متهم در بازداشت به سر می‌برد، بر مراحل مختلف تحقیقات از او نظارت داشته باشند و توجه کنند که در اختیار بودن متهم نزد ضابط، رافع مسئولیت‌های شرعی و قانونی قاضی صادرکننده قرار نیست.

 

رئیس عدلیه با تاکید بر اهمیت نحوه برخورد محترمانه با خانواده متهمین و حفظ کرامت و حیثیت آنها در حین مراحل مختلف تحقیقات قضائی به ذکر خاطره‌ای از دوران قضاوت خود پرداخت و گفت: حفظ آبرو و حرمت خانواده متهم و همچنین وجهه متهم نزد خانواده بسیار مهم و مورد تاکید است.

 

به گزارش سروش، رئیس قوه قضائیه در ادامه بر ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان قضائی نیروهای مسلح و جلوگیری از اطاله دادرسی‌ها تاکید کرد و در همین راستا به مقوله مهم تجهیز نیروی انسانی در دستگاه قضائی پرداخت و بیان کرد:
نحوه جذب و گزینش نیروی انسانی در دستگاه قضائی نیازمند یک اقدام و تحول جدی است که ما به دنبال تحقق این مهم هستیم و به معاون اول دستگاه قضا و معاونت منابع انسانی در مورد ایجاد تحول در نحوه جذب، گزینش و بکارگیری نیروی انسانی، دستوراتی صادر شده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه
همراه اول