کد خبر:168211
پ
مقتدایی
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

فقط پیشنهادات دو طرف ارائه شده است / باید از هرگونه پیشگویی در مورد توافق خودداری کرد

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است، باید از هرگونه پیشگویی در مورد توافق خودداری کرد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است، باید از هرگونه پیشگویی در مورد توافق خودداری کرد.

 

*** ارائه پیش‌نویس توافق احتمالی به مجلس

 

به گزارش سروش، عباس مقتدایی درباره ارائه پیش‌نویس توافق احتمالی به مجلس گفت:

از آنجایی که موضوع مذاکرات هسته‌ای در کشور ما متولی خاص دارد، شورای عالی امنیت ملی در کنار وزارت امور خارجه و مجلس و دیگر ارگان‌ها و نهادهای کشور در جریان کلی و عمدتا جزییات امر هم قرار دارند.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس در ادامه افزود:

آنچه که اکنون در حال پیگیری و تحقق است این موضوع نیست که صرفا ابتکار یک نفر یا اراده یک شخص باشد بلکه کلیت نظام با توجه به شرایط، مصالح، موضوعات مختلف و رهنمودهای رهبری و قانون اقدام راهبردی مجلس که قبلا به تصویب رسیده است عمل می‌کنند و بر مبنای آن اراده ملی محقق خواهد شد. نکته اساسی و مهم که همگان بر آن تاکید دارند دستیابی و تحقق منافع ملت ایران است.

بنابراین هم گزارش‌های دوره‌ای توسط وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایرانی در اختیار کمیسیون قرار گرفته و هم ارتباط فی‌مابین مجلس و شورای عالی امنیت ملی وجود دارد و هم رییس مجلس در کنار سایر روسای قوا بر این امر که منافع ملت ایران تامین شود، تاکید و نظارت دقیق دارد.

 

*** باید از هرگونه پیش‌داوری و پیشگویی در مورد توافق وین خودداری کرد

 

وی در ادامه بیان داشت:

باید از هرگونه پیشداوری و پیشگویی و یا قضاوت‌هایی که ناشی از اطلاعات مختصر است خودداری شود و همگان بدانند که موضوع هسته‌ای و مذاکرات مربوط به برجام مساله کلان ملی است که در سطوح ملی مورد نظارت، ارزیابی و پیگیری و اقدام قرار می‌گیرد.

 

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد:

مجلس و به‌ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر همه مراحل درخصوص اجرای قانون اقدام راهبردی، نظارت‌های لازم را داشته است. ما جلسات متعددی را با وزیر امور خارجه در این خصوص برگزار کرده‌ایم و با سایر نهادهایی هم که لازم بوده و یا باشد مذاکرات و رایزنی‌های لازم را داریم.

 

*** همگان باید از نقل قول‌های شتاب‌زده خود داری کنند

 

مقتدایی در ادامه خاطرنشان کرد:

بنابراین همگان باید از نقل قول‌های شتاب‌زده و یا موضوعاتی که می‌تواند به امنیت ملی صدمه وارد کند، خودداری کنند. کشور درخصوص برجام و اجرای قانون اقدام راهبردی صدای واحد و یکپارچه‌ای دارد.

 

*** فقط پیشنهادات ایران و غرب ارائه شده است

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد:

مفادی که طرفین با یکدیگر مذاکره کرده‌اند در قالب پیشنهادات طرفین نوشته شده و رویکردهای هر یک از طرفین مشخص است، اکنون ما برای انجام توافق نیازمند این هستیم که طرف مقابل ما منافع ملت ایران و خطوط قرمز ما را مورد توجه و عمل قرار دهد.

جمهوری اسلامی بر سر منافع ایران با کسی (تعارف) رودربایستی ندارد و اگر منافع ملت ما تامین شود ما اهل صلح، مذاکره و پیگیری‌های حقوقی هستیم.

 

به گزارش سروش، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان، اضافه کرد:

مجلس شورای اسلامی با توجه به جایگاه قانونگذاری و براساس قانون اقدام راهبردی در پروسه آینده حتما باید به عنوان یکی از ارکان اساسی نظر خود را اعلام کند.

ما منتظر پیگیری‌های وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی هستیم، زمانی که نوبت به مجلس برسد در بالاترین سطوح، قوانین کشور و منافع ملت ایران مورد نظارت کامل خواهد بود.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول