کد خبر:169562
پ
اوجی
وزیر نفت:

بومی‌سازی کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی با استفاده از دانش‌بنیان‌ها/ اشتغال‌زایی با اجرایی‌شدن طرح‌های دانش‌بنیان صنعت نفت

وزیر نفت ضمن اشاره بومی‌سازی کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی با استفاده از دانش‌بنیان‌ها، از اشتغال‌زایی با اجرایی‌شدن طرح‌های دانش‌بنیان صنعت نفت خبر داد.

وزیر نفت ضمن اشاره بومی‌سازی کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی با استفاده از دانش‌بنیان‌ها، از اشتغال‌زایی با اجرایی‌شدن طرح‌های دانش‌بنیان صنعت نفت خبر داد.

 

*** بومی‌سازی کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی با استفاده از دانش‌بنیان‌ها

 

به گزارش سروش، جواد اوجی در خصوص ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار داشت:

در استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه پتروشیمی اقدامات خوبی انجام شده است و تلاش ما در این عرصه در سال جاری مضاعف شده است.

دانش بومی، نیاز صنعت پتروشیمی کشور است و توسعه صنعت پتروشیمی در برخی از محصولات توسط شرکت‌های ایرانی با دانش بومی درحال انجام است و در بقیه بخش‌ها نیز درحال پیگیری است.

 

وزیر نفت یکی از بخش‌های مهم برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان را تولید کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی دانست و افزود:

حدود ۶۴ درصد کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی تا امروز داخلی‌سازی شده است و از همکارانمان در این صنعت قول گرفته‌ایم که تمامی کاتالیست‌های موردنیاز در صنعت پتروشیمی را در این دولت بومی‌سازی کنند که این‌کار به تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی کمک می‌کند.

یک فراخوانی در ماه‌های گذشته از سوی وزارت نفت اعلام شده است و برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان، ۵ حوزه جمع‌آوری گازهای مشعل، چاه‌های کم‌بازده جهت افزایش تولید، ساخت ادوات و تجهیزات موردنیاز که اکنون وارداتی است، زنجیره صنایع تکمیلی پتروشیمی و بومی‌سازی کاتالیست‌ها و لایسنس‌ها و همچنین توسعه کمی و کیفی پالایشگاه‌های نفت و ورود به زنجیره ارزش محصولات پالایشگاهی تعریف شد.

 

*** اشتغال‌زایی با اجرایی‌شدن طرح‌های دانش‌بنیان صنعت نفت

 

اوجی با بیان اینکه “۲۴۰ شرکت در این فراخوان شرکت کرده‌اند”، گفت:

فرآیند غربالگری این شرکت‌ها انجام شده است و با ارائه تسهیلات از طریق بانک‌هایی که با آنها قرارداد داریم، با استفاده از تبصره ۱۸ و ارائه تسهیلات کم‌بهره کمک می‌کنیم اتفاقات خوبی با کمک شرکـت‌های دانش‌بنیان در سال جاری در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رقم بخورد.

 

وی در ادامه، اضافه کرد:

بالغ بر یکصد و ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در گام نخست فراخوان وزارت نفت برای دانش‌بنیان کردن صنعت نفت در زمینه‌های اولویت‌دار و اشتغال‌آفرین چون بهینه‌سازی، احیای چاه‌ها و زنجیره ارزش مشارکت کرده‌اند که پس از تأیید نهایی، در اردیبهشت‌ماه انعقاد قرارداد و ارائه تسهیلات به این شرکت‌ها آغاز می‌شود.

 

به گزارش سروش، وزیر نفت در پایان، با تأکید بر اینکه باید تولید در بخش‌های مختلف صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی دانش‌بنیان شود،بیان کرد:

قطعاً آغاز عملیات اجرایی و سپس بهره‌برداری از این پروژه‌های دانش‌بنیان، علاوه بر ارزش‌آفرینی در بخش تولید، اشتغال‌زایی خوبی نیز برای کشور به‌همراه خواهد داشت.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول