کد خبر:170776
پ
۱۶۹۶۵۹۳۳۱
سروش گزارش می دهد:

دور جدید مذاکرات آزادسازی ارزهای مسدودی

مذاکرات برای آزادسازی ارزهای مسدودی کشور، امروز با دیدار سفیر قطر در تهران با رئیس‌کل بانک مرکزی، ادامه پیدا کرد.

مذاکرات برای آزادسازی ارزهای مسدودی کشور، امروز با دیدار سفیر قطر در تهران با رئیس‌کل بانک مرکزی، ادامه پیدا کرد.

 

*** دور جدید مذاکرات آزادسازی ارزهای مسدودی

 

به گزارش سروش، بنا بر اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، در دیدار محمد بن حمد الهاجری سفیر قطر در تهران با دکتر علی صالح‌آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت توسعه مناسبات دوجانبه بانکی و همکاری‌های بین‌المللی تاکید شد.

آبان سال گذشته، وقتی رئیس‌کل جدید بانک مرکزی که کمتر از یک ماه از شروع کارش در ساختمان میرداماد گذشته بود، در سکوت خبری به عمان سفر کرد، مشخص نبود هدف اصلی این سفر دقیقاً چیست؟

آن زمان، اندک رسانه‌های نه چندان مطرح به این سفر پرداختند و مثل همه خبرهای مشابه و با ادبیات دیپلماتیک، هدف از ملاقات صالح‌آبادی با مقامات اقتصادی و سیاسی عمان، ازجمله رئیس بانک مرکزی این کشور را توسعه همکاری‌های اقتصادی و بانکی عنوان کردند.

حدود ۴ ماه بعد، در اسفند ۱۴۰۰ اما خبری منتشر شد که هدف از این سفر بی‌سروصدا را بیشتر مشخص کرد. خبر این بود: ایران موفق شد پس از حدود ۴۰ سال، حدود ۳۹۰ میلیون پوند طلب خود از انگلیس را وصول کند. این خبر که ابتدا در محافل غیررسمی و بعد از آن هم به‌صورت رسمی، از سوی مقامات وزارت خارجه اعلام شد، مدتی بعد، با تأکید صریح صالح‌آبادی، رئیس بانک مرکزی مبنی بر اینکه مبلغ طلب مذکور، به‌طور قطعی وصول شده است، تکمیل شـد و به برخی ابهامات در این خصوص پایان داد. اگرچه رئیس‌کل بانک مرکزی به نحوه وصول این مبلغ اشاره نکـرد، اما برخی رسانه‌ها در همان زمان اعلام کردند مبلغ مذکور از طریق عمان و پس از توافق با این کشـور، در حساب‌های ایران وصول شده است.

حالا و بعد از گذشت حدود دو ماه از این موضوع و در حالی که قرار است امیر قطر طی روزهای آینده به تهران سفر کند، صالح‌آبادی هم با سفیر قطر دیدار کرده است. دیداری که هرچند مثل دفعه قبل، فقط یک تصویر و نه جزئیات بیشتر از محتوای آن منتشرشده، اما ممکن است مقدمه‌ای برای یک خبـر جدید باشد، بخصوص اینکه طی یک ماه گذشته، خبرهای متعددی در محافل رسمی و غیررسمی مبنی بر توافق اولیه برای آزادسازی بخش قابل توجهی از منابع مسدودی ایران منتشر شد و حتی بنا بر اعلام مسئولان وزارت خارجه، یک هیأت منطقه‌ای هم در این خصوص، به تهران سفر کرد.

در محافل غیررسمی، گفته شده منابع مسدودی مورد اشاره، ۷ میلیارد دلار مسدودی در کره است و در هیأت منطقه‌ای هم که چندی قبل در این خصوص به تهران سفر کرده بود، محوریت با قطر بوده است.

با این توضیحات، شاید هدف از سفر امیر قطر به تهران و البته، ملاقات رئیس‌کل بانک مرکزی با سفر قطر پیش از این دیـدار، اندکی شفاف شود. باید منتظر ماند و دید آیا خبر جدیدی در راه است؟ روزهای آینده مشخص خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه