اخبار برگزیده

کد خبر:163358
پ
۱۳۹۶۸۲۰۱۸۳۵۷۴۰۲۶
سروش گزارش می‌دهد:

نام سیاره زمین از کجا آمده است؟

نام سیارات منظومه شمسی معمولا از خدایان باستانی گرفته شده اما نام سیاره زمین برگرفته از زبانی قدیمی است.

نام سیارات منظومه شمسی معمولا از خدایان باستانی گرفته شده اما نام سیاره زمین برگرفته از زبانی قدیمی است.

 

*** نام سیاره زمین از کجا آمده است؟

 

به گزارش سروش، یونانیان و رومیان باستان اکثر سیارت منظومه شمسی را با الهام از نام خدایان و الهه‌ها نام‌گذاری کرده‌اند و این نام‌ها وارد زبان انگلیسی نیز شده است.

برای مثال نام سیاره مریخ در زبان انگلیسی «مارس» است که نام خدای جنگ رومیان باستان گرفته شده، سیاره زهره در زبان انگلیسی «ونوس» نام دارد که به افتخار الهه زیبایی و عشق روم باستان گذاشته شده یا سیاره عطارد در زبان انگلیسی «مرکوری» است که با الهام از نام یکی از خدایان روم باستان گرفته شده است.

اورانوس، نپتون و پلوتون در دوره باستان ناشناخته بودند، بنابراین ستاره‌شناسان مدرن آنها را کشف و نام‌گذاری کرده‌اند با این حال نام این سه سیاره نیز با الهام از خدایان یونان و روم باستان گذاشته شده است. حال سوال اینجاست که چه کسی مسئول نام‌گذاری سیاره زمین (Earth) در زبان انگلیسی است؟

 

*** تبدیل اسم سیاره به زمین

 

به گزارش سروش، گفتنی است؛ سیاره زمین یک استثنا به شمار می‌رود و بر اساس روزنامه رسمی اکتشافات سیاره‌ای، شالوده اسم زمین از زبان هندواروپایی «er» می‌آید که در زبان آلمانی «ertho»، در زبان آلمانی مدرن «erde»، در زبان هلندی «aarde»، در زبان دانمارکی و سوئدی «jord» و در زبان انگلیسی به «erath» تبدیل می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه