کد خبر:170125
پ
رئیس سازمان ثبت اسناد کشور
سخنگوی قوه قضاییه:

آخرین وضعیت پرونده های بورس/ صدور حکم ۱۷۰ سال حبس برای متهمان پرونده بانک سرمایه

سخنگوی قوه قضاییه ضمن پرداختن به آخرین وضعیت پرونده‌های بورسی از صدور حکم ۱۷۰ سال حبس برای متهمان پرونده بانک سرمایه خبر داد.

سخنگوی قوه قضاییه ضمن پرداختن به آخرین وضعیت پرونده‌های بورسی از صدور حکم ۱۷۰ سال حبس برای متهمان پرونده بانک سرمایه خبر داد.

 

*** روز قدس

 

به گزارش سروش، ذبیح‌الله خداییان در چهاردهمین نشست خبری در دوران تحول و تعالی قوه قضاییه، اظهار داشت:

جمعه این هفته آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس نامگذاری شده است. این روز جلوه شکوه وحدت امت اسلامی برای آزادی قدس شریف است.

روز قدس به یک ملت، دین یا مذهب خاص تعلق ندارد بلکه متعلق به همه انسان‌های آزاده در دنیا است.

روز قدس، روز مبارزه با ظلم و مبارزه با تبعیض نژادی است.

امروز پیش چشم دنیا شاهد به خاک و خون کشیدن مردمی هستیم که گناه آنها دفاع از خاک، ناموس و جانشان است و برما فرض است که با حضور پرشور و شعور در راهپیمایی روز جهانی قدس، این جنایات را محکوم کنیم و بار دیگر یکپارچگی امت اسلامی را به رخ جهانیان بکشیم و به برخی کشورهای اسلامی خودفروخته اعلام کنیم که آرزوی فراموش شدن فلسطین را به گور خواهند برد.

 

*** پتروشیمی میانکاله

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره پروژه پتروشیمی میانکاله گفت:

پس از طرح پتروشیمی میانکاله در فضای مجازی از ناحیه معاونت حقوق عامه دادستانی کل کشور، مکاتبه‌ای با دادستان مرکز مازندران صورت گرفت و با توجه به مصوبه هیات وزیران مبنی بر ممنوعیت استقرار پتروشیمی در صورت دارا بودن فاضلاب صنعتی در فرایند تولید از ادامه عملیات اجرایی شرکت جلوگیری شود و بر این اساس عملیات اجرایی متوقف شده است.

دادستانی از سازمان اراضی و محیط زیست استعلام هایی خواسته تا مشخص شود که آیا مجوزهای لازم را داشته است یا نه که هنوز درخصوص تامین آب، گاز و حتی نوع و درجه خاک واگذار شده به این شرکت ابهام‌هایی وجود دارد.

پرونده‌ای در خصوص احضار و جلب فردی درباره طرح ساخت پتروشیمی میانکاله تشکیل نشده است.

 

*** محکومیت محمد امامی به ۲۰ سال حبس

 

وی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده بانک سرمایه، بیان کرد:

پرونده‌های متعددی در خصوص بانک سرمایه تشکیل شده و برخی پرونده‌ها منجر به صدور حکم قطعی و اعلام شده است.

اخیرا نیز احکامی در این پرونده صادر شده است که در مجموع افرادی به بیش از ۱۷۰ سال حبس محکوم شدند.

محمد امامی به جرم اخلال کلان در نظام اقتصادی از طریق تحصیل مال نامشروع به ۲۰ سال حبس، رد مال و انفصال، سید احمد هاشمی شاهرودی به ۱۰ سال حبس، رد مال و جزای نقدی و شهاب الدین غندالی به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده است.

۶ نفر از این متهمان به حبس محکوم شدند همچنین ۱۵ نفر دیگر هم هر یک به پنج سال حبس و رد وجوه محکوم شدند.

 

*** اقدامات سازمان بازرسی کل کشور در پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره اقدامات سازمان بازرسی درباره پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و تکالیف دستگاه‌ها، اظهار داشت:

با اجرای یک بازرسی فوق‌العاده در قوه قضاییه در این زمینه اقدام شد که براساس بررسی‌ها مقرر شده بود که قوه قضاییه در راستای تدوین پیش‌نویس قوانین لازم و کارآمد در پیشگیری از فساد و ابتذال در جامعه اقدام کند که معاونت حقوقی در گزارشی اعلام کرد که این موضوع در لوایح مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

بررسی تکالیف سایر دستگاه‌های اجرایی نیاز به زمان بیشتری دارد که در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور قرار دارد.

 

*** ادامه رسیدگی به پرونده های دو گروهک تروریستی

 

خداییان درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده‌های سرکرده گروهک تروریستی حرکه النضال و سرکرده گروهک تروریستی تندر گفت:

جلساتی برای این پرونده‌ها در دادگاه برگزار شده است اما محاکمه به اتمام نرسیده و رسیدگی به این پرونده‌ها ادامه دارد.

 

*** آخرین وضعیت پرونده عامل حادثه تروریستی حرم مطهر رضوی

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده عامل حادثه صحن رضوی و انگیزه شخصی یا گروهی متهم گفت:

در این پرونده بلافاصله مرتکب دستگیر شد و اکنون تحقیقات تمام شده است.

حسب اعلام دادسرا تا چند روز آینده پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال می‌شود.

عامل حادثه شهدا را نمی شناخته و انگیزه شخصی هم نداشته است و وابستگی‌های گروهی داشته و تحت تأثیر تفکرات گروهی بوده و به صورت خودسرانه این اقدام را انجام داده است. در رابطه با همدست داشتن متهم هم باید گفت که همدست نداشته است.

 

*** آزادسازی حریم بستر سواحل

وی درباره روند آزادسازی سواحل، گفت:

در سال گذشته با اقدام به موقع ریاست قوه قضاییه در زمینه آزادسازی حریم و بستر رودخانه کرج انجام شد و بسیاری از اداراتی که اراضی و حریم بستر را تصرف کرده بودند اقدام به آزادسازی کردند و این مناطق به شهرداری کرج سپرده شد.

علاوه بر این، اقدامات خوبی هم در سایر سواحل انجام شد و مردم می‌توانند از این مناطق استفاده کنند.

 

*** آخرین وضعیت پرونده های بورس

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره اقدامات قضایی در زمینه بورس، بیان کرد:

چند پرونده در رابطه با بورس تشکیل شده که یک پرونده مربوط به خرید و نگهداری غیر مجاز رمز ارز بود که در این ارتباط، مدیرعامل سابق بورس تحت تعقیب قرار گرفت و پرونده همچنان مفتوح است.

پرونده دیگری مربوط به یکی از مسئولان وزارت اقتصاد و چند مدیر وقت بورس پیرامون اغوای افراد برای معامله و اعلام قیمت‌های دروغین سال گذشته تشکیل شد که هنوز کیفرخواست صادر نشده همچنین برای این افراد پرونده انتظامی هم تشکیل شده است.

 

*** صدور حکم بدوی برای دو دانشجوی دانشگاه شریف

 

خداییان درباره حکم صادره برای دو دانشجوی دانشگاه شریف گفت:

در مورد این افراد اتهام افساد فی الارض مطرح بود که با این عنوان اتهامی تحت تعقیب قرار گرفتند اما دادگاه این اتهام را محرز تشخیص نداد و به اتهام تخریب، ایجاد حریق هریک از آنها به ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

همچنین این دو فرد به اتهام اجتماع و تبانی و همکاری با گروهک‌های معاند نظام به پنج سال حبس و برای جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال و در مجموع هر یک به ۱۶ سال حبس محکوم شدند که مجازات اشد یعنی ۱۰ سال برای آنها اجرا می‌شود و البته حکم در مرحله بدوی است و هنوز قطعی نشده است به همین دلیل از اعلام اسامی خودداری کردم.

 

*** تقویت نیروهای دستگاه قضایی و چینش نیروها

 

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا رئیس قوه قضاییه بر ضرورت تقویت دادسراها تاکید و اعلام کرده که باید از نظر نیروی انسانی و امکانات آنها را تقویت کنیم، آیا قوه قضاییه از تامین نیرو باز مانده که به سراغ چینش نیروها رفته است و اینکه امروز شاهد چینش درستی در دستگاه قضا نیستیم گفت:

موضوع تامین نیرو همواره سخن اصلی قوه قضاییه است اما امروز شاهد این هستیم که جرایم در کشور بیشتر شده اما متناسب با این مسئله تعداد نیروی قضایی بیشتر نشده است.

قانون تکلیفی را بر عهده دستگاه قضا قرار داده که براساس آن قوه قضاییه باید هر سال تعداد ۸۰۰ قاضی و سه هزار و ۲۰۰ کارمند استخدام کند اما این موضوع فقط مربوط به قوه قضاییه نیست و دولت باید همکاری‌های لازم را داشته باشد که در سالهای اخیر همکاری مناسبی از سوی دولت انجام نشده است.

 

خداییان با اشاره به سخنان رئیس قوه قضاییه گفت:

رئیس قوه قضاییه تاکید کرده که بر حسب تعداد پرونده‌ها و وضعیت مراکز، قضات بتوانند به بخش دیگری منتقل شوند و اینطور نیست که بگوییم چینش همه نیروها در قوه قضاییه صحیح نیست.

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره رفع اطاله دادرسی گفت:

هر ماه میزان پرونده‌های مختومه در دادگاهها بیشتر می‌شود اما نیاز به همکاری بیشتر داریم تا کمبودهای قوه قضاییه رفع شود و امیدواریم دولت سیزدهم همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم با تامین نیروها و اتخاذ راهکارهای مناسب اطاله دادرسی را کاهش دهیم.

 

*** آخرین وضعیت پرونده‌های خودرویی

 

وی درباره آخرین وضعیت پرونده‌های خودرویی از جمله آذویکو و مفتاح رهنورد گفت:

برخی از این پرونده‌ها هنوز به صدور حکم منتهی نشده است.

در مورد شرکت آذویکو تاکنون سه جلسه دادگاه برگزار شده و نوبت بعدی رسیدگی دادگاه ۱۸ اردیبهشت است.

در مورد مفتاح خودرو بخشی از پرونده منجر به صدور حکم شد که متاسفانه مدیرعامل این شرکت در مرحله صدور حکم بدوی پرونده فوت شد و علاوه بر این ۱۶ نفر دیگر هم در این پرونده به ۶ ماه تا پنج سال حبس و رد مال محکوم شدند همچنین بخشی دیگر از پرونده در دادسرا مفتوح است و هنوز به دادگاه ارسال نشده است.

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره ترک فعل ها و برخورد با آن گفت:

ریاست جمهوری و ریاست قوه قضاییه تاکید دارند. گاهی در قانون تکالیفی برای مسئولان تعیین شده که ضمانت اجرای عدم اجرای تکالیف جرم است و مجازات دارد.

البته در بسیاری از موارد، ترک فعل مسئولان جرم محسوب نمی‌شود و تخلف انتظامی یا اداری است که آن هم قابل پیگیری است و در این خصوص مواردی داشتیم که در دستگاه قضایی پیگیری شد.

اخیرا پرونده ای در این زمینه برای برخورد با ترک فعل مسئولان تشکیل نشده است البته دستگاه‌های نظارتی باید در این زمینه اهتمام لازم را داشته باشند.

 

*** پرونده کارمندان منابع طبیعی لواسان

 

وی درباره پرونده کارمندان منابع طبیعی لواسان گفت:

موضوع این پرونده ارتشا بود که افرادی رشوه دریافت کردند و البته برخی هم رشوه داده بودند که به ۶ ماه تا پنج سال حبس محکوم شدند.

 

خداییان با اشاره به محکومیت ۱۹ نفر در این پرونده افزود:

رشید صفری، یدالله اکبری، علیرضا قلی بیگیان، فرشاد شعبانی از جمله محکومان این پرونده هستند.

 

*** جلوگیری از تعطیلی ۴۴۵ واحد تولیدی

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره اقدامات دستگاه قضا برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی گفت:

با اقدامات دستگاه قضا در سال گذشته از تعطیلی ۴۴۵ واحد تولیدی جلوگیری به عمل آمد.

روند صدور مجوز ۲۸۶ واحد تولیدی تسهیل شد همچنین ۴۵۱ پیشنهاد اصلاح ساختار، فرایندها و رویه های ناکارآمد را داشتیم و بازدید از بیش از هزار واحد تولیدی انجام شد.

 

*** ارائه خدمات مشاوره حقوقی به مردم

وی درباره ارائه خدمات حقوقی در محافل مذهبی از جمله مساجد گفت:

قوه قضاییه در این زمینه اقداماتی را انجام داده است. طرحی با کمک معاونت اجتماعی و فرهنگی قوه قضائیه داشتیم که اجرا شد همچنین در روزهای اخیر ریاست قوه قضاییه بر حضور مسئولان دستگاه قضا در بین مردم تاکید کرده و بر این اساس یکی از مکان‌هایی که مردم می‌توانند به مسئولان دسترسی داشته باشند، مساجد است.

در همین راستا مرکز وکلای قوه قضاییه در ماه رمضان ۳۰۰ مورد وکالت مجانی برای مردم انجام داده و رئیس قوه قضاییه هم بارها سرزده در جمع نمازگزاران حضور پیدا کردند و سایر مسوولان قضایی نیز به این اقدام اهتمام دارند.

 

*** ارایه بیش از ۱۲ هزار وکالت تسخیری

 

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه اضافه کرد:

اگر متهم وکیل نداشته باشد و توانایی انتخاب وکیل را هم نداشته باشد وکیل تسخیری برای او انتخاب می‌شود و در همین راستا در سال گذشته در مرکز وکلای قوه قضاییه ۱۲ هزار و ۸۸۰ وکالت تسخیری انجام شده است.

در کانون وکلا هم اقداماتی انجام می‌شود که شاید کمتر از این تعداد نباشد که اطلاعات آن را نداریم.

در رابطه با وکیل معاضدتی هم باید گفت که اقداماتی انجام شده است. به طور کلی هر وکیل در طول سال باید وکالت سه پرونده حقوقی را رایگان بر عهده بگیرد.

 

*** مهاجران افغانستانی را به دید مهمان می‌نگریم

 

خداییان درباره شناسایی گروه‌های تفرقه افکن بین ایرانیان و افغانستانی‌ها گفت:

طبق قانون، ورود یا خروج غیرقانونی از مرزها یا اشتغال به کار اتباعی که مجوز ندارند، جرم محسوب می‌شود اما مسئولان قوه قضاییه در مورد مهاجران افغان با اغماض برخورد کردند و آنها را به دیده مهمان دیدند.

از مهاجران افغانستانی انتظار داریم که وقتی وارد کشور ما می‌شوند از مراجع رسمی مجوزهای لازم را دریافت کنند.

در رابطه با اقدامات تفرقه افکنانه شاهد فعالیت دشمنان دو کشور بودیم و البته خوشبختانه با هوشیاری مسئولان دو کشور و به خصوص مردم نتوانستند به اهداف خود برسند.

پرونده‌ای در این رابطه تشکیل نشده است و اگر مواردی از سوی مراکز مربوطه اعلام شود، پیگیری می‌کنیم.

 

*** انتشار اسامی بدهکاران بانکی

 

به گزارش سروش، سخنگوی قوه قضاییه در پایان، درباره انتشار اسامی برخی بدهکاران بانک‌ها و اینکه آیا دستگاه قضایی به این موضوع ورود کرده است گفت:

پیش از این هم اعلام کردیم، صرف بدهکار بودن جرم محسوب نمی‌شود مگر اینکه آن شخص بدهکار تسهیلاتی که دریافت کرده در محل خود مصرف نکرده باشد یا با صحنه سازی و اسناد جعلی این تسهیلات را اخذ کرده باشد که در چنین مواردی موضوع قابل تعقیب است.

موضوع باید تفکیک شود که ببینیم بدهکاران مشمول دسته دوم یعنی سواستفاده کنندگان از این تسهیلات چه افرادی هستند که با اسناد جعلی و شرکت‌های صوری وام و تسهیلات دریافت و یا آن تسهیلات را در جای خود استفاده نکرده‌اند.
بانک‌ها صرفا اقدام به اعلام اسامی بدهکاران کرده‌اند و انتظار ما این است که آنها را تفکیک کرده و آن مواردی که جرم محسوب می‌شود را با دلایل و مدارکی که نشان‌دهنده سواستفاده است، به مرجع قضایی اعلام کنند که طبیعتاً ما نیز برخورد می‌کنیم.

بارها پرونده‌های کلانی در مورد بدهکاران بانکی تشکیل شده و مجازات‌های سنگینی در مورد آنها اعمال شده است اما در قضیه اخیر با توجه به اینکه هم بانک مرکزی و هم بانک‌های عامل گزارشی در مورد این افراد به شکل موردی به دستگاه قضایی ارسال نکرده‌اند بنابراین پرونده‌ای برای تعقیب هنوز تشکیل نشده و اگر این مراجع مدارکی دارند باید ارسال کنند که نسبت به تشکیل پرونده اقدام شود.

قوه قضاییه با دولت در این زمینه همکاری لازم را دارد و اجازه نمی‌دهیم که افرادی با سو استفاده حقوق بیت المال را تضییع کنند.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه
همراه اول