کد خبر:170242
پ
کرونا-۲۵
سروش گزارش می دهد:

چراغ هشدار کرونا هنوز روشن است/ ضرورت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی

این روزها حرکت ویروس کرونا در نزولی ترین حالت طی ۲ سال اخیر قرار گرفته و زندگی به روال عادی برگشته، هنوز چراغ هشدار این بیماری روشن است و نباید با عادی انگاری و کوتاهی در رعایت شیوه نامه های بهداشتی از اوج دوباره آن غفلت کنیم.

این روزها حرکت ویروس کرونا در نزولی ترین حالت طی ۲ سال اخیر قرار گرفته و زندگی به روال عادی برگشته، هنوز چراغ هشدار این بیماری روشن است و نباید با عادی انگاری و کوتاهی در رعایت شیوه نامه های بهداشتی از اوج دوباره آن غفلت کنیم.

 

*** چراغ هشدار کرونا هنوز روشن است

 

به گزارش سروش، جدیدترین نقشه رنگ بندی کرونایی نشان می دهد تعداد شهرهای با وضعیت قرمز در کشور از ۵۵ به ۲ شهر کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۸۴ به ۴۸ شهر کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۲۷۴ به ۳۲۳ شهر و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۳۵ به ۷۵ شهر افزایش یافته است.

کاهش شهرهای قرمز کرونایی به ۲ شهر طی ۲ سال اخیر برای ما نویدبخش روزهای خوب و رهایی از روزهای تلخ که در موج پنجم کرونا تابستان سال گذشته با مرگ و میر ۷۰۰ هموطن مواجه بودیم، است، اما طی این مدت ویروس چموش کرونا ما را غافلگیر کرده و باید مراقب باشیم تا به آن ایام برنگردیم.

سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرد کرونا تا تبدیل‌شدن به یک بیماری بومی فاصله زیادی دارد و همچنان می‌تواند باعث شیوع گسترده در سراسر جهان شود.

مایکل رایان، مدیر برنامه فوریت‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید این تصور که اگر کرونا فروکش کند و بومی شود به معنای پایان کروناست، اشتباه است.

به گفته پزشکان، اکنون کشور در شرایط نسبی و مطلوبی از لحاظ وضعیت کرونا قرار دارد، بطوریکه چهارم اردیبهشت ماه امسال بعد از ۲۶ ماه مبارزه با ویروس کرونا، تعداد مرگ کرونایی‌ها به کمتر از ۱۵ نفر رسید و این موضوع برای مردم، وزارت بهداشت و کادر درمان بسیار امیدوارکننده است.

آنان بر این باورند که تجربه رویارویی سخت با این ویروس ثابت کرده که رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی و غافلگیرکننده زیادی در طول دو سال داشته و ساکنان زمین تا پایان همه گیری کرونا راه زیادی دارند.

 

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پنجم اردیبهشت در ضیافت افطاری با خبرنگاران خاطرنشان کرد:

تجربه بزرگی در دو سال اخیر طی کردیم و هفت ماه اخیر با شروع کار دولت مردمی با هجمه سنگینی از کرونا با روزانه ۵۰ هزار بیمار سرپایی، ۷۰۰ مورد مرگ و میر و هشت هزار بیمار بستری در بخش مراقبت های ویژه مواجه بودیم که با همکاری مردم با ورود واکسن و تولید داخلی واکسن از این فاجعه سنگین عبور کردیم.

 

در واقع با شروع فعالیت دولت سیزدهم سیاستگذاری تغییر کرد و اولویت تسریع در تامین واکسن و واکسیناسیون حداکثری برای عموم مردم محور تصمیمات قرار گرفت. محموله‌های واکسن کرونا عمدتا از شرکت سینوفارم چین هر هفته با تعدادهای میلیونی وارد کشور شد، این روند بر مدار سرعت قرار گرفت و دولت مردمی توانست در عرض مدت ۷ ماه از شروع به کار بیش از ۲۰۰ میلیون دز واکسن را تامین کند تا مردم نگرانی بابت تامین واکسن نداشته باشند.

همین واکسیناسیون بود که موجب شد تا مردم در پایان سال ۱۴۰۰ با آسودگی خاطر به سفرهای نوروزی بروند و ترددهای نوروزی ۱۴۰۱ قابل مقایسه با ۱۴۰۰ و ۱۳۹۹ نباشد، اما این پایان راه کرونا نیست، مردم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی و روند تکمیل واکسیناسیون خود سهل انگاری نکنند تا شرایط مطلوب تر و نزدیک تری به مهار این بیماری داشته باشیم.

 

عباس شیراوژن سخنگوی ستاد مقابله با کرونا نیز در این زمینه اظهار داشت:

اگر مردم همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند، فاصله گذاری اجتماعی را در دستور کار خود داشته باشند، سویه های جدید کرونا ایجاد نمی شود.

اگر همچنان مردم رعایت پروتکل‌های بهداشت را دنبال کنند و زمینه برای ابتلا یا بستری ناشی از کرونا را فراهم نکنند و مهمتر از همه واکسیناسیون جدی تر گرفته شود، دیگر نمی توان انتظار داشت که سویه های جدید وارد کشور شود یا اگر هم وارد کشور شد مانند امیکرون مشکلات کمتری را به دنبال خواهد داشت.

تزریق واکسن دز دوم و سوم نیز می‌تواند در جلوگیری از ابتلا یا بستری ناشی از کرونا بسیار تاثیرگذار باشد، همانگونه که در سویه امیکرون نشان داد که تزریق واکسن کرونا برای ابتلا یا بستری در این سویه نقش جدی داشت و خوشبختانه آمارها رو به کاهش رفت که امیدواریم این سویه جدید نیز به کشور وارد نشود.

مردم در وقت مناسب تزریق واکسن کرونا را جدی بگیرند تا نگرانی ها درباره سویه جدید نیز کاهش یابد، البته هنوز روند کاهشی از سویه امیکرون را در کشور شاهد هستیم که این موضوع جای امیدواری است که مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانند کرونا را شکست دهند.

 

*** متخصص بیماریهای عفونی/ ابتلا رو به کاهش است

 

متخصص بیماریهای عفونی نیز در این زمینه بیان داشت:

در حال حاضر آمارهای ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کرونا در کشور رو به کاهش است و اگر مردم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تزریق ۳ نوبت واکسن توجه اساسی کنند، ممکن است وارد موج های بعدی نشویم.

با توجه به اینکه باید با این ویروس زندگی کنیم، باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، مردم در اجتماعات بزرگ حضور نداشته باشند و همه شیوه نامه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک بصورت جدی رعایت شود.

 

مسعود مردانی در ادامه افزود:

زندگی با کرونا به این معنی است وقتی فردی به دلیل ابتلا به کرونا بیمار شد در محل کار یا اجتماع حاضر نشود، اگر علامتی دال بر این بیماری داشت، همه شیوه نامه ها را رعایت کند و در قرنطینه قرار گیرد.

 

متخصص بیماریهای عفونی در پایان، بیان داشت:

اینکه همه ما واکسن بزنیم نیز باید به صورت جدی عملیاتی شود چون واکسیناسیون بهترین راه برای کنترل این بیماری به شمار می رود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه